Ha valószínűséget akarsz számolni, de semmilyen információd nincs a kérdéses eseménnyel kapcsolatban, akkor 50 százalékos eséllyel fog bekövetkezni?
Kedves Hozzászólók! Hagyjátok szegény kérdezőt, még azt sem érti, mit nem ért. Egyszerű elme: kitalál valamit, és a kívánt eredményt alátámasztó adatokat keres, a többit kiszelektálja (fölfogni képtelen ugyanis).
Kedves Kérdező! Először fejezd be, légy oly kedves, eredményesen az általános iskolát, aztán tedd fel a kérdésedet újra. Jó?
"Tudom, hogy valószínűleg te se mész,"
Nem tudod, feltételezed.
Nem.
Ez azt jelenti, hogy simán nem fogsz tudni vele számolni.
#21
Például bezárunk téged egy dobozba és lerakunk az elfek birodalmába. Neked semmi ismereted nincs az elfekről. Nem tudod hányan vannak és azt se, hogy mit csinálnának egy talált dobozzal. De még csak azt se tudod, hogy az ő agyuk képes-e a kíváncsiságra.
Kérdés:
Mekkora eséllyel szabadítanak ki téged a dobozból a lerakás utáni egy órában?
Szerintem nem 50 százalék, de nem tudom hogy számolhatnám ki pontosabban.
"de nem tudom hogy számolhatnám ki pontosabban."
Sehogy. A kellő információk hiányában erre semmi esélyed.
A kérdéskört nagyon egyszerűen le lehet zárni. Létezik egy olyan számítási mód, hogy FELTÉTELES VALÓSZÍNŰSÉG. Ahogyan a neve is mutatja, egy esemény bekövetkezésénél FELTÉTELEZÜNK valamit, például az érménél azt, hogy kereken 50-50% az esélye annak, hogy fej lesz vagy írás. Például az ilyen feladatoknál valahogy az nem kerül elő, hogy az a szerencsétlen érme akár az élére is eshetne, így se nem fej, se nem írás lesz az eredmény, pont azért, mert FELTÉTELEZZÜK, hogy az érme csak a lapjára esik.
Másik példa: a(z egynullás) rulett. Tudjuk, hogy 37 szám van, ebből 18 piros és 18 fekete, mégis a legtöbb esetben azt mondjuk, hogy a piros-fekete aránya 50-50%. Ez nem azért van, mert hibás lenne a számítás (pedig hát tudjuk, hogy valójában 18/37 a valószínűség, ami nem 50%), hanem azokban a leírásokban FELTÉTELEZIK, hogy a következő pörgetésre nem lesz 0 az eredmény (mivel az 1/37=~2,7% nem egy túl valószínű forgatókönyv, ezért az egyszerűbb vizsgálat érdekében elhagyható).
Maradva a példádnál, nem tudjuk, hogy az érme melyik oldala nehezebb, milyen szögben dobjuk, a dobás pillanatában ránkdobnak-e egy atombombát, stb., ezért ezekkel nem számolunk, illetve azt mondjuk, hogy ezek a tényezők nem befolyásolják a dobás eredményét. Ha viszont veszünk egy "nagy" mintát, mondjuk 100.000 dobást, és 64.000 esetben fejet, 36.000 esetben írást kapunk, akkor feltételezhetjük, hogy van olyan feltétel, ami nagyban befolyásolja a dobás kimenetelét, például az érme alakja, vagy a dobás sebessége, vagy éppen a dobás pillanatában hirtelen megváltozik a bolygó gravitációja. De amíg nincs, ami alapján feltételezhetnénk befolyásoló tényezőt, addig azzal nem foglalkozunk.
#27
Ez igaz, de nem derül ki belőle, hogy mit kell olyankor csinálni, amikor nem feltételezhetünk semmit.
Valószínűség: p = kedvező esetek száma / összes eset száma
Ha nem tudod, hogy hány kedvező és hány összes eset van, nem tudod kiszámolni a kettő hányadosát. Ez ennyire egyszerű.
Amit te felvetsz, az az, hogy az összes ismeretlen esetet sűrítsük be egy esetnek. De ezt nem tehetjük meg. Pl. dobsz egy dobókockával, nem 50% az esélye hogy 1-est dobsz, mert vagy igen, vagy nem. Itt a 2-3-4-5-6 dobás esélyét egy eseménybe sűrítetted, de ez hiba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!