Ha valószínűséget akarsz számolni, de semmilyen információd nincs a kérdéses eseménnyel kapcsolatban, akkor 50 százalékos eséllyel fog bekövetkezni?
Az, hogy mi mekkora eséllyel fog bekövetkezni, független attól, hogy mennyi információd van róla.
Néha praktikus okokból lehet 50%-nak venni, de ez inkább csak azt jelenti, hogy ha ennyinek veszed, akkor tudsz a legkevésbé mellélőni, mert maximum 50%-nyit tévedhetsz. De ez is csak néha igaz.
#2
Miért lenne független attól? A pénzfeldobás is csak azért 50 százalékos, mert nincs ismeretem arról, hogy melyik oldala a nehezebb.
Kis probléma van a fejekben, leginkább a válaszolók fejében.
Ha az ismereteink nem befolyásolnák a bekövetkezési valószínűséget, akkor mindennek vagy 0 százalék vagy 100 százalék lenne a bekövetkezési valószínűsége. Hisz determinált világban élünk; minden esemény előre determinálva van.
Szóval igen, ha semmit nem tudsz az eseményről, akkor 50 %-os eséllyel fog bekövetkezni.
"Miért lenne független attól?"
Mert pl. annak esélye hogy én meg tudok-e hibátlanul építeni egy egyszerű elektronikus áramkört az attól függ milyen ismeretekkel és eszközökkel rendelkezem, nem pedig attól hogy te ezekről a körülményekről mennyi ismerettel rendelkezel.
És mivel nem csak Te vagy hanem még hétmilliárd ember rajtad kívül akik pont annyit nem tudnak ezekről a körülményekről mint te, esélyem se lenne bármilyen áramkört építeni :)
Nem. Az ismereteid (vagy annak hiánya) semmilyen hatással nincs egy esemény bekövetkeztének valószínűségére.
Példaképp, egy dobókockával egyest akarsz dobni. Tegyük fel, hogy én adok neked egy szerepjátékos dobókockát, amely oldalainak száma elég széles skálán változhat, és te előre nem tudod, hány oldalú kockát adok neked. Pl egy 8 oldalú kockánál akkor is 12,5% esélyed volt egyest dobni, amikor még nem tudtad előre, milyen dobókockát kapsz. Miután már tudod, mivel dobsz, az esélyed a kívánt eredményre ugyanúgy 12,5% marad.
Van előttem egy szám. Talán a TAJ számom, talán a bankkártya számom, talán egy számla végösszege, talán a telefonom PIN kódja. Nem tudod, nincs róla információd. Szerinted 50% a valószínűsége annak, hogy eltalálod, melyik ez az előttem lévő szám?
> A pénzfeldobás is csak azért 50 százalékos, mert nincs ismeretem arról, hogy melyik oldala a nehezebb.
És a dobókocka? Annak sem tudod, hogy melyik oldala nehezebb. Szerinted 50% az esélye, hogy egyest dobok; 50%, hogy kettest; 50%, hogy hármast… Állj, az már sok, már 150%-nál tartunk…
Nota bene, ha nem tudjuk, hogy az érmének nehezebb valamelyik oldala, akkor *feltételezzük*, hogy 50-50% eséllyel fog egyik vagy másik oldalára esni. Viszont ha az érme meg van preparálva, akkor ez a számítás – az ismeretek hiányában – nem fogja fedni a valóságot, mert mondjuk valóságban annak a valószínűsége, hogy fejet dobsz vele 52%. És akkor is 52% a valószínűsége, hogy fejet dobsz, ha tudod, hogy az érme preparált, meg akkor is, ha nem tudod, a különbség annyi, hogy a számításod jó-e, vagy sem, az érméről felállított modelled mennyire jó vagy rossz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!