A tudományok témakörben nem illene a válaszolóknak elismerniük, hogy a fizika nehéz és érthetetlen?
Szerintem aki mélyebben kapcsolatban volt a fizikával, az tapasztalta, hogy a fizika nehéz és érthetetlen.
Ehhez képest ha valaki rá próbál kérdezni pl. a Newton törvények mélyebb tartalmára, akkor a fejéhez vágják, hogy az általános iskolás fizikát se érti (az érvelésük szerint azért, mert a Newton törvények általános iskolás anyag). Tudnék konkrét kérdést is linkelni, de nem teszem, mert akkor ellepnék a kérdésemet azok a válaszolók, akik ott sértegették a kérdezőt, és nem kapnék objektív választ.
Nem csak az a bajom ezekkel a válaszokkal, hogy sértőek, hanem az is, hogy a válaszoló látszólag mélyebb fizikai ismeret nélkül állítja magáról azt, hogy érti a Newton törvényeket.
Már a Newton törvényeket sem érted mondjuk velem ellentétben. Nos, akkor ki nem tud semmit ?
Egyébként amit leírtam nincsen benne tévedés, csak lehet nem érti valaki. Már gimnáziumba is így vezetjük fel.. A Newton törvények a természet alaptörvényei. Nem jó abba az irányba elmenni, hogy akkor hagyjuk azt amivel nem ért egyet, vonuljunk vissza, mert akkor megsértődik. Ez azt eredményezi, hogy azt hiszi igaza van. Megerősítve látja a sületlenségeit. Még abban a hitben él, hogy erők sincsenek és az egész fizika egy marhaság és senki sem ért semmit
Én azt mondanám, hogy még az energia megmaradás törvényénél is erősebb a létjogosultsága a Newton törvényeinek, hiszen pl az általános relativitáselméletben - ami a gravitációs kölcsönhatást a téridő deformációjával írja le - sincsen benne sem az energia megmaradás, sem pedig az impulzusé. Newton törvényei pedig igazak ott is.
Sőt ! Még a kvantumfizikában is igazak a Newton törvények. Ott van a Compton szórás, a fotoeffektus, szintén ezekkel az egyenletekkel írható le az ütközések, kölcsönhatások. Az hogy egy részecske egy korábbi állapotában huullám ugyanúgy érvényes lesz rá a hatás-ellenhatás, de az is hogy nyugalombam, egyenes vonalú egy.mozgásban marad míg más mező v. test nem hat rá. Igaz a "mozgásegyenletek" már tartalmazzák a h-t, de ettől még maga a Newton törvények érvénye megmarad.
---
A lepedő egy absztrakció. Sokkal könnyebb elképzelni milyen deformáció alakul ki egy folyamat során, ha el tudod képzelni, hogy egy lepedőben hogyan mozognának a testek, golyók. A matematikában is a háromszög egy absztrakció. Evidens, hogy egy síkidomot nem láthatsz térben, hiszen egyel kevesebb kiterjedése van, viszont a lényeget megragadja. Mert ugyanazokat változásokat végre tudod hajtani a képzeletbeli absztrakcióban, úgy hogy ugyanazt eredményezze
A síkidomok számításai pedig már általános iskolás anyag. senki sem jött azzal, hogy kérem hát hogy gondolja a tanár, hogy rajzoljak, vágjak ki háromszöget, négyzetet, amikor az 2 dimenziós objektum mi pedig itt 3 dimenzióban vagyunk.
Ugye megérted a síkgeomteriát ? Ugyanúgy van ez itt is...
"Te vagy az, aki nem tud semmit, ezt az írásod is jól alátámasztja."
Már megint nagy az arcod? Mit akarsz már ezzel a sok eszetlen baromsággal, te egy nagyképű senki.
Nagy kár, hogy nem voltál ott annak idején Lentiben a 3. zászlóaljban, ott majd megtudtad volna mi a fegyelem. A tűző napon reggeltől estig kúsztál volna téli öltözékben, vegyvédelmi ruhában, gázálarcban három szűrőbetéttel. Nagyon nem csíptük az ilyen okoskodó kopaszokat, így nevezték az ilyeneket: tápos köcsög.
Úgy tűnik téged csak például ezzel lehet meggyőzni: БМП-1
"Tehát absztrakciónak nevezed, hogy egy jelenséget egy teljesen más jelenséggel szemléltetsz? Mert ez a lepedős példa nem több annál, mint hogy "akár úgy is működhetne a téridő, ahogy a lepedő működik"."
A legtöbb elmélet absztrakcióból születik, sőt, továbbmegyek: Absztrakció nélkül a mai fizika nem létezne, mert annyira bonyolultak lennének a számítások, hogy lehetetlen lenne őket kiszámolni.
Gondolom te is ismered a módszert, ahogyan a galaxisok tömegét számolják ki?
Az, hogy a galaxist egyetlen pontnak veszik, mint egy csillagot, ami görbíti a teret és adott sugarában vonzza az anyagot, ugyanúgy egy absztrakt megközelítés és láss csodát kiadja a galaxis tömegét a számítás. Ha nem így számolnánk, akkor egyenként össze kéne számolni a több billiárd test tömegét a galaxison belül. Ez tudtommal még a mai technológia szinten is lehetetlen feladat.
A lepedős példára válaszolva: Doktori fokozattal rendelkező fizikusok találták ki és a céluk az volt vele, hogy a laikus is megértse a tér görbületét (nem, nem a gravitációt magyarázzák vele elsősorban, hanem hogy hogyan lehet elképzelni a tér görbületét, amit a testek tömege okoz).
Ha téged zavar, hogy a fizikusok leegyszerűsítik a valóságot, akkor gondolj a következőre: Bizonyára te is ismered a számítógép működését. Van a processzor, a RAM, az alaplap... Na itt álljunk meg! De hiszen ez a számítógép működésének egy magasabb szintje, mert a processzoron belül van ALU, azon belül vannak áramkörök, azokon belül vannak elektronok, ... Tényleg ennyire baj, hogy nem az elektronok szintjén az eszköz működését, hanem csak annyit mondunk, hogy "processzor"?
Helyesbítem az írásom végét:
"Tényleg ennyire baj, hogy nem az elektronok szintjén ismerjük (mint laikusok) az eszköz működését"
149
Igen, nagyon nagy hiba ha nem vagy tisztába vele hogy hol müködik helyesen egy model, és mik a korlátai.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!