Számomra teljesen érthetetlen, hogy pontosan mit takar az, hogy heterotróf, kemotróf, organotróf, fototróf, autotróf stb. Mik ezek pontosan?
Mármint a fogalmak megvannak, hogy a kemotróf kémiai energiát használ stb stb. Viszont az nem világos, hogy az állatok miért csak heterotrófok lehetnek (pl), ill., hogy ezek a fogalmak miként, hogyan kapcsolódnak egymáshoz, miből melyik jön és miért, miért lehetnek kombinàlva (pl. fotoautotróf).
Nagyon hálás lennék, ha valaki meg tudná válaszolni nagyon részletesen, példákkal, érthetően.
Röviden:
A kombinációban az első tag az energiaforrásra, a második tag a szénforrásra utal.
Fotoautotróf: tipikusan a növények. Fényből nyerik az energiát, a szerves vegyületeik önmaguk építik fel szervetlen anyagokból, tipikusan szén-dioxidból.
Kemoautotróf: Ugyanaz, mint előbb, csak nem napfénnyel, hanem valami szervetlen kémiai reakciót meglovagolva.
Fotoheterotróf: energia napfényből, szénforrás olyan szerves vegyületekből, amit más élőlény állított elő. Ez utóbbi vagy azt jelenti, hogy élősködő, vagy azt, hogy hullarabló, vagy azt, hogy ragadozó.
Kemoheterotróf: ilyenek az állatok és a gombák többsége. Kémiai anyagok oxidációjával jutunk energiához, és szerves anyagok elfogyasztásával jutunk szénhez. Jellemzően az autotrófok által előrecsomagolt termékekből élünk.
A heterotrófok szerves vegyületeket használ szénforrásként.
A kemotróf kémiai energiát használ energiaforrásként.
Az autotróf szervetlen vegyületet használ szénforrásként.
A fototróf fényenergiát használ energiaforrásként.
A kombinációk, amik a legáltalánosabbak: fotoautotróf és kemoheterotróf, tehát ezek a leggyakoribbak az élővilágban. Az állatok és a gombák és mi is kemoheterotrófk vagyunk, vagyis szerves anyagokat (fehérjét, szénhidrátot, zsírt... más állatokat, növényeket) fogyasztunk, és a kémiai energiát hasznosítjuk. A növények döntően fotoautotrófok, mivel fényenergiát hasznosítanak és vízből meg szén-dioxidből, azaz szervetlen anyagokból építkeznek.
Persze vannak olyan kivételek is az élővilágban, ami fotoheterotróf vagy kemoautotróf, viszont ritkák. Kemoautotrófok a nitrifikáló baktériumok, amelyek ammóniát, nititet alakítanak át és a közben felszabaduló kémiai energiát hasznosítják. Fotoheterotrófok még náluk is ritkábbak. Erre nem is tudok hirtelen példát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!