Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Hogyan kezdjek programozni ha?

Hogyan kezdjek programozni ha?

Figyelt kérdés

7. osztályos vagyok és lassan ideje lenne eldönteni, hogy milyen suliba menjek tovább. Gondolkodtam a programozáson mert szeretek a számítógépekkel foglalkozni de a hardveres részéhez nem értek (de azt tudom, hogy egy gagyi f.s gépem van).

Leginkább a játékfejlesztés (melyik gyereket nem?).

Suliban nem igazán tanulok jól, de csak mert lusta vagyok. Egyébként lazán meglenne az ötös :D

Egyetemre, fősulira ha fizetős lesz nem tudok menni


Szerintetek érdemes így belekezdenem?

Ha igen, hogyan? (van aki C++ más meg Pascalt mond vagy HTML-t)


2016. jan. 9. 19:47
 71/92 anonim ***** válasza:

"Ha lenne egy szavazás, hogy választani kell a "jelfolyam analizátorok" meg a fészbuk-insta-twitter-egyébnépszerűwebesalkalmazás közül, akkor a releváns 18-49-ben hogy alakulna a dolog?"


Pityuka! A hülyék mindig többen vannak.

De az ő szavazásuk nem releváns.


"Az is vicces, hogy ha valaki érdeklődik a programozás iránt, és valaki azt ajánlja neki, hogy nézegessen webes irányba"


Annyit nézeget webes irányba, amennyi neki jólesik. Azonban a html, a javascript, stb. nem az amiből meg lehet tanulni programot fejleszteni. Ezek nem igényelnek tudást, hozzáértést. A HTML nem progamozási, hanem leíró nyelv, a javascript pedig egy olyan, bármikor nélkülözhető szutyok (nálam be sincs kapcsolva), amely az elmúlt bő 15 év alatt nem lett még két böngészőbe sem azonos módon implementálva.


Az szép, hogy te ennyire preferálod a web-et, csak hát, mielőtt átesnél a ló túloldalára, elárulom, hogy ahhoz, hogy elérd a web lehetőségeit ,kell egy operációs rendszer, amit valahogy nem javascriptben, meg html-ben írtak meg, kell egy-két protokoll, amit szintén nem php-ben követtek el, de kell ezen túl olyan videó-, hang- és képmanipulátor szoftver is, amit valamiért szintén nem javascriptben vaósítottak meg, hogy a játékprogramokról, a többi user space fejlesztésről ne is ejtsek szót.


De ha te nagyon akarod, akkor megírhatod a saját oprendszeredet, videó vágó szoftveredet, mp3 lejátszódat, 3d modelleződet, miegyebedet javascriptben, fel is teheted a weblapodra és majd mi letöltjük azt, teszteljük, megírjuk a tapasztalatainkat az általad php-ben összetákolt fórumba és offline egy jót vinnyogunk majd a röhögéstől.

2016. jan. 11. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 72/92 anonim ***** válasza:

"nélkülözhetetlennek állítván be a javascript-et és a hasonló szutykokat, holott bármelyik mehetne a levesbe, a kutya nem bánná, nem is hiányolná"


Ezt te sem gondolhatod komolyan, az egész modern internet ezekre épül sokkal nélkülözhetetlenebbek, mint egy főleg desktopra kitalált nyelv. Ez van, jelenleg a desktop rovására nyer teret a web. Aztán vagy elmúlik, vagy nem, de szerintem nem elutasitani kell az új dolgokat, hanem elfogadni.

2016. jan. 11. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 73/92 anonim ***** válasza:

"Ezt te sem gondolhatod komolyan, az egész modern internet ezekre épül sokkal nélkülözhetetlenebbek, mint egy főleg desktopra kitalált nyelv. Ez van, jelenleg a desktop rovására nyer teret a web. "


Butaságot írsz. A "modern" internet alapja egy 1965-ben kitalált dolog. Ez a HTML. Hát, ha ez neked modern.. :)


Nincs desktopra kitalált nyelv. Ilyen nem létezik. Az, hogy az internet különféle szolgáltatásait ma script nyelveken teszik elérhetővé, annak tudható be, hogy a fejlesztők a binárisokba könnyedén és ellenőrizhetetlenül beépíthetnének back door-okat, míg egy scriptbe ezt értelemszerűen sokkal nehezebben teszik meg, mert könnyen lebuknának. A script és a html is ezért terjedt el, mert a forrás nyílt, kontrollálható.

2016. jan. 11. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 74/92 anonim ***** válasza:
51%

"De, a gépemre letöltök majd egy Linuxot (még nem tudom melyik verzióját), mert úgy tudom, hogy programozásra az jobban megfelel mint a nem eredeti win7em."


A linux csak annak felel meg jobban ,ki már tud programozni. Aki még nem, annak a linux használata is kihívás. A linux-szal csak büntetnéd magad.


A "netes" nyelvek számodra egyelőre fölöslegesek. Egy weblapot bármikor össze tudsz dobni érdemi programozói tudás nélkül is. Wannak olyan progik, amelyek maguk legenerálják a weblapodat, neked csak a főbb paramétereket kell megadnod. Online weblapszerkesztők is léteznek.

Ezek azonban nem visznek közelebb a programfejlesztéshez.

Az más, ennél sokkal összetettebb dolog. Nem csoda, hogy akik önképzés keretein belül nekiállnak, azok majdnem 100 %-a soha nem lesz fejlesztő. Ez a szakma igényel tehetséget, amit szorgalommal, alapszinten ki lehet váltani, igényel sajátos gondolkodásmódot, ami nem biztos, hogy benned is megvan, de erre is el lehet lépni, gyakorlásal. Igényel komoly matematikai ismereteket, igényel türelmet, egyfajta megszállottságot is.

Attól, hogy eg yweblapot összeállítasz, még nem leszel programozó. Akkor leszel az, ha azt, amit szeretnél, bármi legyen is az, legalább elviekben meg is tudod valósítani.

A scriptnyelvek motorjait, interpretereit is pascalban, c-ben, cpp-ben írják. A javascript, a python, PHP nem alkalmasak ilyesmire.

2016. jan. 11. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 75/92 A kérdező kommentje:

Szerinem ha valaki programozó akar lenni, illik érteni az alap dolgokhoz. Ilyen pl a Linux.

Vagy ha tényleg olyan nehéz akkor maradok de szerintem ha az nem menne akkor a programozástól se várjak sokat (egyszer ígyis-Úgyis dolgom lesz a linuxszal)

2016. jan. 11. 21:09
 76/92 anonim ***** válasza:

Ez nem teljesen így van.

Egy programozó simán élhet teljes életet a linux felszínes ismerete nélkül is. Van ugyanis más platform. A linux nem előírás.

Az a másik, hogy neked most nem az a feladatod, hogy különféle operációs rendszerekkel ismerkedj, hanem az, hogy a jelenleg még legnépszerűbb rendszeren (windows) megtanuld, hogy mi az a programfejlesztés.

Tehát, ismétlem, nem programnyelvet kell tanulnod!

A programozás mikéntjét kell elsajátítanod, amihez eszköz egy programnyelv. Azonban, tekintve hogy egy nagyon nehéz szakma elsajátítása előtt állsz, ráadásul magányosan szeretnél nekiállni, az a fontos, hogy egy olyan nyelvet válassz, amely a lépéseidet megkönnyíti. Erre jó a pascal. ÉS ugyanerre nem jó a php, javascript, stb. A cpp meg pláne.

Neked most még fontos, hogy olvasni tudd a forráskódot, ráadásul könnyen. Értelmezni tudd a mások által írt forrást, könnyen. Megértsd a benne rejlő összefüggéseket. Ki tudd deríteni, hogy mi miért van úgy, ahogy.

Ehhez kell neked és ehhez jó a pascal, nem ahhoz, hogy ezen a nyelven nyugdíjazzanak, majd 50 év múlva.

2016. jan. 11. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 77/92 anonim ***** válasza:
Basszus, adjatok már neki igazat, mert eléggé idegesítő a gyerek. Olyan tenyérbemászó. :)
2016. jan. 11. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 78/92 SimkoL ***** válasza:

Annak idején a Basic után, a lustaságom és a hiányos angol tudásom miatt a Pascal-t választottam és nem a C-t. Nem volt még internet, esetleg BBS, ahol találtál volna valamit. A Pascal-ból adódott a Delphi és fölöttébb rá kellett jönnöm, hogy ha komolyabb dolgot akarok akkor a C++ is nagyon kell - WIN API leírások, minták, példák nyelve a C++ -. A Basic ismeretek nagyon jót tettek Excel, Word makrók írásakor.

Az egésszel csak arra szeretnék rámutatni, hogy olyan nyelvet kell kezdésnek választani, amit könnyen megértesz - volt olyan ismerősöm akinek a C sokkal jobban ment kapásból, mint a Pascal - ezért ne hallgass senkire. Szagolj bele többe is egy picit és válaszd azt amit legkönnyebben megértesz, értelmezni tudsz. Utána már a többi nyelv nem fog nagyobb gondot okozni.

Tudom ezzel megint vitát szítok, de két nyelvet nem javaslok kezdésnek:

Az egyik a Java, a másik a Python. Ráérsz majd 'megnézni' őket akkor ha már valamit is konyítasz a programozáshoz.

2016. jan. 11. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 79/92 SimkoL ***** válasza:

Még egy dolog:

A programozók, programozással foglalkozók egy idő után 'szakosodnak' az alapján, hogy mi megy nekik a legjobban. Nekem Windows alatt a Delphi fekszik leginkább, mint általános célú nyelv ezért ennél maradtam - bár néha előveszem a C++ Buildert is -. Sajnos egy nyelvvel a mai világban nem élsz meg, egy 'univerzális programozónak' illik ismerni legalább ötöt és ezzel lehet keveset is mondtam.

2016. jan. 11. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 80/92 anonim ***** válasza:

Az ismeretek önerőből történő elsajátítása nehéz dolog. Sok buktatója van. Kitartást igényel és mivel nincs elvárás, senki nem kéri számon a tanultakat, így elég sokan idő előtt fel is hagynak vele.

Ha valaki elhatározza, hogy az autóját maga akarja szerelni, akkor mondjuk egy kerékcserénél mindent lát. Képes megtanulni a kerékanyák kicsavarozását. A becsavarozásnál persze vagy tudja, hogy milyen sorrendben kell azt megtenni, vagy nem.

A programfejlesztés nem ilyen. Ott az a gond, hogy azt sem tudja, aki nekiáll, hogy mit is kellene megtanulnia. Az iskolában már van tematika, tanterv, struktúra szerint oktatnak, lépésről lépésre. Az öntanuló nem tudja, hogy mit kellene megtanulnia és ebben sajnos sokszor a tutorialok, oktatóanyagok sem segítenek. Az oktatóanyagokat olyan emberek írják, akik már tudják azt, amit meg akarnak tanítani és közülük sokan már nem emlékszenek arra az állapotra, amikor még ők tanultak. Nem tudják már, hogy mi okozott gondot nekik, minek a megértése volt nehéz. Ezért aztán ez a könyveiken is megérződik.

Az is gond, hogy egy szint után, ha már meglesz a kellő ismereted, ki fog nyílni előtted egy kapu és rá fogsz döbbenni, hogy mennyit tudsz. Pontosabban, hogy mennyi minden nem tudsz még. Ekkor lehet, hogy megijedsz majd és feladod. De a legtöbben még eddig a döntő pillanatig sem jutnak el és ebben szerepe van a tanulás során alkalmazott nyelvnek is, aminek egyszerűnek, világosnak kell lennie. A pascal ilyen, a basic ilyen, a C, a C++, JAVA már koránt sem. A script nyelvek egyike sem alkalmas tanulásra, ha egyedül tanulsz. Elsősorban azért, mert nem adják meg azt a sikerélményt, amire a tanuló vágyik.

A tanuló befektet. Energiát, időt és ennek eredményét szeretné látni, de nem 1 év múlva, sőt, még 3 hét múlva sem. Te is így leszel vele, hogy egy idő után a száraz olvasottak mellett szeretnéd a tanultakat kipróbálni, látni a munkád eredményét. Ezt a legvalószínűbben a basic és a pascal képes biztosítani. Aki ezzel a kettővel nem képes eljutni odáig, hogy már maga válogasson a programnyelvek között, az egyrészt: felejtse el ezt a szakmát, másrészt: A többi nyelvvel, még biztosabb, hogy nem fog menni semmire. Viszont az több mint valószinű, hogy aki C plusz-plusszal vág neki és hagy fel később a programozással, az pascallal, basic-kel messzebb jutott volna. Azért, mert a basic, a pascal sokkal érthetőbb. Nem feltétlenül jobb, de érthetőbb, és egy tanulónak ez a fontos.


A pascal egyébként nem halott nyelv, hiszen az embarcadero árulja, fejleszti, meg lehet venni. Sőt, a pascal (gondolok itt inkább a lazarusra, vagy a borland/embarcadero delphi-re) annyira jó nyelv, hogy te azt nagyon sokáig nem fogod tudni kinőni. Bár már ott tartanál! A pascallal egyébként operációs rendszert fejleszthetsz, drivereket írhatsz hardverekhez, játékot is írhatsz benne. Pl. a régi, de nagyon népszerű HOT CHIX AND GEAR STIX autóverseny is ebben (delphiben) készült.

A pascalhoz van forrás bőven. Van máshoz is, de kétlem, hogy kezdetleges, szimplább (olyan amit meg is értesz) tömegével volna mondjuk Cpp-n. Pedig tanulni, fejlődni, önerősen csak forráskódokból fogsz.


Ha attól félnél, hogy a pascalba fektetett tudásod, energiád elvész: Hát nem. A pascallal megszerzett tudásod hordozható lesz, hiszen általános célú nyelvről van szó. Amit tanulsz, azt hasznosíthatod majd Cpp-ben, JAVA-ban, Python-ban, bármiben.

Kérdezhetnéd, hogy na de akkor nem jobb volna mégis mindjárt Cpp-vel kezdeni? Nem. Mert az a nyelv nem tanulóknak való (hanem profiknak), ahogy a JAVA és a többi sem. Ha mégis azt választod, előnyöd nem lesz, hátrányod. Ezekben a nyelvekben nagyon sok olyan többlet van, amelyekre neked kezdőként semmi szükséged nincs.

2016. jan. 12. 04:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!