Újból tévhitek téma. Miket tudtok felsorolni a 2. világháborúval kapcsolatban?
OFF:
Arra azért kíváncsi lennék, hogy Nelson, Napóleon és a többi neves hadvezér miket érhetne el, ha a mai technológia állna rendelkezésükre.
"Nelson 200 évvel korábban volt az, még se ócsárolja senki. Mindenkit mindig! a saját korában nézünk, nem más korszakokkal összevetve. Napóleont is meg meg lehetne verni a jelenlegi honvédségünkkel is, mert akkor nem volt sem géppuska, sem harckocsi..."
A kérdésben tudtommal a második világháborúról volt szó, ott pedig Horthy nem valami fényesen muzsikált. Még egy kiugrást sem tudott normálisan megszervezni, mert a rádióüzenetében elfelejtette a honvédeket arról tájékoztatni, hogy ez azzal jár együtt, hogy most a németekre puffogtatni kéne egy kicsikét, hogy ijedjenek már ki az országból. Értsd: nem szólította fel a honvédeket egyértelműen arra, hogy mi most átálltunk.
"A kérdésben tudtommal a második világháborúról volt szó, ott pedig Horthy nem valami fényesen muzsikált. Még egy kiugrást sem tudott normálisan megszervezni, mert a rádióüzenetében elfelejtette a honvédeket arról tájékoztatni, hogy ez azzal jár együtt, hogy most a németekre puffogtatni kéne egy kicsikét, hogy ijedjenek már ki az országból. Értsd: nem szólította fel a honvédeket egyértelműen arra, hogy mi most átálltunk."
Ha már szóba került, ez is egy tévhit. Horthy nem átállást, hanem kiugrást fogalmazott meg. Ez nem járt volna együtt a németekkel való szembefordulással, és a szovjetek mellé való átállással.
A kiugrás pedig azért bukott el, mert itt, ellentétben Romániával, a Német Birodalom közvetlen szomszédságában voltunk, ráadásul annak katonai megszállása alatt. Románia szerencsésebb helyzetben volt. És éppen átállása (és az olaszországi események után) voltak különösen éber a német vezetés többek között velünk szemben is.
Pro Patrianak teljesen igaza van. Az akkori világ egyik legjobb titkosrendőrsége (Gestapo) minden lépését figyelte. Kíváncsi lennék, hogy te ugyan hogy oldottad volna meg jobban....
Egyébként pont azért nem szólította fel a honvéd erőket a németekkel való harcra, mert ez KIUGRÁSI és nem ÁTÁLLÁSI kísérlet volt. Ő nem volt olyan aljas áruló, mint a románok, hogy addigi szövetségeseit hátba támadja. Lovagiasság, amiről már írtam.
"Egyébként pont azért nem szólította fel a honvéd erőket a németekkel való harcra, mert ez KIUGRÁSI és nem ÁTÁLLÁSI kísérlet volt. Ő nem volt olyan aljas áruló, mint a románok, hogy addigi szövetségeseit hátba támadja. Lovagiasság, amiről már írtam."
Jaaaaj Istenkém... Horthy évekkel a háború befejezése előtt elkezdett tárgyalni az oroszokkal is és az angolokkal is, úgyhogy ezt a lovagiasság dolgot hagyjuk, nem volt ő lovagias, ami egyébként egy előny. Lovagiasnak lenni sosem volt kifizetődő, ha az ember egy országgal játszik, akkor meg egyszerűen felelőtlenség.
Egy kiugrási kísérlet mindig azt jelentette a történelem során, hogy kiszállnak a szövetségből és átállnak a másik oldalhoz és Horthy is ezt akarta. Csak olyan töketlen módon szervezte meg, hogy semmi sem lett belőle. Egyszerűen olyan kétes módon fogalmazta meg a rádióüzenetét, ami a vicc kategória. Ha egyértelműen kijelenti, hogy vége, kiszálltunk, át kell engedni a szovjeteket, a németek parancsainak továbbra nem engedelmeskedni, akkor nem fél évig masírozgattak volna a két fél csapatai az országban, hanem pár hónap alatt le lehetett volna zavarni az egészet. Akkora katonai erő nem volt az országban, ami különösebb gondot okozott volna az oroszoknak. Már önmagában az ország megszállását is egy irreálisan kis alakulat hajtotta végre.
" A magyar vezetés – noha a megszállást megbízható források előre jelezték – a szükséges óvintézkedéseket nem tette meg, a német hadmozdulatokra való reagálásra nem volt kidolgozott és elfogadott koncepció. A német megszálló csapatokkal szemben – a nem egyértelmű magyar parancskiadások miatt – csak szórványos ellenállás volt."
Ez pedig a kiugrásról:
"A második világháború a vége felé közeledett a szovjet Vörös Hadsereg már Magyarország területén harcolt, amikor (román mintára) Horthy Miklós megpróbált „kiugrani” a háborúból.
Horthy Miklós kormányzó az augusztus 23-i román kiugrás keltette káoszban 29-én lemondatta Sztójay Dömét, helyére Lakatos Géza került. E lépéseknek köszönhetően átmenetileg megmenekült a Budapesten összezsúfolódott közel negyedmillió zsidó állampolgár. Immár nyilvánvalóvá vált, hogy Horthy a Szovjetunióval lesz kénytelen tárgyalni. Faragho Gábor tábornok, a csendőrség és a rendőrség felügyelője előzetes fegyverszüneti bizottsága Moszkvába ment, ahol október 8-án kapta meg a feltételeket (a szovjet csapatokkal szembeni ellenségeskedés beszüntetése, hadüzenet Németországnak, visszavonulás az 1937-es határok mögé). Miután ezt Horthy elfogadta, a küldöttek október 11-én aláírták az egyezményt.[1] Ugyanezen a napon a szovjet csapatok átkeltek a Tiszán, elfoglalták Szegedet, Debrecen térségében pedig a háború második legnagyobb páncéloscsatáját vívták a német és magyar alakulatokkal."
Lehet sírni, hogy Wikipédia, de itt nem ponyvaírók vannak forrásként felsorolva, mint egyeseknél.
Tessék, itt a rádiós beszéde is:
https://www.youtube.com/watch?v=d4INjDeE_io
Sehol egy büdös szó a katonákhoz. Pedig a kor tömegkommunikációs eszköze a rádió volt, sok parancsnokhoz csak így juthatott el már a kormányzó szava. Van egy utalás arra, hogy előzetes békét kötöttünk az oroszokkal. De ilyet csak úgy magában kijelenteni nem lehet. És akkor mi van a németekkel? Rájuk nem lőhetnek? És ha átveszik a tiszttől a magyar egység parancsnokságát akkor mi van? Ők most csak úgy vannak az országban? Annyi nyitott kérdést hagyott, hogy az már fáj. Ez a kiugrási kísérlet ilyen formában teljesen haszontalan volt, többet ártott mint használt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!