Szerintetek a vallásos hit a pszichopatológia melyik területére tartozik?
Az orvostudomány szerint kóros állapot, de nem vagyok biztos abban, melyik területet érinti a leginkább, talán a doxazma lehet az, talán inkább pszichiátriai disszonancia, nem tudom eldönteni.
Volt már valamilyen háziállatod?
Egy kutya, macska, stb.
Viszont egyszer mindent véget ér! Ezt kell felfogni!
Akkor vagy pszicho, ha ezt nem fogod fel!
A psziché egészséges állapota nem tiszta racionalitás. Éppenséggel a magasan funkcionáló pszichopatákra jellemző a végletesen racionális gondolkodásmód. Ezért pusztán irracionalitás volta nem tesz valamit patologikus viselkedéssé.
A pszichének természetes igénye van a világ minél átfogóbb befogadására, és erre épp a racionalitás nem képes, mivel az agyi folyamatok kb 99%-a nem tudatos. Ezt a racionalitás pedig képtelen kivédeni, és ugyanúgy képtelen az integrálására sem, mert az alapfeltevése kizárja, hiszen csakis a tudatos összefüggésekben dolgozik. Viszont az agy nem pusztán tudatos szinten érzékel és integrál, hanem például asszociatív módon, mivel mintázatokat nem csak tudatosan érzékeljük. És hogy ezt az agy mennyire magas szintű komplexitásban végzi tudattalanul is, arra jó példa például az álomképek struktúrája. Az álmok nem puszta emlékképek véletlen halmaza, mert ahhoz túlságosan is értelmesek és összetettek. Mégis kívül esnek szinte bármiféle racionális mechanizmuson, szinte csak asszociációk mentén értelmezhetőek, ha egyáltalán értelmezhetőek.
"Na és mi váltja ki a megelégedettséget, örömérzést?"
Tőled függ.
"racionalitás illúzió, valójában nem létezik."
"Éppenséggel a magasan funkcionáló pszichopatákra jellemző a végletesen racionális gondolkodásmód."
Nem igaz!
A pszichopata éppen irracionális, mert mint antiszociális ember végtelenül önző és egocentrikus, mindent azért tesz, hogy a saját céljait elérje. Elhárítja magáról a felelősséget mondván, az áldozata megérdemelte, amit kapott. Nem érez empátiát, nem tud együtt érezni másokkal, ezért gyakran tapintatlan, lenéző és érzéketlen más emberekkel szemben. A közösségbe való beilleszkedés lenne a racionális cselekedet, de a fentiek miatt erre képtelen. A viselkedése sokszor távolságtartó, hideg, sokszor feszült, felelőtlen, kiszámíthatatlan, alkalmanként a saját magukra veszélyes cselekedetektől sem riadnak vissza. Nem képesek felismerni annak a következményeit, ha bűncselekményen kapják őket, sok esetben visszaesőként kerülnek az igazságszolgáltatás elé.
A legnagyobb hibájuk, hogy nem tanulnak saját tévedéseikből és tapasztalataikból. Hiába kerülnek rendőrkézre, vagy börtönzik be őket, nem tanulnak a történtekből. Nem látják be, hogy hibáztak és ennek megfelelően nem is változtatnak korábbi életvitelükön. Az ilyen ember számára nem is megfelelő büntetés a bebörtönzés, mivel nem éri el célját, hiszen az illető képtelen tanulni belőle.
"Ezért pusztán irracionalitás volta nem tesz valamit patologikus viselkedéssé."
De tesz, az ember esetében ami nem racionális az patologikus viselkedéshez vezet. A fenti példa is éppen ezt bizonyítja, a közösségbe való beilleszkedés lenne a racionális cselekedet, hiszen úgy mindenki könnyebben boldogul, amit empátiával, a másik tiszteletével és figyelembe vételével lehet elérni
"A pszichének természetes igénye van a világ minél átfogóbb befogadására, és erre épp a racionalitás nem képes, mivel az agyi folyamatok kb 99%-a nem tudatos."
A személyiség lélektan alapvetően azzal foglalkozik, hogy milyen szerepet játszanak a külső és belső tényezők a személyiség kialakulásában.
Nagyon egyszerűen próbálod felhasználni a psziché szót és amint látom teljesen felületesen, sőt tévesen értelmezed.
Először talán ezt olvasd el lágy szíves:
Jung szerint négy funkciója van.
A négy funkció:
gondolkodás (intellektuális megismerés, döntéshozatal),
érzés (szubjektív értékelés, fontosság),
érzékelés (a konkrét világ észlelése és felfogása az érzékszervek által),
intuíció (megsejteni a rejtett lehetőségeket és a helyzet hátterét, tudattalan észlelés).
Másrészt Gordon W. Allport személyiség meghatározása:
A személyiség azoknak a pszichofizikai rendszereknek és másfajta diszpozícióknak az egyénen belüli dinamikus organizációja, amely rendszerek meghatározzák egyedülálló alkalmazkodását a környezethez.
Biológiai szempontból: Az emberek biológiai teremtmények. A személyiség genetikai megalapozottságú, tehát a diszpozíciók öröklődnek. Vannak, akik azt mondják, a személyiség megértése egyenlő a test működésének megértésével. Vannak, akik azt mondják, hogy az emberi viselkedés azért alakul ki, mert evolúciós célokat szolgál.
Tanuláselméleti: Emberképe a viselkedésváltozó. Jellegzetessége, hogy a viselkedés a tapasztalatok hatására változik. A személyiség mindannak az összessége, amit az ember élete során elsajátít.
Az ember, mint személyiség, pszichológiai rendszerek organizációja. A személyiség kialakulásában a tapasztalatoknak épp úgy szerepük van, mint a vele született diszpozícióknak (így magának az anatómiai-fiziológiai bázisnak).
Működését két ellentétes folyamatnak, az akkomodációnak és az asszimilációnak az egyensúlya jellemzi. (A szenzoros működés az asszimiláció, a motoros működés az akkomodáció.)
A személyiséget, mint minden élőt, jellemzi a szüntelen átalakulás. Nem funkció készen áll elő, hanem a kivételes emberi diszpozíciók talaján, a környezettel való kölcsönhatásban bontakozik ki.
Amit utána írsz, az egyrészt zavaros, másrészt nem sok köze van a patologikus viselkedéshez, sőt az álmok jellegének kifejtése kapcsán erősen az ezotéria árnyékában mozogsz, ahová én nem akarlak követni.
A tudattalant amúgy sem lehet így vizsgálni, hogy racionális e, vagy sem.
Ha például éhes vagy, akkor korogni kezd a gyomrod, ez egy működési folyamat és nem lehet irracionálisnak tekinteni akkor sem, ha nincs módod arra, hogy táplálékot szerezz.
Az idegi funkciók is hasonlók, tök mindegy, hogy van e valami haszna a reflexeknek, azok mindenképpen működnek és az ösztönöket sem lehet irracionálisnak tekinteni, mert például a nemi ösztön jelentkezése miatt adott esetben akkor is merevedik a pénisz, ha semmi esélye annak, hogy az használatba kerül, de ennek semmi köze sem a racionalitáshoz, sem annak ellenkezőjéhez.
A börtönben is a misén ül.
A bebörtönzöttek 80% jár a misékre.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!