Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Bibliában a fiú, Atya, Isten...

Bibliában a fiú, Atya, Isten fia, kifejezéseket szó szerint kell érteni vagy szimbolikusak?

Figyelt kérdés

Bibliában többször is szerepel a fiú, Isten fia kifejezés néha Jézusa esetében és más emberek, próféták esetében is. Legtöbb keresztény irányzat ez alapján Istennek gondolja Jézust, pedig nincsen egyetlenegy vers sem az egész Bibliában, amelyben Jézus azt mondaná: Én Isten vagyok, imádjatok engem. A többi esetben mikor nem Jézusról van szó szimbolikusnak veszik ugyanezeket.



Erre a versre például azt mondják bizonyítja Jézus Istenégét, tehát hogy Jézus fiú Isten és biológiai értelemben Isten fia:


Zsidók 1:5 Mert az angyalok közül kinek mondta valaha: "Fiam vagy te, ma nemzettelek téged!" majd: "Atyjává leszek, és ő Fiammá lesz."



Ebben a versben Dávidról van szó és nagyon hasonlít az előzőhöz de a legtöbb keresztény szerint itt csak szimbolikusan értendő a fiú:


Zsoltárok 2:7 Törvényül hirdetem: Az Úr mondá nékem: Én fiam vagy te; én ma nemzettelek téged.



További hasonló versek amiket csak szimbolikusan értelmeznek:


Kivonulás 4:22 Ez az amit az Úr mond: Izrael az én legidősebb fiam.


Róma 8:14 Mert akiket Isten Lelke vezérel, azok Istennek fiai.



Ugyanez az helyzet az Atya szónál is, mikor Istenre utalnak. Jézus Atyának szólítja Istent, ezt úgy értelmezik hogy Isten Jézus tényleges apja, más esetben pedig szimbolikus, de Jézus azt mondja Isten mindenkinek Atyja:


Efézus 4:6 Egy az Isten és mindeneknek Atyja,


János 20:17 Monda néki Jézus: Ne illess engem; mert nem mentem még fel az én Atyámhoz; hanem menj az én atyámfiaihoz és mondd nékik: Felmegyek az én Atyámhoz és a ti Atyátokhoz, és az én Istenemhez, és a ti Istenetekhez.



Ha ezeket figyelembe vesszük miért nem Isten Dávid? Vagy miért nem Isten minden izraeli? Mert Jézus istenségét vallók logikája alapján ez következik. Vagy miért nem szimbolikus minden esetben? Tehát Jézus sem Isten? Más vallásúak is válaszolhatnak, nem csak keresztények, és az ateistákat is meghallgatjuk.



2017. jan. 5. 21:32
 291/309 anonim ***** válasza:

"Ezek szerint biológia tudásod is egy nagy nulla. Ez a víz az ondó. És az a helyzet hogy összetételét tekintve nem csak a herében keletkezik hanem más szervekben is. Az ondó nem csak hímivarsejteket tartalmaz hanem mindenféle vitamint is amit a máj raktároz és még sok mindent amik más szervekben termelődnek szóval a "Mi az ágyékok s bordák közül tör elő" egyáltalán nem ellentétes a tudománnyal hanem pont hogy megegyezik azzal amit a tudomány állít. "

Az ondó gyakorlatilag a szállító- és táplálóközege a hímivarsejteknek, és nem pedig belőle teremtődik az ember. Szóval ha így nézzük, akkor kétszeresen is ellentétes a tudománnyal az állítás.


"A te példád vagyis 1000 év nagy idő, amit használhatunk átvitt értelemben hosszabb időszak megjelölésére, de néhány nap estében nem használunk konkrét számot, és a zsidók sem használtak."

Aha, szóval már valami etalonnak képzeled magad, aki eldönti hogy mit érthet az ember átvitt értelemben és mit nem? Nem vagy semmi :)

2017. márc. 18. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 292/309 szp72 ***** válasza:

@ Visszatérve a versre, ez a három nap nem lehet x idő.


Nem szeretek veled vitatkozni, mert ritka nehéz a felfogásod, láthatóan nem is érted miről beszélek.


A 3 nap és 3 éjjel azt jelenti, hogy körülbelül 3 napig. Azért írtam a három helyett x-et, mert a szólás tetszőleges számmal szerepelhet, s ezt jelöltem x-szel. Tehát például amikor 40 nap és 40 éjjel esett az eső az özönvízkor, az azt jelenti, hogy körülbelül 40 napig, nem pedig pontosan 24x40 óráig.


Hogy egy szólásról van szó s nem egy pontos időmeghatározásról, az onnan is látszik, hogy egyetlen egyszer sem különbözik a nappalok és az éjszakák száma, tehát sose írja azt, hogy például 6 nap és 7 éjjel.


Tele van szólásokkal az életünk. Ha például átugrok 5 percre a szomszédba, az azt jelenti, hogy körülbelül 5 percre.

2017. márc. 18. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 293/309 A kérdező kommentje:

291


"Az ondó gyakorlatilag a szállító- és táplálóközege a hímivarsejteknek, és nem pedig belőle teremtődik az ember. Szóval ha így nézzük, akkor kétszeresen is ellentétes a tudománnyal az állítás."


Mi bajod van? :) Ondóban találhatóak a hímivarsejtek. Ez ellentétes a tudománnyal? Te tényleg élvezed ha bohócnak néznek téged :)



"Aha, szóval már valami etalonnak képzeled magad, aki eldönti hogy mit érthet az ember átvitt értelemben és mit nem? Nem vagy semmi :)"


Mindenki tudja hogy a három nap három éjjel szó szerint értendő, nem átvitt értelemben. Persze kivétel ha valaki fanatikus keresztény. Neked meg mindegy csak ellentétes legye azzal amit mondok. Majd te biztosan megmagyarázod a nagy tudásoddal hogy a három nap három éjjel hogyan értelmezendő :)

2017. márc. 18. 17:02
 294/309 anonim ***** válasza:

"Mi bajod van? :) Ondóban találhatóak a hímivarsejtek. Ez ellentétes a tudománnyal? Te tényleg élvezed ha bohócnak néznek téged :) "

Igen, benne találhatóak, nem pedig azonosak vele. Tehát semmi közük a bordákhoz.

Vagy a te hímivarsejtjeid ott termelődnek? Ritka mutáns lehetsz...


"Mindenki tudja hogy a három nap három éjjel szó szerint értendő, nem átvitt értelemben. Persze kivétel ha valaki fanatikus keresztény. Neked meg mindegy csak ellentétes legye azzal amit mondok. Majd te biztosan megmagyarázod a nagy tudásoddal hogy a három nap három éjjel hogyan értelmezendő"

Szp már elmagyarázta. Csak te vagy az aki a határtalan egóddal azóta is azt képzeled, hogy a te értelmezésed ember és isten felett áll. Mert ha te valamit egyféleképp értesz, akkor az csak egyféleképp lehetséges, nyilván.

2017. márc. 18. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 295/309 A kérdező kommentje:

szp72


"Nem szeretek veled vitatkozni, mert ritka nehéz a felfogásod, láthatóan nem is érted miről beszélek."


Jólvan, megint ott tartunk hogy nem tudod megmagyarázni de én vagyok a hülye :)



"A 3 nap és 3 éjjel azt jelenti, hogy körülbelül 3 napig. Azért írtam a három helyett x-et, mert a szólás tetszőleges számmal szerepelhet, s ezt jelöltem x-szel. Tehát például amikor 40 nap és 40 éjjel esett az eső az özönvízkor, az azt jelenti, hogy körülbelül 40 napig, nem pedig pontosan 24x40 óráig."


Ha azt mondod körülbelül 3 napról van szó az is téves mert Jézus péntek este került a sírba és vasárnap reggel támadt fel. Ez kb fele a 3 nap és 3 éjjelnyi időtartamnak szóval azt sem mondhatod hogy körülbelül 3 napig volt a sírban.


De miért nem magyarázzátok ezt is azzal hogy emberek írták és hibázhattak de ettől még Isteni kinyilatkoztatás? :)


Ami meg ennél is fontosabb, a vers mondanivalója az hogy Jézus nem halhatott meg ahogy Jónás sem a hal gyomrában tehát nincs feltámadás.

2017. márc. 18. 17:16
 296/309 A kérdező kommentje:

"Igen, benne találhatóak, nem pedig azonosak vele. Tehát semmi közük a bordákhoz.

Vagy a te hímivarsejtjeid ott termelődnek? Ritka mutáns lehetsz... "


Látom a magyar nyelv értő olvasása sem megy :) Nem azt írja hogy a bordákban termelődik hanem az ágyék és bordák között (Mi az ágyékok s bordák közül tör elő.)

Elárulod milyen iskolai végzettséggel rendelkezel? Csak mert ezt egy értelmesebb kisiskolás is tudná értelmezni.



"Szp már elmagyarázta. Csak te vagy az aki a határtalan egóddal azóta is azt képzeled, hogy a te értelmezésed ember és isten felett áll. Mert ha te valamit egyféleképp értesz, akkor az csak egyféleképp lehetséges, nyilván."


SZp nem magyarázott el semmit. Téves amit állít. Azt mondja kb három napról van szó de még ez is nagyon távol áll attól. Nem képzelem hogy az én értelmezésem minden felett áll. Egyszerűen csak a józan eszemet használva értelmezem. Három nap három éjjelre józan ész alapján senki nem mondaná hogy átvitt értelmű lenne. De miért is jelent gondot neked hogy ez egy újabb hiba a Bibliában? Hiszen te mondtad hogy a hibákat felróhatjuk annak számlájára hogy a Bibliát emberek írták. Még azt is megjegyezted hogy ez szerinted zseniális :)

2017. márc. 18. 17:42
 297/309 anonim ***** válasza:

"Látom a magyar nyelv értő olvasása sem megy :) Nem azt írja hogy a bordákban termelődik hanem az ágyék és bordák között (Mi az ágyékok s bordák közül tör elő.) "

Látom a magyar nyelv értő olvasása nem megy :) Nem azt írtam hogy a bordákban termelődik, hanem hogy semmi közük a bordákhoz. Értsd akkor úgy, hogy a közelében sincsenek.

Eleve, mi kell ide? Herék, mellékherék, prosztata, ondóhólyag, egyik sincs sehol sem a bordákhoz képest.

Szóval hiába magyarázod hogy a fekete az igazából fehér, nyilvánvaló az idézetből hogy nem értett az anatómiához és az élettanhoz, aki a Korán említett szúráját papírra vetette.


"SZp nem magyarázott el semmit. Téves amit állít."

Miért is? Mert te az mondod?

2017. márc. 18. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 298/309 A kérdező kommentje:

" Nem azt írtam hogy a bordákban termelődik, hanem hogy semmi közük a bordákhoz. Értsd akkor úgy, hogy a közelében sincsenek."


Annyi közük van hozzá hogy az ágyék és a bordák közötti részben található szervek termelik.


"Eleve, mi kell ide? Herék, mellékherék, prosztata, ondóhólyag, egyik sincs sehol sem a bordákhoz képest."



Mivel ez kimaradt nálad, vagy te maradtál ki az iskolából, nézzük meg a definiciót:


Az ondó nagy része enyhén sós víz és csupán mintegy 20%-a spermium. A magfolyadék, amely a spermiumokkal együtt az ondót alkotja, több mint 22 különböző vegyi anyagból áll, többek között cukor, C, E és B12 vitamin, prosztaglandinok, cink, kálium, kén és esszenciális zsírsavak találhatók benne. Sok fehérjét tartalmaz, továbbá számos hormon (dopamin, noradrenalin, tirozin, oxitocin és vazopresszin, különböző ösztrogének, feromonok, endorfinok) is megtalálható benne.



Biztos feltünt hogy a Korán vers is vizet ír, és a definíció is. Véletlen lenne? :) Vitaminok a májban találhatók, a fehérjék pedig aminósavakból állnak amit a máj állít elő. Hormonok nagyrészt a herékben termelődnek de a mellékvesékben is. A máj és mellékvese elégé közel van a bordákhoz, nemigaz? Szóval nem csak az kell ide amit te írtál.


Mivel a magyar nyelvű szöveg értelmezése is gondot okoz neked, nem is vártam hogy a biológiába otthon lennél.



"Miért is? Mert te az mondod?"


Azért mert a józan ész ezt diktálja.

2017. márc. 18. 18:53
 299/309 anonim ***** válasza:

"Annyi közük van hozzá hogy az ágyék és a bordák közötti részben található szervek termelik. "

Éppen itt a gond, egyik szerv elhelyezkedésének sincs köze a bordákhoz, elég messze vannak tőlük.

Egyes szervek pedig egyenesen kívül esnek a megadott testtájékon, tehát a megfogalmazás mindenképp hibás.


"Vitaminok a májban találhatók"

A felsoroltak közül kizárólag a B12 raktározódik a májban, de az ugyanolyan epic fail egy Isten részéről, hogy a hímivarsejtek helyett néhány vitaminban és hormonban látja az élet forrását...


"Azért mert a józan ész ezt diktálja."

Miért? Mert te azt mondod?

2017. márc. 18. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 300/309 szp72 ***** válasza:

@ Ha azt mondod körülbelül 3 napról van szó az is téves mert Jézus péntek este került a sírba és vasárnap reggel támadt fel.


Péntek-szombat-vasárnap. Látod ez három. Valóban nem teljes három egész napig, hanem csak három napot érintve, vagyis körülbelül három napig.


@ Ez kb fele a 3 nap és 3 éjjelnyi időtartamnak szóval azt sem mondhatod hogy körülbelül 3 napig volt a sírban.


Hát persze. Ugye aki például 5 percre leugrik a büfébe, az nem teheti meg, hogy ténylegesen 3 vagy 7 percig legyen ott, mert az ellenkezne a józan ésszel. Gondolom, hogy te amikor három napot érintő dolgaidról beszámolsz, mindig alaposan utána számolsz s kerülöd a 3 napig kifejezést.


Az x nap x éjjel szólás jelentését azonban egy kicsit pontosítanom kell, mert nem pusztán a körülbelüliség, hanem a folyamatosság kifejezésére használatos. Vagyis a 3 nap és 3 éjjel kifejezés azt jelenti, hogy körülbelül három napig folyamatosan, éjjel-nappal, megszakítás nélkül. Ennyit volt Jónás a történet szerint a cethal gyomrában, Jézus pedig a sírban.


@ Ami meg ennél is fontosabb, a vers mondanivalója az hogy Jézus nem halhatott meg ahogy Jónás sem a hal gyomrában tehát nincs feltámadás.


Micsoda érv! Micsoda fantasztikus logika! Ezek szerint a meghamisítatlan Jézus azt állította, hogy élve temetik el? Tudod Jónás megmenekülését a cethal gyomrából, vagyis a biztos halálból lehet egy feltámadáshoz hasonlítani, ha nem is azonosítani. Jézus egy hasonlatról beszél, nem pedig élve eltemetésről. Ennek belátásához szerintem sok ész nem kell, de te tudod.


@ De miért nem magyarázzátok ezt is azzal hogy emberek írták és hibázhattak de ettől még Isteni kinyilatkoztatás?


A keresztény felekezetek folyamatosan vitatkoznak azon, hogy mit kell szó szerint érteni és mit nem. Vannak akik amellett kardoskodnak, hogy minden szó szerint értendő, a Biblia a legpontosabb történelmi beszámoló, semmilyen tekintetben nincs benne tévedés, azt Isten diktálta szóról-szóra. Én személy szerint nem tartozom közéjük, hanem azt az irányt követem, akik szerint a Biblia könyvei különféle műfajban íródtak és Isten ezeken keresztül mondta el az üdvösségünket érintő tévedhetetlen igazságokat.


Például Jézus szerette a példabeszédeket vagyis tulajdonképpen mesével szemléltette mondanivalóját. Persze a Bibliában főleg történelmi események vannak lejegyezve, de a szerzők csak annyiban törekedtek a történelmi hűségre, amennyire emberileg módjuk volt annak utánajárni. Tehát Isten nem egy tökéletesen pontos történetírásra ihlette őket, hanem egy olyanra, amely hűségesen és tévedhetetlenül közli azt, amit Isten üdvösségünket érintően el akart nekünk mondani. Tehát lehetnek benne kisebb-nagyobb történelmi hibák, ha azok az üdvösség kérdésének szempontjából teljesen lényegtelenek.

2017. márc. 18. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!