Az emeberek azért akarnak vallási közösségekhez tartozni, mert túl szegény a fantáziájuk, hogy maguknak kitaláljanak egyet?
Úgy vettem észre, hogy ha ellenkezik is az elveikkel néhány tanításuk (jelenlegi felekezetükkel) még akkor is behódolnak és inkább alkalmazkodnak. És szerintem pont ez az ami miatt nem fejlődőképes egyetlen vallás sem. Azt látom, hogy nem is igazán nyitottak az új fel/megismerésekre még akkor sem ha lennének ilyenek. Egy régi könyvből nem lehet újat kiolvasni, nehogy már az isten azt szerette volna(ha létezik), hogy agyatlanul kövessenek a hívei egy régi könyvet és ne akarjanak ettől többet megtudni. Ez számomra érthetetlen és nonszensz. Ha így működne a világ megállna a fejlődés.
Ti egy statikus istenképet próbáltok belepréselni egy dinamikus világba.
Az alap kérdés provokatívan próbálja felhívni a figyelmet, viszont a valódi kérdésem a következő lenne:
Hogy tudtok megelégedni egy mozdulatlan világképpel ahelyett, hogy valóban kutatnátok a miért-re a válaszokat, amit felteszek még nem igen tettetek fel magatoknak? Nem a hitetekkel van a baj, hanem azzal a megszilárdult szellemiséggel amit próbáltok még így 2000 vagy több év után is megőrizni. Belőletek hiányzik a tudásszomj, a tudni akarás. Már el is felejtettétek azt a szót, hogy: miért? MIÉRT?
Engedd, meg, hogy bemásoljak neked egy általam nagyra tartott könyv soraiból néhány mondatot:
"Például egy olyan, látszólag triviális és "normális", gyakori jelenség is a halálfélelemből ered, mint a kényszeres szükséglet, hogy a vitában neked legyen igazad - görcsösen védve az álláspontot, amellyel azonosultál-, s hogy a másik fél véleményéről bebiznyosodjon, hogy a téves.
Ha azonosulsz egy mentális, gondolati pozícióval, akkor tévedésed esetén a te - elme alapú- énképedet komoly megsemmisülési veszély fenyegeti.
Egóként nem engedheted meg magadnak, hogy tévedj! A tévedés egyenlő lenne a halállal! Emiatt vívtak háborúkat, és emiatt futott zátonyra megszámlálhatatlanul sok kapcsolat.
Ha egyszer véget vetsz az elméddel való azonosulásnak, akkor éntudatod számára már nem számít, hogy igazad van-e vagy nem, s így szertefoszlik a mélyen tudattalan, erős kényszered, miszerint feltétlenül igazadnak kell lennie- ami egyébként az erőszak egyik megynilvánulási formája. Akkor világosan és határozottan kimondhatod majd, hogy mit érzel, mit gondolsz, és ez már nem jár együtt sem védekezéssel, sem támadással. Ebben az állapotban éntudatod bensődnek már egy mélyebb és igazabb forrásából táplálkozik, nem az elmédből.
(Eckhart Tolle - A most hatalma)
Ezzel egyet tudsz érteni, kedves kérdező?
Nem beteg a kedves kérdező :)
Ha ő beteg, a társadalom 99%-a is az, maximum különböző mértékben.
Akinek nem inge...
Az pedig nem a kérdező hibája, hogy igaza van.Az emberek nagy része nem kíváncsi az okokra, és ez rossz.
Nincs igaza, mert a hívőket lerohanta a kisstílű, általánosító és rosszindulatú téveszméjével.
"Az emberek nagy része nem kíváncsi az okokra,"
Ez nem igaz, nagyon is szeretnék az emberek megérteni a világot. Ez velünk született igény: látszik már a pár hónapos csecsemőn is. Később: jól, rosszul, kitartóan, türelmetlenül, a hogyan már különböző, de az alapvető emberi igény jelen van.
Elképesztő mennyi rosszmájú "válasz" született. Még egy provokatív vagy hülye kérdést is higgadtan, megfontoltan és kedvesen kell megválaszolni, különben csak tovább szítjuk a kérdező indulatait. Ha ti is bunkó és lekezelő módon válaszolgattok akkor miért lennétek annyival jobbak?
Ez a kérdés - bár tényleg általánosító, pontatlan volt néhány helyen - egyáltalán nem baromság, úgyhogy jó lenne ha felesleges bölcselkedéssel meg anyázással nem terelnénk el a figyelmet az értelmes beszélgetésről.
16-nak:
Nagyra értékelem a veled folytatott beszélgetést, nemcsak kultúrált viselkedésed miatt, de értelmes, logikus válaszaid miatt is. Köszönöm.
Szóval akkor nézzük:
Sokmindenben egyetértek veled, szóval cask az olyat emeltem ki, melyben eltér a véleményünk.
"~ Szerinted mivel kellett volna a Bibliát kiegészíteni? Komolyan kérdezem, kíváncsi vagyok mire gondolsz. "
- Ha feltételezzük, hogy egy isten teremtette a világot, akkor a világ össszetetségéből és bonyolultságából közetkeztethetünk arra, hogy intelligenciája számunkra elképzelhetetlen nagyságrendekkel nagyobb. Azt ugye nem kell magyaráznom, hogy egy intelligensebb és egy butább ember között nem csak tudásban de érzelmek kinyilvánításában is nagy különbség van. Egy intelligens embert nehezebb megsérteni úgy, hogy örökre haragudjon a másikra, egy idő után megenyhül és elfelejti a sérelmet melyet ellene elkövettek. Egy olyan lényről akinek intelligenciája nem mérhető az emberéhez logikailag hibás olyan kijelentést tenni, hogy bárkire is megharagudna, netán örök kérhozattal súlytaná bármilyen tettéért. Ez olyan lenne, hogy egy csecsemőt azért hagynék magára, mert véletlenül olyat tett, melynek következményével nem is volt tisztában. Szóval a haragtartó, büntető istenkép hamis. És még lehetne ezt folytatni, de nem akarom túlségosan elhúzni a mondandóm.
"Ha Isten elvileg tökéletes, akkor miért kellene jobbá válnia?"
- Szerintem az Isten nem tökéletes. Ha az lenne olyat is alkotott volna, de mint látható a világ folyamatosan változik fejlődik. Már az ember is törekszik a legjobbat kihoznia magából úgy, hogy az a lehető legtökéletesebb legyen, az Isten miért ne tette volna ugyan ezt? Viszont ha megnézzük a teremtett Földet és az embert vagy az állatokat, látható, hogy azóta rengeteget fejlődtünk, azaz nem alkotott tökéleteset.
A másik dolog pedig az, hogy a fejlesztés lépcsőfokait meg kellett, hogy alkossa ahhoz, hogy mi később azt bejárhassuk. Akár egy számítógépes játéknál,. Ahhoz, hogy elérd a 40-es szintet ahhoz a programozónak meg kell alkotnia ezt a lehetőséget. De már alapból maga a fejlődés lehetősége is arra utal, hogy azt másolta le az Isten is amiben ő maga van: A fejlődést. Azaz ha statikus lenne, fejlődésképtelen mert tökéletes, akkor valéószínűleg ő is olyat alkotott volna. Ha megnézed az emberi fantázia sem tud elrughaszkodni egy bizonyos határtól: A lények akiket elképzelünk ugyan úgy táplálkoznak, mozognak, gondolkodnak, fejlődnek stb. Hasonlóan mihozzánk. Száőmunkra sem érdekes egy statikus lény megalkotása ami mégcask mozgásra sem képes... Mivel mi is hasonló lényeket alkotunk, mint mi magunk így úgy gondolom az Isten is "saját képmására, hasonlatosságára" alkotott minket.
" Egy ember csetlik-botlik, Isten pedig elvileg nem tesz ilyesmit. "
- A csecsemő vagy kisbaba is csetlik botlik, egy felnőtt ember meg nem tesz ilyet. Ne felejtsd el az ember és az Isten közti különbséget!
"~ Ebben viszont nem értünk egyet, szerintem nincs (olyan nagy) fejlődés a világban. A világ csak világ és nyilván változik, de ha grafikonon kellene ábrázolni inkább egy spirál vagy kör lenne, nem pedig felfelé ívelő egyenes."
- :) Ezzel meg én nem értek egyet. Túlságosan kis távlatokban gondolkodsz. Nézd távolabbról a dolgokat. Ha megnézel egy pattintott kőszerszámot használó embert és a mai kor emberét, azért már szembe tűnő a különbség nem? Ne ember öltőkben gondolkodj a fejlődést illetően.
"Az emberi faj alapvetően nem lett se boldogabb, de boldogtalanabb és lényegében mindig ugyanazok a problémái (csak újabb és újabb köntösben). A nagy változás valójában látszólagos. "
- Szerintem nem így van. Fejlődés által ahogy lassan az alap intelligencia nő, úgy fokozatosan csökkenhet a bűnözés és a másik ember kihasználási vágya. Lassan megérti majd az ember, hogy a másik ember elnyomásávan csak pillanatnyi előnyre tud szert tenni, viszont közös összefogással akár hegyeket is megmozgathatunk. A szegényebb régióktól eltekintve(mert ilyenek mindig is voltak) az ember alap szükségletei mára már ki vannak elégítve. Manapság már nem luxus a melegvíz, a tiszta ivóvíz és az élelem beszerzése is csak annyi, hogy leugrasz a boltba. Nincs robot, tized van helyette közbiztonság, ami régen csak álom volt. Nem azt mondom, hogy tökéletes minden de nagyobb a biztonság és a jólét mint régen. Sőt, sok ember olyan luxust is megengedhet magának, hogy ne csak egy-két ruhája legyen hanem ruhatárja, kávét és alkoholt iszik minden nap és annyi pénzt füstöl el amiből más család megél. Ezek a dolgok manapság nem számítanak luxusnak, de régen ez még az előkelő uraknak sem járt ki.
Igazad van abban, hogy a boldogság és az igény folyamatosan változik, nő, de ez az élet velejárója és nem lehet azt mondani, hogy senki sem boldogabb mint régen...
"A teremtéstörténetről pedig annyit, hogy ezt ma már viszonylag kevesen értelmezik szó szerint."
- Ebben és a korábban leírakban igazad van, valóban fejlődhet a korlátok ellenére is a vallás.
"de javaslom hogy keress egy jezsuita papot, ha ilyen kérdésed van. Nyilván ez sem általános, de nekem az a tapasztalatom, hogy ők a legnormálisabbak és a legnyitottabbak - minden értelemben. "
- Sajnos nem tartom egyik vallást sem érdemesnek arra, hogy követőjével ilyen dolgokról tárgyaljak, pontosan a dogmatikus nézeteik miatt. Én nem véleményekre vagyok kíváncsi, hanem az igazságra. Pont olyan értelmes emberekkel keresem a kapcsolatot, mint TE, akivel érdemben lehet vitatkozni és lehet megbeszélni dolgokat. Tőled sokkal könyebben fogadok el ellentmondást pontosan azért, mert meg tudod értelmesen indokolni. Ők nem ilyenek.
"Tudjuk, hogy Isten nélkül is lehet jónak lenni", de ebben nem csak azért lehet biztos, mert egy a zsidó-keresztény kultúrával olyannyira átitatott társadalomban él, hogy ezeket az értékeket természetesnek tekintheti? Nem tudjuk milyen erkölcs uralkodna egy vallásos örökségek nélküli társadalomban."
- Teljesen igazad van. Az általános szemlélet nagyban befolyásolja a nézeteinket, még akkor is, ha nem hiszünk benne.
"Amit nem akarsz magadnak, ne tedd másnak"
- Ezt én is ismertem:
"“Amit tehát szeretnétek, hogy az emberek veletek cselekedjenek, ti is ugyanazt cselekedjétek velük, mert ez a törvény, és ezt tanítják a próféták.” (Palesztina, Kr.u. 1. sz., Máté 7:12, MBT)."
Az ez utáni résszel teljesen egyet értek. Látod, ezért is jó veled beszélgetni ;)
Minden jót.
Pendulum92-nek:
- Bocsánat a tévedésemért, viszont tevékenységem számodra lehet értéktelen, nekem viszont a fentebb olvasható beszélgetésből leszűrt információk nagyon is fontosak. Ha más nem is(akar)tanul belőlük, én sokat tanulok, szóval egyáltalán nem felesleges amit csinálok. Sőt, a vitapartneremmel (16) is érdekes eszmecserét folytatunk amit nagyon is hasznosnak tartok.
"Én is ilyen voltam. Támadtam a keresztényeket, a kreacionistákat, a Jehova Tanúit. Mindenkit, aki úgymond a józan ész ellen volt. Mit értem el? Állandóan ideges voltam, szídtam őket, lehülyéztem. Volt ennek valódi értelme?"
- Tudom, én is átmentem ezen, majd nagy levegőt vettem és újra neki álltan úgy, hogy számomra legyen hasznos a beszélgetés, ha már más arra sem képes, hogy elgondolkozzon a hallottakon. Viszont akadnak emberek(16) akikre érdemes időt fordítani. Úgy tűnhet másokat akarok átformálni, pedig korántsem így van. Ha valaki érdemben hozzá tud szólni a kérdéshez és logikus magyarázatával megygőz, abban az esetben ÉN fogom megváltozatni a véleményem.
"Az igazi hit nem ebben gyökerezik. "
- Tudom.
"Az egó tehát a támadást ellentámadással válaszolja meg."
- Csak nyugodtan, míg logikus érvekkel támadnak addig állok elébe, hisz én provokáltam ki. Én a butaság ellen vagyok, nem pedig a személyes meggyőződések ellen.
"Az erőszak nem vezet sehova, csak újabb erőszakhoz."
- Tudom. Viszont én nem erőszakolok rá senkire semmit. Akinek sikerül megérteni és követni a logikát, azzal társalgok, aki csak támad, azt figyelmen kívül hagyom.
"Azért idegesítenek ezek a dolgok, mert félsz legbelül"
- Nem, azért idegesít, mert szinte fizikailag fáj az emberi butaság és dühít is. Az igazságot kutatom, nem pedig félelemből kérdezősködöm.
"Én szörnyülködök, ha elolvasom néhány 1 évvel ezelőtti, itteni válaszomat, nem én voltam, úgy érzem. "
- Én is ugyan így vagyok ezzel, viszont azok a prábeszédek vezettek el oda , hogy elérjem (és te is elérd) a jelenlegi gondolkodásod, amivel azt mondod: Nem, ez nem lehettem én. Szóval mégiscsak volt értelme azoknak a vitáknak és mind a mai napig az érdekeimet szolgálják. Pont úgy ahogy a mostani beszélgetés is elindított bennem és talán benned is valamit ami majd ismét megváltoztat bennünk valamit ;)
A többire sajnos nem jutott idő válaszolni, de pótolom.
" - Szerintem az Isten nem tökéletes."
" Ha feltételezzük, hogy egy isten teremtette a világot, akkor a világ össszetetségéből és bonyolultságából közetkeztethetünk arra, hogy intelligenciája számunkra elképzelhetetlen nagyságrendekkel nagyobb."
"Szerintem az Isten nem tökéletes. Ha az lenne olyat is alkotott volna, de mint látható a világ folyamatosan változik fejlődik. Már az ember is törekszik a legjobbat kihoznia magából úgy, hogy az a lehető legtökéletesebb legyen, az Isten miért ne tette volna ugyan ezt? Viszont ha megnézzük a teremtett Földet és az embert vagy az állatokat, látható, hogy azóta rengeteget fejlődtünk, azaz nem alkotott tökéleteset. "
Ha követjük azt a logikát, hogy Istennek akkora az intelligenciája van, hogy fel sem foghatjuk(amivel egyet is értek, ezért sem fogadom el a Biblia által elénk tárt Istenképet), akkor szerintem emberi gondolkodásunk folytán nem tudjuk megítélni, hogy hol hibázott, és mi a direkt aspektus, aminek úgy kell lennie. Tehát amit mi hibának gondolunk lehet, hogy az a "valami" úgy akarja.
"Szerintem nem így van. Fejlődés által ahogy lassan az alap intelligencia nő, úgy fokozatosan csökkenhet a bűnözés és a másik ember kihasználási vágya. Lassan megérti majd az ember, hogy a másik ember elnyomásávan csak pillanatnyi előnyre tud szert tenni, viszont közös összefogással akár hegyeket is megmozgathatunk"
Én azt vettem észre, hogy éppen, hogy a romlás felé tart a világ. Az okozó szerintem nem a "butaság", hanem az egó. Az önzés, a kapzsiság mind az egóbol fakad.
Egója minden embernek van, csak különböző mértékben kap teret. Mindenkinek aktív, talán Buddha és Jézus tudta függetleníteni magát tőle, meg talán pár Zen mester.(biztos van több is, de többet nem tudok fejből)
Az értelmes gondolkodás nem bűn, de ha egy ellenkező véleményű vallásost lenézően és agresszívan leosztasz, az nem hozza meg a gyümölcsét, csak azt, hogy meg legyen az érzés, hogy neked van igazad. Ez már az erőszak kategóriája, nem a tiszta gondolkodásé. A tiszta gondolkodás nem az egóban gyökerezik.
Hidd el, nem a butaság idegesít, hanem az, hogy ugyanolyan erősen tálalják az ellenkező véleményüket, amit muszáj cáfolnod, nem mehetsz el mellette szótlanul, mert az az egó "halálhoz" vezetne.
" A harag rossz tanácsadó"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!