Miért vádolják az ateisták (főleg ateista természettudósok és azok laikus követői) nyílvánvaló képtelenségekkel a vallást és vallásosokat?
Kedves kérdező!
Most egy kicsit félreértelmeztet a dolgot, de nem baj.
"Te is igazoltad, amit mondtam az ateistákról: hogy az ateisták egy nagy tömeg részeként egyedül állva próbálják megvetni a lábukat és megtalálni helyüket. Te nem ezt csinálod a bebiztosítással? :) Önmagadon kívül miben bízhatsz? Vagy esetleg más, nem teljesen megbízható emberekben? "
Nem-nem. Az alapom ti rajtatok múlik. Az én alapom alapja a vallás, ha így jobban tetszik :) Annyi különbség van, hogy ha a Kereszténység alapja (a Biblia) megdől, akkor az a Kereszténység vesztét jelentené. Nálam csak annyi változás lenne, hogy kidobom, akkor azt a forgatókönyv részt, ami arról szólt.
"Szerinted mikor vagy mi alapján dől el a Te életedben, hogy létezik-e Isten és ha igen, Ő milyen? És ha bebizonyosodik, hogy a keresztény Isten az igaz, akkor mi erre a forgatókönyved? :)"
Tök mind1 milyen Isten, feltéve, ha az egyik vallásnak tényleg igaza van. Ha mindenki téved, akkor én is, mivel másokhoz képest alakítottam ki a forgatókönyvet. (más vallásokhoz képest)
A forgatókönyvemet, meg nem szívesen adom ki magamból, már csak azért sem, mert még azt sem tudom, hogy melyikre vagy kíváncsi. A Kereszténységen belül (nem mondom biztosra) , de van vagy 40 ezer különböző egyház. Ezeknek bizonyos része, más túlvilágot vázolt fel.
Te lépten nyomon meglepsz. Most akkor Te miben is hiszel?
Most egyébként nincs sok időm, de bekukkanthatsz a másik témámba is, amit vallásközi témában nyitottam. Igaz, nem fejtettem ki mindent hatalmas lepedőnyi postjaim ellenére, de talán jobb is, mert így mágpár óra alatt végigolvasható.
http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallas__4..
De a lényeg az, hogy több éve foglalkozom már vallásközi témákkal, és minél jobban beleástam magam ebbe, annál jobban nyert a kereszténység mindenben, míg a helyére kerül az is, hogy a többi vallás miért gondolkodik másképp - é smiért nincs nálunk a teljes tisztaság és igazság. A maguk módján egyik sem mond hülyeséget, de a kereszténységen kívül mindegyik elér egyfajta határt vagy ellentmondásba keverdik. Ehhez viszont eléggé bele kell ásni magadat a vallásokba.
A felekezetek között pedig még egyszerűbb a helyzet. A Nagy Egyházszakadásig (1054) nagyjából egységesnek volt mondható a kereszténység, ez volt az Egyetemes Zsinatok kora is, ez egy frankó ősi kereszténység volt, ami mindenkinek megfelelt és nem is volt semmi durva dolgo ebben az időszakban. Aztán erről a közösségről vált le Róma, aki tudjuk milyen irányba fejlődött a középkorban, és a közös hagyományhoz hozzátett olyan dolgokat, amit rajta kívül mások nem fogadnak el. Olyannyira, hogy további szakadásba ment át a nyugati egyház a protestantizmus ezer felekezetre szakító hullámában. Ők a közös hagyományból inkább elvettek részeket, lecsupaszították azt. De semmi gond, mert a közös Egyház ma is létezik, ugyanis egyetlen "felekezet" továbbra is megmaardt, ami se nem tett hozzá, se nem vett el a közös hagyományból: ő az Ortodox Egyház. Röviden ez a kép. De természetesen ez nem azt jelenti, hogy aki nem ortodox, az elkárhozik, az ortodoxok között is számos kretén emebr van, akiknél szentségben simán túltesznek más felekezetekhez tartozók. Én csak arról beszélek saját több évtizedes kutatásom és tapasztalatom alapján, hogy ha azt az egyetlen tutti frankó közösséget/tanrendszert keressük, ami a legegyetemesebb és legtisztább, azt az Ortodoxiában találjuk meg. Sajnos nem feltétlenül az ortodox hívőkben, de maga a tanítás tényleg ott a legfrankóbb. Más felekezeteket jobban erodált a nyugati kultúra, az Ortodoxiának kelettel és nyugattal is számos érintkezési pontja van, valóban a legyetemesebb és legszentebb tanítást hordozza. De döntsd el Te magad.
Azt viszont előrebocsátom, hogy a vallást sohasem érted meg pusztán könyvekből, tanításból, és ebből az is következik, hogy én is (vagy akárki) írhatok egy egész regényt ide a legtökéletesebb alapossággal és legtisztább érveléssel, az maximum azt a hatást éri el, hogy feltételezed: nem biztos, hoyg hülyeség ez, lehet hogy Girgoy gíy boldog, vagy esetleg majd gondolkodsz később ezeken. Slussz. Ettől nem fogsz benne élni a tökéletességben. Ehhez fel kell keresni egy egyházközséget, megnézni, mit csinálnak, beszélni a pappal, bűnbánatot tartani, megkeresztelkedni, stb. Onnantól fogva kezded majd megérteni ezt az egészet, addig csak egy elmélet, ami számodra igaz is lehet meg nem is, Te magd sem tudod ezt eldönteni véglegesen, amíg nem látod, ízleled, tapintod ki az Igazságot, vagyis nem élsz Benne teljes valóddal. Na akkor már el tudod dönteni, kinek van igaza, és ebbena közegben tudsz minden korábban hallott dolgot is helyesen értelmezni és azok valódi mélységét megérteni. Sok sikert! ;)
Mégey érdekesség, ami talán radikálisan hangozhat, de igaz:
A kereszténység a Biblia nélkül is fenn tudna maradni és igaz lenne.
(Na ehhez most nem fűzök további kommentet, csak rágogassátok.)
"Te lépten nyomon meglepsz. Most akkor Te miben is hiszel? "
A földönkívüliekben, de gondolom nem így értettet :) Vallással kapcsolatban nem hiszek semmit. Na jó, hozzáteszem MOST semmit.
Az egyházszakadást, pedig én is ismerem, és valóban egy jó érv, de ez sok mindenen nem változtat. Mindegyik felekezet a Biblián alapszik és ez elegendő nekem.
Ha a Biblia hamis...nos hát..valóban nem tudhatom, hogy megdőlnek-e az egyházak, de ezt tartom valószínűneg.
"Azt viszont előrebocsátom, hogy a vallást sohasem érted meg pusztán könyvekből, tanításból"
Ebben egyetértünk, de nekem egy kicsit se szükséges az egész vallást megismernem. Nekem csak néhány nagyon fontos részlet kell belőle, amivel tudok "dolgozni".
Tartozom egy bocsánatkéréssel a tudatlanságom miatt. Ilyen amikor valaki nem a szakterületén tesz nyilatkozatokat.
Viszont felmerült egy további kérdésem az elmúlt hetek válaszait olvasgatva. Miből gondolod, hogy a nagy egyházszakadásig a kereszténység abban a tökéletes "ősi" állapotában volt, amire gyakorlatilag az összes keresztény egyház hivatkozik, hogy egyfajta jogfolytonosságot teremtsen saját maga számára?
Csak néhány elgondolkodtató példa:
"Széles és tágas az az út, amely a pusztulásba visz és sokan vannak, akik azon mennek be; ellenben szűk az a kapu és keskeny az az út, mely az életre visz, és kevesen vannak, akik megtalálják." (Mt 7:13,14) A jól ismert bibliai idézet alapigazság, ezért minden korra vonatkozik. És valóban, az apostolok után (de már az ő idejükben is) a kereszténység elkezdett egyre inkább eltérni Jézus tanításaitól. Ez persze minden eszmével megtörténik, ami emberek gondozásába kerül. (Gondoljunk arra, hogy a marxizmus, vagy az evolúcióelmélet is hatalmas változásokon ment keresztül röpke 200 év alatt.)
A Kr. u. 33 - 325-ig tartó időben is sok új tan került be a kereszténységbe. Különösképp a hellenizmus volt rá nagy hatással, mely például a lélek halhatatlanságának gondolatát is magában hordozta.(De most ne indítsunk vitát arról, hogy ez az eszme már eleve benne volt-e a kereszténységben, vagy csak utólag került bele, mert a Bibliát többféleképp is lehet magyarázni, ezért nem kapnánk egyértelmű eredményt.)
Jézus azon tanítása is jól ismert, hogy követői gyűlölet célpontjai lesznek minden nemzet előtt, továbbá, hogy nem képezik részét a világnak. (János 15:19; 18:36) "A világ a gonosz hatalmában van" - tartja János első levele. Amikor Nagy Konstantin lényegében az állam részévé tette a kereszténységet, ezen alapelvek mind sérültek. Mert hiszen mi lenne jobban a világ része, mint az állam, az emberi kormányzat? Miért adná a Krisztus áldását egy pogány uralkodóra egy ugyancsak pogány nép ellen folytatott csatában? (Konstantin mellesleg kortárs források szerint egyáltalán nem tért meg 312-ben, hiszen jóval keresztelkedése után is adott ki utasítást emberölésre.) Keresztényként a politikába való beavatkozással azt mutatjuk ki, hogy szeretnénk megjobbítani a világot. Ám Jézus tanítása szerint mi, emberek erre képtelenek vagyunk, csak az isteni Királyság lesz képes ismét tökéletes állapotot teremteni. Ha úgy tetszik, az Édenkertben az ember(iség) válaszút elé érkezett: elfogadja Isten uralmát, vagy megpróbálja saját magát kormányozni, fenntartani. Ha ez utóbbi irányzatot támogatjuk, azzal vajon nem épp Sátán vádjait igazoljuk? Lényegtelen, hogy mennyire jó szándékkal tesszük ezt, a vallás és az államhatalom kapcsolata visszás helyzetet teremt.
A Niceai zsinatot követő évszázadokban a római lakosság nagy része elfogadta a kereszténységet. Akkor ezek szerint a keresztények mégsem lettek gyűlölet célpontjai - ellentétben a Jézus által mondottakkal. Ez többek között azzal is magyarázható, hogy a felerészben pogány lakosság megtérését elősegítették a különböző pogány szokások és ünnepek beemelésével. Más szavakkal épp az történt, amit Pál apostol megtiltott az emberi tanításokkal kapcsolatban.(Kolosszé 2:8) A Pontifex Maximus címet pápára keresztelték, ami atyát jelent. Jézus korábban azt mondta, "senkit se hívjanak atyátoknak a Földön" (Máté 23:9)
Háborúk minden korszakban voltak, így a kora középkorban is. Az egyház kétségkívül sokat támogatott ezek közül, így demonstrálva a keresztény felebaráti szeretetet. (Ezért is veszélyes belefolyni világi politikai ügyekbe: ha a pápa azt mondta volna, imádkozzatok az arabokért, ahelyett, hogy harcoltok velük, e felelőtlen döntés következtében ma talán egész Európa térképe másképp nézne ki; ha pedig a háború mellett dönt, azzal gyilkosságra buzdít több ezer katonát)
A pápákra visszatérve pedig hadd említsek egy érdekes történetet VI. Istvánról (aki 896-897-ig regnált). Ő volt az az egyházfő, aki kiásatta elődje, Formosus holttestét, felöltöztette és egy bírósági per során bűnösnek ítélte, mivel a tetem nem volt hajlandó válaszolni a törvényszék kérdéseire. Ez vajon krisztusi magatartás?
Láthatjuk tehát, hogy az egyház erkölcsössége nagyon is megkérdőjelezhető volt már a nagy egyházszakadás előtt is.
Szia! Nos, ez egy nagy téma, de elmondom röviden mi a kulcs: Maga a Biblia! A Biblia ugyanis előre megmondta, hogy az Egyház ebbe az irányba fog fejlődni, és a "birodalmi egyház" létrejötte egy bibliai prófécia beteljesedése volt!
Tudod, ott van a Jelenések könyve, ami szegény annyiféle kretén értelmezést élt már meg, azért mert a fnatáiája mindenkinek elered és mert csak elnagyoltan ismerik az emberek a Jelenések próféciáit, de valójában az a maga allegorikus nyelvén olyan tökéletesen és tárgyilagosan írja az elmúlt 2000 évet és folytatását, hogy egyszerűen csak azt kell megérteni, amit olvasunk.
A Jelenések az I. században született Néró uralma alatt, és hangsúlyozva van benne többször is, hogy mindezek beteljesedése KÖZEL VAN (AZ I. SZÁZADHOZ)! Érdekes, hogy Jel 17: 10 még ennél is szájbarágósabban magyaráz: a 7 uralkodó közül, akik megelőzik a fenevadakat, 5 korábbi, a 6. most van, a 7. pedig rövid lesz. Ha megnézed a római császárok névsorát bármelyik törikönyvben, ki a 6. római császár? Bakker, Néró, pont az, akinek az idejében keletkezett a prófécia! A 3 fenevad ezután könnyen azonosítható szintén I. századi császárokkal, Vespasianusszal és 2 fiával, Titusszal és Domitianusszal. Ők voltak azok, akik lerombolták a jeruzsálemi templomot, kegyetlenül üldözték a keresztényeket, magukat istenkáromló módon istennek és úrnak hivatták, stb. A Biblia itt is, mint máshol is saját szemszögét és idő síkját használja, de a jelek alapján - pláne ha bele tudod magad élni az I. század végének eseményeibe - mégis beazonosíthatóvaá teszi a történéseket isteni szemszöget adva nekik.
A nagy keresztényüldözés korszaka után epdig a Jelenésekben jön a - láss csodát és ha van értelmed értlemezd jól - birodalmi kereszténység kora! Előre meg volt jövendölve, hogy a keresztényésg világhatalmi státusra tesz szert. A részleteken mindig vitatkoznak azok, akik nem nyílnak meg a józan értelmezsére, de ha józanul közelíted a történelmi eseményeket, azt látod, hoyg igen, valóban volt egy hatalmas nagy korszak a történelemben, amikor a kereszténység uralkodott a földkerekségen! A részletek nem voltak midnenhol királyak, de a Jelenések prófécióái a nagy globális eseményekről szólnak, és az üldözés után tényleg volt egy hatalmas birodalmi kereszténység kora. Igen, ilyen az, amikor Krisztus a földön uralkodik "ezer éven át" (a Bibliai számítás szerint, ahol a számok csak nagyságrendeket, sőt néha minőséget jelölnek).
Igen, az emberek emberek maradnak, bűnöztek a Biblia korában, bűnöztek később is. Ha megnézed őszintén józanul az Újszövetséget: melyik gyülekezet volt feddhetetlen, hol nem voltak bűnök, hol volt ideális mennyország a földön? Pál Apostol és a Jelenések is bírálják a bűnöket a keresztény gyülekezetekben, sosem volt tökéletes a helyzet. De a lényeg az, hogy sok évszázadon át az üldözés kora után olyan társadalmakban és világrendben éltek az emebrek, ahol a keresztény értékekre lehetett hivatkozni, azok erővel és hatalommal bírtak. Igen, ilyen az, amikor az üldözés korszaka után a Sátán megkötöztetik (nem minden ördög, csak a Sátán, a legfőbb ördög, aki ha nincs korlátozva, akkor mindig világméretű üldözés történik!). Sokat lehet még erről a korszakról elmondani. Az is érdekes, hogy a keresztény birodalom központja, világi fővárosa időnként földrajzilag arréb is mozgott. Róma bukása után emelkedett fel Konstantinápoly, annak bukás aután pedig Moszkva. És érdekes, hogy... na de előtte még szólok másról is.
A világ és az egyház viszonya tehát árnyaltabb, mivel globális események is zajlanak közben, amelyeket maga a Biblia jósolt me és amelyeknek része volt a kereszténység világhatalmi tényezővé válása. De ha megnézed belül megmaradt ekkor is az az áldásos feszültség a világ és az ideális kereszténysé gközött: mert amint erősödött a birodalmi kereszténység mintája, annál jobban erősödött párhuzamosan a szerzetesi mozgalom is! A szerzetesek valóban radikálisan elkülönültek még ettől a kereszténységnek kedvezőbb világtól is, életben tartva az igaz lelki ideálokat. De a kettő között sohasem állt be törés, inkább ezen a két lábon járt a kereszténység a nagy dicső korszakban is.
Na de mi a helyzet utána, merthogy ma tapasztaljuk, hoyg a kereszténység dicső csillaga leáldozóban van. Ha keresztény erkölcsre értékekre hivatkozunk, kiröhögnek, gúnyolnak. Korábban iylen elkőpzelhetetlen volt. Kidobálják a vallási jelképeket a társadalomból, pedig azok korábban szerves részét képezték akár a pénzérméknek is! Szóval, akkor mit is mond a Biblia?
Hát azt, hogy a nagy dicső korszak után a Sátán ismét eloldoztatik és jön Góg és Magóg pogány szövetsége, hoyg megtévessze az egész földet. Nézd csak meg. Visszatérünk MOszkvába, a Birodalmi kereszténység utolsó fővárosába: jön Sztáin és olyan irdatlan keresztényüldözést hajt végre, amelyhez hasonló nem volt a római császárok kora óta! Miért pont itt volt a legerősebb a keresztényüldözés? Vágod a globális eseményeket? Valami megint fordult! És Góg és Magóg: nos, ez egy hatalmas pogány szövetség volt az ÓSz-ben, és mi van ma? Nézz szét: minden pogány vallás nekimegy a keresztáénységnek, elözönli a keresztény területeket, a New Age és az ezotéria szövetségének korszaka jött el, Góg és Magóg itt van. Az ezotária, a buddhizmus, az iszlám, stb. stb. mik ezek, ha nem pogány vallások, hiedelmek? A csapból is a hülyítés, megtévesztés folyik, a napilapokban is horoszkópokat nyomnak! Ez korábban elképzelhetetlen volt... Egyes értelmezések szerint az ateizmus is egy fajta panteizmus, vagyis annak a természettisztelő pogány hiedelem egy formája. Szerinted isteni szemszögből nem a megújuló üldözések és a globális neopogány áramlat a korunkra legjellemzőbb globális esemény hit szempontjából? Ne az aprócseprő dolgokat nézd, hanem a globális eseményeket, ma ez a legnagyobb szívás az emberek hitére, a pogány megtévesztés...
Sokat elmélkedtem ezen, és számomra ez a legvalószínűbb forgatókönyv, mivelhogy ez van a legtökéletesebb összhangban mind a Bibliával, mind a történelemmel. Ez a legegyszerűbb értelmezés, minden más csak a fantasy, scifi és conspiracy theory irodalmi műfajainak tűnik...
Tehát a helyzet nem lesz jobb, a kereszténység évezredes világhatalmi pozíciója leáldozóban van, ismét jobban érezzük a világ és a kereszténység közötti üdvös elelntétet, tehát jól látod, de tudni kell, hoyg korábban nem ilyen volt a keresztények világképe, amíg keresztény társadalmakban éltek, és ez volt Isten akarata...
És se korábban , se most nem az a leglényegesebb dolog, hoyg ki milyen felekezethez tartozik, mert akkor az Egyház feldarabolódása tragikusabb eseményként lett volna említve a próféciákban... De amikor a római katolikusok bekattant, akkor már nem ő volt a birodalmi kereszténység fővárosa... Nem véletlen, hyg nem tudta megvalósítani azt a tisztább birodalmi kereszténység ideálját, ami KOnstantinápolyban a "kétfejű sas" elvén sokkal keresztényibb módon megvalósult...
És a jó hír az, hogy ezután már nem lesz újabb nagy korszak, mert a jelen világ elmúlik és lesz új ég és új föld.
Na ezek a jövendölős dolgok,amiktől még oda vagyok:)
Miért is?
Egyszerűen azért,mert ha valamit nem egyértelműen fogalmaznak meg,akkor bele lehet magyarázni dolgokat. Másrészt meg azért,mert az emberei viselkedés, politika vagy mondjuk úgy a történelem ismétli önmagét.
Ha azt mondom egy fejlődő vallásra,ami terjed,hogy nagy vallássá válik,azért valamennyire előre látható.
Ha azt mondom,hogy nagy birodalom fog összeroskadni,ehhez se kell semmi extra.
Ha nem történt még meg,akkor meg ugye még mindig ott van,hogy megtörténhet..
Ez is erősen vitatható, mármint a prófécia / próféciák. Akárminek a megjóslásához, nem kell több, mint idő, és semmi más. (na meg egy kis valószínűség)
"Aki ismeri a múltat, az már festi a jövőt"
Nem beszélve arról, hogy ha egy adott prófécia 2-szer ismétlődik meg a történelem folyamán, akkor az már úgy nem hiteles teljes mértékben. Az sem mindegy, hogy mely történelmi személyekre akarjuk ráhúzni a próféciát, mert bizonyos esetekben, több emberrel is meg lehet csinálni egy adott korban. A prófécia akkor jó prófécia, ha több megválaszolt kérdést ölel magába, mint megválaszolatlant.
Persze minden csak nézőpont kérdése. Minden esetre köszönöm, hogy vettet a fáradságot ezeknek a leírásához, de nem lennék ateista, ha nem ismerném már ezeket. (elvégre, hogy nem hihetnék olyas valamiben, amit nem is ismerek? :) )
Egyébként bevallom őszintén, hogy így az írásomnak (főleg mert eltörpül a tiedhez képest) olyan hátsó sugallata lehet, miszerint én csak szeretném, ha nem lenne Isten. Megjegyzem nem erről van szó, csupán több okom van a kételyre. (nem részletezném ha nem gond)
Drága utolsó két válaszoló!
Ha nem olvastátok sem a Jelenések Könyvét (elejétől végéig) sem nem vagytok járatosak a prófétai szimbólumokban, bölcsebbek maradtok, ha hallgattok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!