Miért vádolják az ateisták (főleg ateista természettudósok és azok laikus követői) nyílvánvaló képtelenségekkel a vallást és vallásosokat?
Fú,nekimentél egy nehézsúlyúnak barátom.
Tudod csillagásznak készülök,úgy hogy van némi kompetenciám a területen.
Hogyan győződhetünk meg rtóla hogy a Föld kering a Nap körül?Szinte végtelen lehetséges kísérlet van,de én a házilag is elvégezhetőket mondanám:
Nézd meg hogy az év folyamán hogyan mozdulnak el .Ha nézed mondjuk a Jupitert,Szaturnuszt,Marst vagy valami mélyégobjektumot,akkor láthatod hogy a pályájuknak némely szakaszában visszafelé mennek.
Hogy lehet ez?
Na ezzel szórakozott egy ideig az egész ó és közép kor,mert akkor még a ptolemajoszi világképet tekintették helyesnek.Kitaláltak mindenféle excentricitási kört meg bonyolult epiciklusokat,hogy beleszuszakolják a bolygók tényleges mozgását a geocentrikus világképbe,de nem ment.
Csak a heliocentrikus világképpel lehet megmagyarázni néhány égi mechanikai jelenséget
Illetve ez már házilag nem megfigyelhető,de ha kicsit is érted a Newton törvényeket,akkor kibukik hogy a heliocentrikus világkép sokkal normálisabb.
Szóval?Van még hasonló szintű agymenésed?Netán miért hiszem el a Föld gömbölyűségét?
Szépen csűröd a szavakat, de ettől még sok a sületlenség itt.
Erre a kérdésre a megfelelő reakció:
"Nem óhajtok veled vitatkozni, vén szofista"
1, Amint a tudomány olyan szintre ért, hogy a Bibliai magyarázatoknak ellentmondott, a vallás képviselői elkezdték akadályozni a fejlődését. Betiltott, elégetett könyvek jelzik ezt, meg az, hogy támadjátok az evolúciót, a csillagászat tételeit, az abiogenezist, csak hogy a főbb pontokat említsem. A régészet, a fizika sem marad ki, cáfoljátok a radiocarbon vizsgálatokat, a történelmet, stb...
Azokat az egyházi személyeket, akik a Bibliával ellentétes igazságokat tártak fel, meg is rendszabályozták. Nem az a baj a vallással, hogy primitív tanokat hirdet, hiszen évezredekkel ezelőtt az volt a színvonal, hanem az, hogy nem képes revidiálni az álláspontját és egyre jobban lemarad, fényévekre van már a valóságtól.
A vallásos jellegű kutatások arra szorítkoznak, hogy magyarázzák a Bibliát.
A természettudomány viszont nem foglalkozik a vallással, végzi a dolgát.
2, A hit tételei ellenőrizhetetlenek, a tudományos eredmények mindenki számára bizonyítottan levezetettek. Annyi lehetséges, hogy bizonyos eredmények megértéséhez előképzettség szükséges. Akárcsak a matematikában, fokozatos a tanulás, a bonyolultabb dolgokat az egyszerűbbekre támaszkodva lehet megérteni, de mindenki megteheti ezt, ha tanul. A vallás bizonyítatlan állítások sorozata.
3, A tudomány fejlődésével kiegészülnek ismereteink, új alapokra helyeződnek és korunknak megfelelően egyre bonyolultabban látjuk a világot. Az ókor világképe, a tűz, víz, levegő, jég, stb keveréke ma is érvényes, de a periodusos rendszer mélyebb alapokra teszi tudásunkat és ahogy tovább haladunk a megismerésben, úgy változik a szemléletünk. Ez a természetes, a változás, hiszen nem az ókorban élünk már, kár, hogy a Biblia köti az ebet a karóhoz.
Másrészt a természettudomány nem óhajt megállni ott, hogy valamit egy természetfölötti lény teremtett, hozott létre, mindenható módon, hanem tudni akarja, mi hogyan jött létre. Alapvetően a kételkedésre épül, mindent bizonyítani kell és ha ez megtörténik, akkor fogadható el valóságnak. Lehet, hogy nem szimpatikus módszer a számodra, de bevált.
4. Igazat írsz, de mindenki söpörjön a saját portája előtt. A kommunisták, a fasiszták feleljenek a saját tetteikért, a keresztények szintén.
Amellett maga az egyistenhit az, ami nem tolerál más nézetet, a vallás tételei okozzák az ellentéteket. Még a kommunisták is belátták a végére, hogy nem elpusztítani kell az embereket, hanem megnevelni, megváltoztatni és erre elegendő időt szántak. A kereszténység azonban vérben, pusztításban látja a megoldást, alább teszi a mércét. Túlságosan régi szemlélet ez. Miért nem törekszik Isten az emberek megjavítására? Egyáltalán nem jó szándékú a végkifejlet, amivel tisztában van minden vallásos, hiszen a prófécia kimondja számukra: kevesen üdvözülnek. Hogyhogy kevesen? Miért nem sokan? Miért nem mindenki?
5. A természettudomány valóban arra törekszik, hogy megmagyarázza a világot. Isten nem fér ebbe bele, mert Isten lénye sem meghatározott, így nem jöhet számításba.
A vallás meg semmire sem képes, csak ilyenekre: mindig volt, mindenható, mindent tudó, fáról evett tudás, örök élet, (részben az is fán terem), stb... Számtalan kérdőjel, olyan magyarázat, ami semmit sem magyaráz meg.
Itt megálltam, elég hosszú ez így is, ha valamivel nem értesz egyet, megvitathatjuk részletesebben.
Kedves kérdező!
Nem jól közelíted meg a dolgot. A pithagorasz tételt sem kell mindenkinek magának felfedezni és más felhalmozott tudást sem.
A csillagászat eredményei is hasonlóak, ha elmagyarázzák a lényegét, nem elhiszi, hanem megérti az ember és ez nagy különbség. Megtanulod Kepler törvényeit és bármikor leellenőrizheted, számításokat végezhetsz, megfigyelhetsz, mérhetsz, attól függően, milyen műszered van és hol tartasz az elméletek megismerésében, azonnal alkalmazhatod magad is.
A természettudomány ilyen, kísérletek, igazolások, bizonyítások vannak, amik végső soron mindenki számára ellenőrizhetők.
Ez nem hit, hanem tudás.
A csillagászat kontrollálása:
Gyermekeimet gyakran vittem Planetáriumba, hogy megértsék az égi mozgásokat, törvényszerűségeket. Jól vannak szimulálva, minden szakszerű és világosan érthető.
A csillagászati művekben rengeteg dokumentáció, rajz, fénykép szerepel, itt részletesebben tárgyalnak egy-egy problémát. A csillagkatalógusok, térképek segítik az eligazodást, de persze itt már sok ismeret birtokában kell lennie az embernek, hogy tájékozódni tudjon, vagy egy műszert kezelhessen és megtalálja a keresett objektumot, de ez még mindig csak az alapok közé tartozik. Mondjuk hasonlattal a matekban az összeadás, kivonás, szorzás után eljutottál a gyökvonáshoz, de még ez is alapfogalom.
Manapság kiváló és viszonylag olcsó műszereket lehet beszerezni, de ennek hiányában ellátogathatsz obszervatóriumokba, vannak nyílt napok, sőt az Uránia rendelkezésre áll a közönségnek, még programokat is tartanak, semmi akadálya, hogy bármit magad is leellenőrizz, illetve, amit nehéz, mondjuk a NASA, vagy az űrteleszkópok eredményei, azokat is publikálják, igaz, ahhoz már komoly szakembernek kell lenni, de nem is mindig, mert gyakori a tudományos ismeretterjesztő összeállítás. Nincs olyan, amit bárki ne tudna leellenőrizni.
Természetesen itt nem analfabéta, tökkelütött emberekről beszélünk, hanem értelmes, kulturált, megfelelően képzett átlagemberről, aki veszi a fáradtságot a tájékozódásra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!