Ráerőszakolhatja-e egy keresztény szülő az akaratát gyermekére?
"Hol írtam,hogy hol kezdődik a kényszerítés"
Az 53. számú válaszodban.
Andizsuzsi!
az 53.hsz-ban ezt írtam:
"Sehol sem írtam,hogy a keresztény szülő keresztény hitének átadása gyermekének PÉLDAADÁSSAL,és néha szavakban erőszak lenne!"
Itt nem találok semmi kényszerítést!
Bocs de gáz ez a kérdés mert
1. Provokatív
2. Felesleges
Lepontozhatsz. Hajrá.
Jogos, az 56-os volt.
"Az erőszak ott kezdődik pl,amikor a gyermeket nem engedi a szülő a haverjával a hittanórára,vagy az erkölcstan órára."
Szerintem a kérdés maga jó, ez egy elég fontos téma és nem csak a keresztények számára. A hit átadása kulcsfontosságú kell(ene) hogy legyen egy keresztény családban.
"Ezeket a parancsokat, amelyeket ma szabok neked, őrizd meg szívedben, és vésd gyermekeidnek is az eszébe, beszélj róluk, amikor otthon tartózkodsz s amikor úton vagy, amikor lefekszel s amikor fölkelsz."
Egy gyerek személyisége folyamatosan fejlődik, és nagyon nem mindegy, hogy milyen irányba, a szülők felelőssége a legjobbat kihozni a lehetőségekből.
A gyereket akkor is neveled, amikor éppen nem ez a célod. Ha dohányzol, ha nem dohányzol, ha rendben tartod a lakást, ha nem, ha Star Warst nézel ma délután, ha focimeccset, stb. Ha pedig nem neveled semmire egy adott területen, akkor majd más fogja. Amit az iskolában, az utcán, a tévében, vagy akárhol lát, az mind befolyásolni fogja a személyiségét. Borzasztóan könnyű észrevenni, hogy melyik gyerekekkel nem foglalkoztak eleget a szülei.
Előbb-utóbb érdekelni fogja a gyerekeidet a politika, a vallás, a történelem, és nem fogsz tudni neki objektív válaszokat adni. Vagy a saját álláspontodat képviseled, vagy nem mondasz semmit, de akkor mástól fogja megkérdezni. Persze olyan szülővel még nem találkoztam, aki ne próbálta meg volna valamiféleképpen a saját világnézetére nevelni a gyerekét. Aki ennek az ellenkezőjét állítja, az jó eséllyel nem mond igazat.
Ami az egész praktikus részét érinti, szerintem teljesen normális, ha a saját gyerekét egészen kis korától kezdve viszi templomba a szülő. Aztán eljön az idő, amikor ez szépen fokozatosan a gyerek döntésévé válik, a saját példámból kiindulva úgy 12-13 éves korra lőném be. Ez után is lehet és kell hatni a gyerekre, de a kényszerítés többé már nem vállalható opció. Szabályok továbbra is lesznek a gyerek érdekében, de megszabni hogy milyen programokon vegyen részt, kifejezetten káros. Ha magától is szívesen megy, rendben van.
Természetesen számtalan hibára van lehetőség a szülők részéről, de én sosem kételkedtem abban, hogy minden normális szülő a legjobbat akarja a gyerekének, akár vallásos, akár nem. Igen, az ateisták is, és eszembe sem jutna beleszólni abba, hogyan neveljék a saját gyerekeiket. Szerintem nem nagy kérés, hogy ugyanezt én is elvárjam tőlük.
#76
Nem vagy hülye, miért lennél az? Attól, hogy lepontozzák egy válaszod, még lehet igazad. Egyesek túl nagy jelentőséget tulajdonítanak a százalékoknak, az csak egy szám!
Mit értesz azalatt, hogy ismerje meg mindet? Biztos vagyok benne, hogy az emberek 99%-a nem az alapján választ vallást, hogy utánaolvasott és szimpatikus. Egy vallás, felekezet, közösség megismerése minimum hónapokig tart, nem lesz időd mindet kipróbálni.
A szabad akarat nagyon nem jelenti, hogy ismered a következményeket, sőt. Ha a tolvaj előre tudná, hogy a 10. lopás után elkapják és börtönbe kerül, szerinted belevágna az egészbe? Ha tudom, hogy egy év után kibukok az egyetemről, akkor is belevágnék? Ha tudom, hogy a házasságom 5 év után tönkremegy, akkor is igent mondok az oltárnál? A szabad akarat azt jelenti, hogy szabadon tehetünk bármit, akkor is, ha nem vagyunk tisztában a tetteink következményével, márpedig az esetek többségében ez így van.
Egy bizonyos kor után a gyerekek is szabadon dönthetnek a saját életükről, kipróbálhatnak egy csomó mindent, akkor is, ha később ezt megbánják. A szülők az élettapasztalatukkal segíthetnek nekik, de helyettük nem dönthetnek el mindent. A felnőtté válás folyamata pont erről szól, vállalj felelősséget a saját döntéseidért.
Az,minden ember számára fontosnak kellene lenni,hogy tisztában legyen a különböző vallási irányzatok-közte az istentelenség-eszméivel.
A tipikus hiba ebben,hogy az emberek zöme pletykák alapján szerez félrevezető információt,az eredeti-az adott vallástól eredő-információk helyett.
Ha egy szülő betölti küldetését,a gyermekében felmerülő ezzel kapcsolatos kérdéseit,neki teszi fel.
(Rossz módszernek tartom leültetni a gyermeket,és az 5 világvallás tömör összefoglalóját felmondani neki.Meg kell várni a kérdéseket,s ha azok nem érkeznek,óvatosan lehet provokálni azokat.)
Tilos hazudni a gyermeknek minden ürüggyel,és bizalmatlanságot okoz a szülő,az elhallgatással!
Természetesen erre a kérdésre nem lehet értelmesen válaszolni...
Ráerőszakolhatom-e a gyerekre az akaratomat, ha másnap iskolába kell mennie, de ő nem kíván elmenni aludni, én pedig szeretném, ha megtalálná az ágyát? És ezt mennyiben befolyásolja az, hogy keresztény vagyok avagy nem?
A gyereknevelés bizony azzal jár, hogy sok esetben rá kell kényszeríteni az embernek az akaratát a gyerekre...
Meg kell tanulnia, hogy nem történhet mindig az, amit ő szeretne. Mindezt azért, hogy felnőttként képes legyen élni egy szabályokkal teli társadalomban.
És ez alól az sem kivételb ha a szülő keresztény -ő is a legjobb útravalót szeretné átadni a gyermekének.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!