Ihat-e egy keresztyén bort?
Hogy mennyire kamu azoknak a tanításai, akik szerint Jézus szőlőlevet ivott és itatott, hogy struccpolitikusokként nem is vesznek erről tudomást:
Jn 2,10
És monda néki: Minden ember a jó bort adja fel először, és mikor megittasodtak, akkor az alábbvalót: te a jó bort ekkorra tartottad.
Na, ez a mondat nem hangozhat el szőlőlé esetében.
Ugyanis úgy szokták magyarázni, hogy a megittasodtak jelentése a megelégedtek is egyben. Viszont ezek szerint az lett volna a szokás, hogy a jó szőlőlevet szolgálják fel először, majd amikor megelégedtek vele, akkor a silányat. Ez agyament. A desszertet azért szolgálják fel utóbb, mert azt tele hassal is meg lehet enni, mert eteti magát. Tehát amikor jóllaktam, akkor nem lehet a silányat felszolgálni, hanem csak a jót.
Szőlőlé kontra igazság 0:1
"Mert eljött Keresztelő János, a ki kenyeret sem eszik, bort sem iszik, és ezt mondjátok: Ördög van benne."(Lk.7:33)
"Mert nagy lészen az Úr előtt, és bort és részegítő italt nem iszik; és betelik Szent Lélekkel még az ő anyjának méhétől fogva."(Lk.1:15)
Azt hiszem így már érthetőbb,hogy miért nem ajánlatos semmi részegítő italt fogyasztani,bármilyen kis mértékben sem.
"És meg ne részegedjetek bortól, miben kicsapongás van: hanem teljesedjetek be Szent Lélekkel,"(Ef.5:17)
Aki már ivott bort,az tudja,hogy ha bármilyen kis mértékben is fogysztunk megérezzük ott bent a "kobakban",és itt nem a részegségről van szó hanem egészen másvalamiről.
Remélem megértitek.
Szóval én inkább azt mondom,hogy nem igazán van hasznunkra a bor ivása,akármilyen kis mértékben sem.
Persze mindenki azt tesz amit hisz,de én személyszerint inkább megvonom magamtól ezt a "nedüt". :)
Mt11
18. Mert eljött János, a ki sem eszik, sem iszik, és azt mondják: Ördög van benne.
19. Eljött az embernek Fia, a ki eszik és iszik, és ezt mondják: Ímé a nagy étü és részeges ember, a vámszedők és bűnösök barátja! És igazoltaték a bölcseség az ő fiaitól.
Jézus borral kínálta a násznépet, bort ivott maga is. Miről beszélsz?
T.utolsó én csak a vélemlnyemet írtam le amit nem kell elfogadni.
Én nem azt mondtam,hogy aki iszik egy kis bort az már a pokol tüzébe fog égni,hanem csak annyit próbálok megértetni,hogy ne bóditsuk el "lelkünket"semiféle részegítő itallal mert meg akadályozhatjuk vele a Szent Lélek működését.
Tehát mégegyszer hangsúlyoznám,hogy ezt nem kell elfogadni ha nem akarod,de érdemes rajta elgondolkodni.
Tehát még egyszer hangsulyoznám,hogy ha valaki megiszik egy pohárka bort az szerintem sem testi bűn,viszont lehet bűn a Léleknek.
Remélem így már érthetőbb,hogy mit szeretnék kifelyteni.
És ne essünk tévedésbe mert az a bor amit a zsidók ittak/isznak távolról sem az a bor mint amit "mi" iszunk.
Azt fontos tudni, hogy a Bibliában bornak fordított szó az eredeti értelemben egyaránt jelent alkoholos és erjedetlen szőlőlevet is.
Tehát ahol bort olvasunk, az lehet mind a két ital.
Én magam nem támogatom az alkoholfogyasztást, mivel pozitív hatása igazából nincsen (ami jó hatása a bornak van, megvan a mustnak is), negatívak vannak, és még ha valaki mértékkel is akarja fogyasztani, megvan az esélye arra, hogy függőségbe kerül.
Bocsi kérdező
Kedves 12-es
Azt, hogy nem fogyasztas semmi alkoholt, azt tiszteletben illik tartani mindenkinek:-) A te döntésed.
De ezt ne Bibliából vett idézetekkel támaszd kérlek alá.
Mert ugyan, onnan vetted ki őket, de(bocsás meg kérlek) éppen nem oda illő idézetek.
Nem akarlak megbántani, de amikor Sátán megkísértette Jézust, miután 40 napig a pusztában volt, ő is azt mondta Krisztusnak, "meg van írva". Csakhogy az az idézet (a Zsoltárok könyvéből) nem Jézusra vonatkozott. Legyünk óvatosak, és ne essünk ebbe a csapdába.
Te a (Lk.1:15) idézted, amely Jánosra vonatkozó ígéret, prófécia volt, és azután a (Lk.7:33)idézted, amely elmondta, hogyan teljesedett be Jánoson az előre megírt prófécia. - De hogyan érinti ez a TE döntésedet? Mi az összefüggés. Az, hogy nem fogyasztasz alkoholt, a TE döntésed. Az, hogy János sem tette az az Isten döntése volt.
Egy kicsit válasz is volt ez a kérdésre:-)
Szervusz
Küldenék néhány idézetet, amit a Biblia ír a borról:
Zsoltárok 104:15 "... bort, mely megvidámítja a halandó ember szívét,..."
Eszter 1:10
"A hetedik napon, mikor a király szíve víg volt a bortól,..."
Példabeszédek 31:6
Adjatok mámorító italt a veszendőnek, és bort a keserű lelkűeknek.
Prédikátor 2:3
Szívemmel vizsgálódtam, felvidítva testemet borral.."
Prédikátor 9:7
Menj, edd a te kenyeredet örvendezéssel, és idd a te borodat jó szívvel, mert az igaz Isten már kedvét lelte munkáidban.
Ez csak néhány idézet, de Isten azt írja a Szavában, hogy a részegeskedés halálos bűn, és a többi halálos bűnök közé sorolja:
Galácia 5:19–23
A test cselekedetei pedig nyilvánvalók, és ezek azok: paráznaság, tisztátalanság, gátlástalan viselkedés, bálványimádás, spiritizmus gyakorlása, ellenségeskedések, viszálykodás, féltékenység, haragkitörések, perlekedések, meghasonlások, szekták, irigykedések, italozós tivornyázások, dorbézolások és effélék. Ami ezeket illeti, előre figyelmeztetlek titeket, mint ahogy figyelmeztettelek is előre, hogy akik ilyeneket gyakorolnak, nem öröklik Isten királyságát.
vagy:
1Korintusz 6:9–11
Micsoda?! Nem tudjátok, hogy igazságtalanok nem fogják örökölni Isten királyságát? Ne vezessenek félre titeket. Sem paráznák, sem bálványimádók, sem házasságtörők, sem természetellenes célokra tartott férfiak, sem férfiakkal háló férfiak, sem tolvajok, sem kapzsik, sem részegesek, sem szidalmazók, sem zsarolók nem fogják örökölni Isten királyságát. 11 Pedig ilyenek voltak némelyek közületek. De tisztára mostak, de megszenteltek, de igazságossá nyilvánítottak benneteket Jézus Krisztus, a mi Urunk nevében, és a mi Istenünk szellemével.
Isten semmi jót nem tagad meg tőlünk, csak olykor mi élünk vissza a tőle kapott javakkal:-)
Nem azt kérdeztem, hogy mit használ a pap a misén, mert azt én is tudom. Sem azt, hogy a baptisták, adventisták vagy más felekezeteknek mi a gyakorlata. A Bibliában nincsenek felekezetek, csak KERESZTYÉNEK. A kérdésem az volt, hogy maguk a hívők hogyan gondolják, a Biblia, de különösen az ÚSZ feljogosítja-e a hívőt a bor vagy más szeszes ital bármilyen mértékű fogyasztására? Jézus és követői fogyasztottak-e, vagy bátorítottak-e másokat alkoholos bor fogyasztására? A "bor" a Bibliában minden esetben alkoholos bort jelent-e?
Nagyon elgondolkodtató válaszok érkeztek. Azon nem csodálkozom, hogy a külső szemlélők (a hitetlenek) nincsenek tisztában a dologgal, hiszen a különféle egyházak gyakorlata megtéveszti őket. Hiszen még püspöki pincészetek is vannak. Ők azokat a felekezeteket tartják haladónak, ahol lehet bort inni, és maradinak, ahol nem. De ez nem felekezeti vagy maradiság kérdés! Isten vagy jóváhagyja a borivást, vagy nem. Amely HÍVŐ szerint jóváhagyja, meg tudja-e ezt indokolni? És indoka helyes-e? Az idézett igeversek vajon tényleg alkoholos borivásról szólnak?
Például: bort kell-e használni az Úrvacsorán, vagy alkoholmentes szőlőlét?
A Példabeszédekben ez áll: "Ne nézd a bort, mily veres színt játszik, mint mutatja a pohárban az ő csillogását; könnyen alá csuszamlik, Végre, mint a kígyó, megmar, és mint a mérges kígyó, megcsíp."
Jézus pedig így tett az Utolsó vacsorán: "És vevén a poharat és hálákat adván, adá azoknak, ezt mondván: Igyatok ebből mindnyájan (Máté 26:27).
Elképzelhető-e, sőt, HIHETŐ-E, hogy Jézus hálát adjon olyasmiért, amiről a szintén Általa kijelentett Példabeszédekben azt mondja, hogy rá sem szabad nézni? Megáldhat-e Jézus olyasmit, ami, mint a kígyó, megmar?
Az Úrvacsorával kapcsolatban egyik szentíró sem említi meg, hogy mit tartalmazott a pohár, hanem csak poharat említ. BIZTOS, hogy alkoholos bor volt abban a pohárban? Vagy talán mégsem?
Timótheus gyomorbaja és gyengesége
(1Tim 5:23) "Ne légy tovább vízivó, hanem élj egy kevés borral, gyomrodra és gyakori gyengélkedésedre való tekintetből."
A kánai menyegző mellett ez a leggyakoribb érv, amit a keresztyének borfogyasztása mellett fel szoktak hozni. Hiszen ha Timótheusnak lehetett gyomorerősítőként bort innia, akkor lehet minden hívőnek – állítják a borivás pártolói. De vajon mi volt az, amit Pál a tanítványának javasolt?
Figyeljük meg, hogy Pál milyen okot jelöl meg a borivásra: „gyomrodra és gyakori gyengélkedésedre való tekintetből”.
Timótheus tehát gyakorta gyengélkedett. A gyengeséget pedig aligha alkoholos borral lehet a legjobban kezelni. Sokkal inkább tápanyagokban, vitaminokban gazdag eledelekkel vagy italokkal. Aki ismeri valamelyest a keleti kultúrát, az tudja, hogy az ottani emberek az édeset jobban szerették - és szeretik ma is - a savanyúnál.
Ismerték is jól a módját, hogyan lehet a bort erjedetben, alkoholmentes állapotban, tehát édesen hosszabb ideig eltartani. Több római szerző írásaiban találunk is ilyen "recepteket".
Lucius Columella például így ír: "„Ahhoz, hogy a must mindig édes maradjon, mintha friss lenne, a következőképpen kell eljárni. Mielőtt a prés alá rakjuk a szőlőhéjat, merjük ki a dézsából a lehető legfrissebb mustot, és tegyük egy új boroskorsóba [amphoram novam], utána kívülről mázoljuk be és alaposan kenjük be szurokkal, hogy ne juthasson be a víz. Ezután merítsük az egész kancsót friss, hideg vízzel teli medencébe úgy, hogy teljes terjedelmével a víz felszíne alatt legyen. Negyven nap elteltével kivehető a víz alól. Így édes marad a must legalább egy évig.”
Plinius pedig így: „Az adynamon (erőnélküli bor) készítésének módja az hogy végy 20 sextarius fehér musthoz félannyi vizet és forrald ezt, míg csak a víz teljesen elpárolgott. Az így nyert bor felette hasznos az olyan betegeknek, kikre nézve a bor, (mármint az alkohol tartalmú bor) veszedelmes hatású lenne.”
Amit abban az időben széles körben fogyasztottak, az az így, vagy hasonló módon készített alkohol nélküli, tápláló szőlőital volt. Ez az ital a jólét és a földi örömök kifejezőeszköze volt. Így utal erre az italra az ÓSZ is, és erre utal a Jel. 6:6 is.
Timótheus bizonyára azért vált vízivóvá, mert el akarta vonni magát a földi örömöktől, hogy az Úr munkájára szentelje magát. A nem megfelelő tápanyagbevitel azonban legyengítette őt, ezért javasolta neki Pál, hogy igyon olyan, vagy ahhoz hasonló tápláló szőlőlét, amelyet Pliniusnál vagy Columellánál is olvashatunk. Semmi esetre sem arról, hogy Pál alkoholos borra tett volna javaslatot!
Az egész Biblia, mind az ÓSZ, mind az ÚSZ szellemiségétől, és Pálnak a borról, részegségről alkotott felfogásától is teljesen idegen lett volna, ha a legkedvesebb tanítványának a legkisebb mértékű alkoholos bor fogyasztását javasolta volna. Ebben az esetben joggal mondhatnánk Pálra, hogy vizet prédikál a nagyközönség felé, de magánemberként a barátjának már borivást javasol.
A lényeg Pál tanácsával kapcsolatban tehát az, hogy nem alkoholos bort, hanem tápláló szőlőitalt javasolt Timótheusnak. Erre az igeversre alapozva még gyomorpanaszokra vagy gyengeségre hivatkozva sem helyénvaló szesztartalmú bort, vagy bármi más alkoholt fogyasztani.
Komám!
Ha Isten ennyire elveszne a részletekbe mint te, szerintem külső energiaforrásra kellene kapcsolni a mindenhatóságot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!