Szerintetek létezik szabad akarat?
Mi az álláspontotok ezzel kapcsolatban? Egy barátommal vitatkoztunk ezen, és igazából nem tudtunk dűlőre jutni a kérdésben. Ha ateista álláspontból közelítjük meg a dolgot (tehát kihagyjuk istent), akkor mondhatjuk hogy minden dolog ezen a világon ok-okozati összefüggésben van egymással, és ugye a materiális világon belül működik, tehát anyagból áll. Akkor el lehet mondani hogy az érzelmeink, a gondolataink, a döntéseink is, biológiai, kémiai, folyamatok eredményéből erednek, amik előre kikövetkeztethetőek, ugyanúgy ahogy bármilyen folyamatot és annak eredményét előre tudhatjuk, amennyiben látjuk az összes összetevőjét. Ha viszont ez így van, akkor a döntés lehetősége nem más mint illúzió, és igazából minden előre "meg van írva".
Egyébként a keresztények álláspontját sem igazán értem a dologban. (Lehet hogy felekezetfüggő) Elméletileg ugye van isten, aki mindentudó, mindenható. Ez az isten valamilyen formában megteremti a világot, amibe olyan lényeket rak (angyalok, emberek), akiknek szabad akaratot biztosít. Viszont ha isten mindentudó, akkor neki a világ teremtésének kezdeti fázisában tudni kellett hogy milyen lesz az, hiszen ő egyszerre látja az anyagot, illetve az anyagon kívülit, és pontosan tudnia kellet hogy milyen következményekkel jár a teremtése. Tudnia kellett arról hogy pl Lucifer fellázad ellene, tudni kellett arról hogy az ember bűnbe fog esni, vagy bármiről ami történik a világban hiszen mindent tud. Viszont ha ez így van, akkor milyen alapon kéri számon a teremtményeit a döntéseik miatt, amikor ő tette ilyenné őket?
Előre is köszi ha valaki elolvasta az agymenésemet.
"Ha mesének tartod a Bibliát, akkor hogyhogy üdvözülni szeretnél? Hisz arról is a Biblia ír."
Ha el tudnám hinni hogy a Biblia igaz, akkor az üdvözülést választanám. Így, hogy nem tudom elhinni, nyilván nincs választási lehetőségem a valóságban, de eljátszani ettől még el tudok a gondolattal.
A Roxfortban is szívesen tanulnék, ettől még nem hiszem hogy a Harry Potter történelemkönyv.
A szabad akarat kérdésében a legfontosabb a szabad definiálása lenne. Attól sérülne a szabad akarat ha kényszerítenek, hiszen dönthetek úgy is hogy nem engedek a kényszernek.
Szerintem a szabad akaratot az teszi értelmetlenné, hogy nem tudjuk a választási lehetőségek valósak-e.
Egy útelágazásnál ha balra fordulsz, dönthettél volna úgy hogy jobbra fordulj. Természetesen jobbra is vezetett az út tehát potenciálisan igen, de mivel nincs mód rá hogy visszatérj és ugyanazt a döntést hozd meg újra, nem tudhatod nem e volt a balra fordulásod predeterminált.
Nem a szabad akarat az illúzió hanem az eltérő döntés lehetősége.
A szabad akaratot úgy tudnám másképpen megfogalmazni, hogy az egy általam hozott döntés (szabad akaratomból).
Döntéseket pedig a jelen minden pillanatában hozunk.
Az is egy döntés, hogy te éppen a telefonod nyomkodod, vagy ezt a sort olvasod, amit írok. Tulajdonképpen bármilyen döntést hozhatsz, amit képes vagy megteremteni a fizikai és mentális határaidon belül.
A döntésednek nem kell lennie a tapasztalataid következményének sem, bármikor mondhatod azt, hogy te most egy olyan döntést fogsz meghozni, ami sosem lenne megjósolható. Persze lehet, hogy ez csak egy illúzió, mint ahogy a korábbi hozzászóló írta, de szerintem ez így nem teljesen igaz, mert egyedül csak a saját, és a környezeted rád ható, megváltoztathatatlan határai korlátoznak be egy döntésnél. Azon belül te bármit tehetsz, mert megvan rá a Lehetőséged ezeken a határokon belül bármit választani.
kihagysz 2 nagyon fontos dolgot!
1.
materialista álláspontnál tehát ok-okozati összefüggés! na most materializmus tudjunk hogy hogyan jött létre a világ! semmiből valami (huha isten szerű amúgy) akár hogy nézzünk vissza lehet vezetni egy eredet okra mindent ergo van szabad akarat és minden okozat az eredet miatt cselekszik tehát ez egy szép kis paradoxon lesz mialatt minden ok okozat a materialista világban viszont a világ nem ouroboros a farkába harapó kígyó hanem van eleje és az halad tovább! ergo van egy nulladik vagy első pont ahol meg lett hozva az a döntés minde külső tényező és hatáson kívül!!!
tehát pont hogy a materialista álláspont szerint kell szabad akaratnak lenni csak minden mai élő és születendő ember akarata nem az ":DDD
2.
vallásban viszont megint van egy kis csavar!
viszont igen nem érted ezt! egyszóval sincs arról szó hogy isten ne tudta volna hanem arról hogy ok okozat ":D van azaz a felelősség pl a törvénybe meg van írva hogy ne lopj meg ne ölj ezt az állam szablya meg de te meg teszed mégis! az állam tudja jól hogy megfogja valaki ezt csinálni ezért ezeknek a dolgoknak van felelőssége és okozata/következménye! börtön
nem mellesleg az ábrahámiakban az van hogy isten nem adta nekik a szabad akaratot hanem ezt ők maguk szerezték meg azzal hogy ellent mondtak isten szavának és ettek a tiltott gyümölcsből amire öntudatra ébredtek!
persze vannak még egyéb dolgok! a biblia rendkívül bonyolult de tényleg
és akkor a véleményem!
van is és nincs is!
mindenkinek ezen a világon ott a szabad akarata de a környezetünk korlátokat szab ami lehet jó és rossz is pl hogy ne ölj ne lopj vagy akár nem lehet egyszerre 2 házastársad hivatalosan vagy pedig szülinapodon vagy karácsonykor is munkába kell menned!
a döntés itt is meg van csak az ember mérlegel mindig láthatatlanul! te ezt nem veszed észre de az agyad egy pillanat alatt felvázolja az érveket és ellenérveket pl karácsonykor is kell menned munkába és akkor egy pillanat alatt eldöntöd hogy inkább még is bemész mert kell a munka a következő hónapban is!
vagy pedig nagyon vágysz egy új ps5-re de nincs pénzed de el is lophatod és ekkor is
ha el lopom le bukhatok büntetést kapok érte és a társadalom is megbélyegezhet
vagy pedig
nem érdekel a társadalom sem az emberek ha elkapnak majd közmunkát le nyomom de úgy sem fognak ":D
az ok okozat azaz kauzalitás is egy ponton viszont érvénytelen!
pl valaki beléd rúg te mit csinálsz? mi erre a te okozatod? ez lehet szinte bármi
de mondok jobbat az ember személyiségét több dolog fejlesztheti!
otthoni környezet család neveltetés
nem otthoni környezet iskola munkahely barátok és mások
valamint saját maga hozzá állása! ez bizonyítva van
valamint ott van az a tény is hogy minden ember agysejt különböző és nem lehet két egyforma sohasem! kb mint az ujjlenyomat
Ha a szabad akaratot úgy definiálod mint általad látszólag külső ráhatás nélkül hozott döntés, akkor valóban létezik szabad akarat, de én a döntés valódiságának kérdését szeretem feszegetni.
Gyerekkoromban voltak ilyen kalandjátékkönyveim, biztos ti is láttatok már olyat.
'Egy elágazáshoz értél,
ha jobbra fordulsz lapozz a 62-es oldalra
ha balra lapozz a 11-es oldalra
ha egyenesen tovább lapozz a 245-ös oldalra'
Ha becsületesen játszod a játékot, akkor nem ér visszalapozni és az eredményektől függően megváltoztatni a döntésed.
Használjuk ezt az élet metafórájának, elkezded a játékot, balra fordulsz, a 11-es oldalra lapozol, és becsületesen végigjátszod.
A játékban végig megvolt a szabad akaratod, legalábbis a te szemszögedből, hiszen több választási lehetőséged is volt, és te mindíg szabadon dönthettél.
De képzeljük el hogy újrakezded a játékot, és ezúttal egyenesen mennél. Lapozol... és nincs 245-ös oldal, sőt nincs 62 sem, és semmilyen olyan oldal amit nem érintettél az előző végigjátszásodban. Csak az előző kalandod nyílegyenes leírása mindenféle variáció nélkül.
Úgy érzed kivették a kezedből a döntéseket, holott az imént még biztosan érezted hogy a kalandod folyását a te szabad akaratod fűzte, és a könyv azóta semmit nem változott. Csak te látod más szemszögből a dolgokat, ami, ha nem lapozol vissza, és a való élettel nem tudunk 'visszalapozni', soha történik meg.
Szóval volt könyv olvasása során szabad akaratod vagy sem? :P
"A szabad akaratot úgy tudnám másképpen megfogalmazni, hogy az egy általam hozott döntés (szabad akaratomból)."
Ezzel semmit nem magyaráztál meg, csak annyit, hogy van akaratod.
De ez mitől SZABAD?
Amikor ösztönök sokasága vezérel, amelyek előre beprogramozott, kötött döntések?
persze a csoro kozmunkasnak is van szabadakarata
vagy leissza magat holt reszegre es utana erzi rosszul magat
vagy nem issza le magat es ugy erzi magat rosyzul
ez a szabadakarat
a masik az ha felhagy a kozmunkaval es elmegy lopni
Istennek látnia kell a jövőt vagy hogyan lennének a jövendölések amikről annyira nagyon szokták állítani hogy beteljesültek.
Ha ennyire tudja előre hogy mi lesz akkor pedig meg kell hogy írva legyen minden cselekedetünk.
Sok vallásos ember állítja hogy isten segített nekik és egyebek. Ha ez így volt akkor szintén befolyásolja már az embereket amivel megsértené a szabad akaratot.
Az hogy nincsen szabad akarat az nem jelenti azt hogy nem elég jól programozott robotok módjára viselkednénk. Vagy hogy ne hozhatnánk döntéseket csak azt hogy amikor kirabolsz egy bankot akkor azt már sokkal a szüleid megszületése előtt eldöntötték hogy te majd azt kifogod rabolni. Amikor feldobsz egy érmét akkor is véletlennek tűnik az hogy fej vagy írás lesz. De közben mégsem az.
A keresztények és a szabad akarat kérdését én magamnak úgy értelmeztem, hogy:
1. Az emberek lelkét Isten teremti.
2. Az emberek sorsát viszont NEM írja meg előre Isten.
3. Ám mivel Isten nem a teremtett világ idején belül, hanem azon kívül, és ezzel az általunk érzékelt időn is kívül létezik, emiatt egyben látja a teremtett világon BELÜL mindennek az elejét és a végét is. Így amikor megteremt egy új lelket, már akkor meglátja a lélek egész életútját, és összes, szabad akaratából meghozott döntését.
4. Isten MINDEN lelket azzal a képességgel teremt, hogy képes legyen az élete során csak jó döntéseket hozni.
5. Ám a szabad akarata miatt az ember képes rossz döntéseket is hozni, és hoz is rossz döntéseket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!