Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mit szólnál hozzá, ha bevezetn...

Ozmium42 kérdése:

Mit szólnál hozzá, ha bevezetnék a rovást a latin betűk helyett?

Figyelt kérdés

Miután megfelelően szabványosították és korszerűsítették, a rovásírás teljesen felváltaná a latin betűs írást. Ezentúl minden rovásírással lenne, könyvek, újságok, feliratok a tévében stb. Megtanulni könnyű (2-3 nap), az olvasáshoz több idő kell hozzászokni, illetve nem lehet olyan gyorsan írni vele, mint a mostani kézírásunkkal. Egyébként sok országban van hivatalosan a latintól eltérő írásmód, szóval nem hiszem, hogy világbotrány lenne, ha + 1 ország is betűtípust váltana. A latin betűt persze nem tiltanák be, és a könyveket sem égetnék el, csak nem az lenne a hivatalos (lásd bármely más, nem latint betűs ország példáját).


(Hozzátenném a kérdésemhez, hogy először is nem szeretném, ha átpolitizálnátok a kérdést. Ez most nem jobboldal-baloldal, meg pártok kérdése, hanem csak az, hogy mit szólnál hozzá, ha ez a helyzet bekövetkezne. Másrészt ez a kérdés nem álmodozás a részemről, tehát nem kell lehurrogni, hogy miért akarok én ilyet, csak egy kis közvélemény kutatás)


2013. jan. 7. 23:34
 81/106 anonim ***** válasza:
100%

Csak éppen logikátlan az írásrendszer az a baj.

1) szögletes betűk, amik jól véshetők, de nehezen írhatók

2) Nincs kurzív változata, vagyis csak lassan lehet vele írni

3) az írás iránya balról jobbra helyett jobbról balra van, ami elég kényelmetlen megoldás

2013. jan. 9. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 82/106 anonim ***** válasza:
87%
A Pilisben a településeken a törökök kiűzése után nem maradt lakosság, sok nem is a középkori helyén van ma. Ilyen pl. Csobánka, amelyet 1740 körül szerbek alapítottak a mai helyén. 1691 után érkeztek, de elhagyták a nyugati hegygerinc nyugati oldalát, a középkori Borony templomát és leköltöztek a völgybe. Nekik mi értelme lenne rovásírásos táblát felállítani? És nem egy ilyen település van Magyarországon.
2013. jan. 9. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 83/106 anonim ***** válasza:
100%

És az összes eddig magyarul megjelent könyvet kiadnák rovással? Különben a latin betúket még mindig mindenkinek meg kellene tanulnia, hogy elolvashassa őket.

Egy másik: nem 2-3 nap lenne az új írással készségszinten megtanulni írni-olvasni. Nekem nem ment, bár többször is megpróbáltam. Legalább 2-3 évbe telne, mire az emberek nem betűzgetve olvasnának és írnának.

2013. jan. 9. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 84/106 A kérdező kommentje:
Írni könnyű megtanulni. Ha intenzíven gyakorolja az ember, akkor tényleg elég 2-3 nap, vagy mondjuk nagyvonalúan egy hét. Olvasni tényleg nehéz megtanulni, erre én még nem tudtam időt szánni, de valószínűleg ez is csak gyakorlás kérdése, és kétlem, hogy évek kellenének hozzá.
2013. jan. 9. 22:24
 85/106 anonim ***** válasza:
100%
Amúgy támogatom a rovás (nem rovásírás) fennmaradását, csak a latin betűs írást lecserélni rovásra igen gazdaságtalan ötlet lenne.
2013. jan. 9. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 86/106 anonim ***** válasza:
100%

Személyes: én egy latin betűs írásra kompenzált diszlexiás vagyok. Az új írás megtanulásához akár logopédusra is szükségem lenne. Az állam nem biztos, hogy megfizetné, ellenben én sem tanulni, sem dolgozni nem tudnék, amíg be nem gyakorolnám magam.


A bevezetés nehézségei:


Írtad, hogy akár évek is kellenének, amíg a nép ismét megtanul olvasni. Akkor az ügyintézők, az egyetemi oktatók és a hallgatók is egyszerre félanalfabétává válnának. Fel kellene függeszteni az oktatást az egyetemeken, mert az olvasás készségszintű megtanulásával párhuzamosan nem lehet az új írással írt fóliákból, jegyzetekből tanulni. Ha pedig a régit használnák, akkor nem lehet a régi írás HELYETT bevezetni az újat.


Az ügyintézést is megnehezítené, hogy mindenki félanalfabéta, és az olvasás csak betűzve, jobb esetben csak szótagolva tud olvasni. Ez káoszt okozna. Nagy nehézségekbe ütközne az újságok, a használati utasítások, a betegtájékoztatók elolvasása. Ha pedig a régit használnák, akkor nem lehet a régi írás HELYETT bevezetni az újat.


Miután mindenki megszokta az új írást, a hallgatók rájönnének, hogy az új írással sokkal lassabb a jegyzetelés, és nem lehet lépést tartani az előadással. Mivel mindenki elsősorban magának jegyzetel, ezért semmi akadálya nem lenne annak, hogy a régi írással jegyzeteljenek, és abból tanuljanak.


Fogyatékosügyben is további nehézségeket okozna. Képzeld el azt, hogy a bevezetés idején vesztenéd el a beszéded, vagy a hallásod! A siketek harciasak lennének, a némák passzív ellenállók. Először latin betűs írásban kérdeznék, hogy: El tudod ezt olvasni? Csak akkor váltanának át a lassabb rovásra, ha a címzett gyerek, vagy fiatal nem olvasna latin betűket. Nekik pedig ismerniük kell a latin betűket, mert az is segíti a kommunikációjukat, amíg elegen olvasnak latin betűket. A némákon nyugodtan át lehet gyalogolni, mert nem képesek képviselni az érdekeiket, a siketek viszont hangosan tiltakoznának, mert az írásváltásban az elnyomásuk újabb eszközét látnák.


A programozásban is nehézséget jelentene. A legtöbb programnyelv nem ismeri a Unicode-ot, ezért vagy a latin betűs írást kellene megtanulni, vagy egy latin betűkkel író nyelvet, mondjuk eszperantót vagy angolt. A latin betűs írást könnyebb megtanulni, mint akár az eszperantó nyelvet, ezért inkább azt fogják megtanulni először, mint magyarázgatni a nagyinak a Unicode-ot, és az írásrendszereket. A nagyi ugyanis már nem fogja megtanulni a rovást.


Így a latin betűs írás tovább élne a hivatalos rovásírás mellett. Ha pedig keményen büntetnék, akkor akár tüntetésekre, sztrájkokra (most tanulunk olvasni) vagy különösen makacs kormány esetén forradalomra is sor kerülhet.

2013. jan. 10. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 87/106 anonim ***** válasza:
100%
#79: csak azt értsd meg, hogy a rovásírás kb. olyan anakronisztikus, mintha azzal állnál elő, hogy képírást vezessünk be! A rovásírás arra volt jó, hogy amikor még nem volt toll, akkor éles tárgyakkal rótták, vésték a fába, stb. Ezért is inkompatibilis a mai korral. De, ha megkérdeznéd az átlag magyart, hogy mennyire pártolja azt, hogy vezessünk be egy olyan írást, amiben nincs kötött írás és jobbról balra kell írni, akkor a túlnyomó többség el fog küldeni a fenébe!
2013. jan. 10. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 88/106 anonim ***** válasza:
54%
A válaszolók közül mindenki a latin betűst részesíti előnyben, a vita most abban van, hogy lehet-e egyáltalán reklámozni vagy lehet-e tanítani a gyerekeknek vagy elég ha csak a germán rúnákról és a hieroglifákról tanulnak.
2013. jan. 10. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 89/106 anonim ***** válasza:
Nyilván lehet róla tanulni, de ne legyen kötelező. Egyébként meg nekem volt pár történelem tanárom, de germán rónákat egyik sem említett, sőt művészettörténetből már Perzsiát sem tanultuk, és nem volt szó a keresztény-ír művészetről sem. Nem nagyon szeretnek kitekinteni.
2013. jan. 10. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 90/106 anonim ***** válasza:
Tervezzetek hozzá billentyűkiosztást is!
2013. jan. 10. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!