Mit szólnál hozzá, ha bevezetnék a rovást a latin betűk helyett?
Miután megfelelően szabványosították és korszerűsítették, a rovásírás teljesen felváltaná a latin betűs írást. Ezentúl minden rovásírással lenne, könyvek, újságok, feliratok a tévében stb. Megtanulni könnyű (2-3 nap), az olvasáshoz több idő kell hozzászokni, illetve nem lehet olyan gyorsan írni vele, mint a mostani kézírásunkkal. Egyébként sok országban van hivatalosan a latintól eltérő írásmód, szóval nem hiszem, hogy világbotrány lenne, ha + 1 ország is betűtípust váltana. A latin betűt persze nem tiltanák be, és a könyveket sem égetnék el, csak nem az lenne a hivatalos (lásd bármely más, nem latint betűs ország példáját).
(Hozzátenném a kérdésemhez, hogy először is nem szeretném, ha átpolitizálnátok a kérdést. Ez most nem jobboldal-baloldal, meg pártok kérdése, hanem csak az, hogy mit szólnál hozzá, ha ez a helyzet bekövetkezne. Másrészt ez a kérdés nem álmodozás a részemről, tehát nem kell lehurrogni, hogy miért akarok én ilyet, csak egy kis közvélemény kutatás)
A gravettiek is már ugyanazt az ősnyelvet beszélték és ugyanazt a rovásírást használták, ami máig is fennmaradt.
Régészeti lelőhelyek:
Magyarország[6]
Észak-Kelet Magyarország
Bodrogkeresztúr 28.700 év
Arka két réteg: alsó réteg 18.700 év, felső réteg 13.000 év
Duna-kanyar vidéke
Pilismarót I. (Öregekdűlő), Pilismarót II. (Diós), Pilismarót III. (Pálrét),
Dömös - a táborhelyen rúdsátor alapja is előkerült
Budapest-Csillaghegy
A Duna-kanyar északi oldalán a telepnyomok kivétel nélkül a Duna menti legalacsonyabb teraszon helyezkednek el azokon a pontokon, ahol a rénszarvascsordák átkelőhelyei voltak (koruk: 17.000-18.000 év).
Szob - összegyűjtött és továbbszállításra váró ékszercsiga-halmok, kis "lerakatok" kerültek elő
Zebegény
Nagymaros
Verőce (Magyarország)
Dunántúl és a Duna-Tisza közének déli része (összefüggés Magyarországtól délre eső településekkel)
Ságvár-Lukasdomb - a Balatontól 10 km-re délre, a magyarországi gravetti-kultúra legfontosabb települése - alsó réteg 18.600, a felső 17.400 éves - a leletek között: agancsból készített kapák, illetve vágóeszközök, csákányfejek. Két különböző jellegű lakókunyhó maradványa. Ezek Magyarország területén a legrégebb mesterséges lakóépítmények.
Dunaföldvár 12.110 év (Würm-jégkorszak vége)
Szeged-Öthalom
Madaras (Bács-Kiskun megye)
Zalaegerszeg 12.125 év
Alsó-Ausztria
Willendorf in der Wachau
Aggsbach
Kamegg lelőhely Gars am Kamp mellett
Grub an der March-Kranawettberg
Krems-Hundssteig
Krems-Wachtberg
Szlovákia
Moraván (szlovákul: Moravany nad Váhom)
Csehország
Dolní Věstonice és Pavlov Dél-Morvaországban
Předmostí (Přerov keleti része) Észak-Morvaországban
Németország
Schelklingeni Hohler Fels és Geißenklösterle sziklamendékek
Essingi Klausen-barlang és sziklamenedék, az Alsó Altmühl-völgyben
Salching
Spardorf, Erlangen környékén.
Gerolsteini Magdolna-barlang
Mainz-Linsenberg, Koblenz-Metternich és Rhens Rajna-vidéken
Bilzingsleben
Mauerni Szőlőhegyi-barlang.
Franciaország
Font-Robert
Gargas
La Ferrassie
La Gravette – típus lelőhely
Labattut (sziklamenedék)
Laugerie Haute
Laussel
Noailles
Pair-non-Pair
Pataud (sziklamenedék)
Terme-Pialat
Vignaud (sziklamenedék)
érdekes történet, melyet mai napig tanítanak az iskolákban, de sose magyaráznak, hogy 100-300 ezer magyar, hogyan tudott megmaradni egy több milliós indoeurópai közben? Hogy volt képes 1-300 ezer magyar( nem csak katona) 100 éven keresztül fosztogatni európát? mi volt az oka, hogy ez idő alatt csak 2 vereséget szenvedtünk el és erről kettőről többet tanulunk, mint a sikeres hadjáratokról?
Csak nekem furcsa ez, hogy a török, tatár több száz ezerfős serege se tudott megmaradni még Európában se, addig a magyar valahogy képes volt fenn maradni...
Ez csak azzal magyarázható, hogy a kárpát-medencében magyarok vagy magyarral rokonnépek lakták...
jah olvassuk el a halotti beszédet vagy a ó magyar mária siralmat ezek 8 éves nyelvi kövületeket. Mai napig megértjük, annak ellenére, hogy egy magyarul nem tudó latin írással feljegyző krónikás tollával vetették papírra a szavakat ... Mi sem bizonyítja jobban, hogy ezek a krónikások elég sok latin szót véltek felfedezni, abban amit hallana így gyakran találunk benne értelmes latin szavakat ...
Kérj meg egy angol anyanyelvűt, hogy írja le amit mondasz neki ő is zavarban fog lenni, hogy mit milyen betűvel írjon le ...
Nem örülnék neki. Visszafejlődés lenne bármilyen haszon nélkül. Aki úgy érzi, hogy hozzátartozik a hagyományápoló szokásaihoz, hogy megtanulja, az tanulja csak meg. De valószínűleg a rovás-abc ismerőinek nagyon kis %-a használja rendszeresen. Most mire is tudja használni? Elolvassa a rovásos helységnév-táblákat, amik ki vannak írva latin betűkkel is... Nem hinném, hogy sokan bújják napi szinten a régi rovásírásos emlékeket.
Az pedig, hogy akik ugyanezt leírták le lettek pontozva (akár) 0%-ra, jól jelzi, hogy nem bezárni kellett volna az OPNI-t hanem 10 újat nyitni... Ekkora baromságokat is ritkán olvasok mint a "magyar, mint közös európai ősnyelv". Valamelyik elmeroggyant szerint a törzsek leszakadtak a magyar menetről, új szavakat találtak ki, és így lett saját nyelvük. Hát ha a drága IQ fighter egyetlen idegennyelvet is ismerne, tudhatná hogy a szavaknál kicsit többen különböznek a nyelvek. Például a NYELVTAN számára ismeretlen fogalom... :)
Igen. Erősítené az elkülönülő identitást. A görögöknek is saját írásuk van, és semmi probléma nincs vele.
Viszont párhuzamosan lehetne csak használni a latin írással, hiszen az eddigi milliónyi könyvet nem lehetne újranyomtatni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!