Emelt biosz/kémia. Ki hogy ítéli a megoldókulcs alapján?
És hogy sikerült???
Én ma voltam bioszon, bitang jó tételt húztam, olyan 45-46 pontosra sikerülhetett, ha jól számolom (ettől rosszabbra nem hiszem). Az első részben a női és férfi nemi hormonok voltak, betegségek öröklődése, X kromoszómához kötött betegségek stb, a 2. részben a dohányzás hatásai, 5 betegség felsorolása és miért a dohányzás váltja ki azokat stb. Nagyon jó volt. Kémiára csütörtökön megyek.
Ma voltam kémián. :) Szerintem jól sikerült. :D Huh... Jó túl lenni rajta. :D Én bioszra szerdán megyek. :D
Kémiából a tételem:
A rész:
Oxigén és elemekkel alkotott vegyületei
Oxigén allotróp módosulatainak jellemzése, összehasonlítása. Peroxidok. Oxidok csoportosítása rácsszerkezet, vízoldhatóság alapján és savakkal és bázisokkal történő reakcióik.
B rész:
Aceton vagy formalin azonosítása
C rész:
A kálium és az argon első és második ionizációs energiájának összehasonlítása és a különbségek, változások magyarázata
Nem volt olyan vészes, nyugi. :)
Az oxidokról semmi nem volt megadva. Igazából én példákat vettem minden megállapításomnak az alátámasztásához és nem kötöttek bele. :D
A sárga függvénytáblázatban a rácsszerkezetek pl. elég jól benne vannak, aztán csak keresni kell mindegyikhez pár példát. Pl.: hogy atomrácsos a SiO2, molekularácsos az SO2, esetlegesen alacsony EN-ú fémekkel ionrácsos is lehet stb. A vízoldhatóság meg ugye függ a rácsszerkezettől, polaritástól és ott is mindenre 1-2 példa. Ugyanígy a savakkal, bázisokkal való reakcióknál is fémoxidok és nemfémoxidok reakció savakkal, bázisokkal néhány példa reakcióval alátámasztva, egyenletek felírása stb. :)
A káliumos, argonos meg:
Először is ugye definiálni kell az ionizációs energiát, de az is benne van a függvény táblázatban. :D Utána, ha kikeresed a pontos értékeket, akkor az argon 1. ionizációs energiája jóval nagyobb, mint a káliumé.
Ennek az az oka, hogy az argon nemesgáz, ezért a vegyértékelektron szerkezete az ns2 np6-nak felel meg, ami a nemesgázszerkezet. Ez az egyik legstabilabb állapot, így a megbontásához nagyon nagy energia szükséges. Míg a kálium pedig alkálifém, 1 vegyértékelektronja van, ami miatt az alkálifémek az egyik legreakcióképesebb elemek. Ha ezt a 1 elektront leszakítjuk, akkor a kálium eléri a nemesgázszerkezetet, ami jóval stabilabb állapot, így ennek az elektronnak a leszakításához kevés energia is elég.
Viszont a kálium 2. ionizációs energiája már jelentősen magasabb az 1. ionizációs energiájánál, mivel az 1 elektron leszakításával elérte a nemesgázszerkezetet, így egy újabb elektron leszakításához jóval nagyobb energia szükséges, mivel akkor megbontanád a stabilis állapotot. :)
Vicnix én is ugyanezt a tételt húztam! :D :)
Nekem nem ment olyan jól...:(:(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!