Kémia: 2 teljesen más eredmény jön ki, a megoldókulcs szerint a 2. a helyes megoldás. DE MÉRT?


1 dm3 desztillált vízben hány dm3 standardállapotú ammóniagázt kell elnyeletnünk, hogy 10 m/m%-os oldatot kapjunk?


V(H2O)=1 dm3

m(H2O)=1000g

w%=10 m/m%


w%= m(osz)/m(o), vagy w%=m(oa)/m(o)


És itt kezdődik a probléma...


0,1= m(osz)/m(osz)+m(oa)

0,1=m(H2O)/m(H2O)+m(oa)

0,1=1000/1000+m(oa) /x(1000+m(oa))

100+0,1m(oa)=1000 /-100

0,1m(oa)=900

m(oa)=9000g


A megoldókulcs szerinti helyes megoldás pedig:

0,1=m(oa)/m(oa)+1000

0,1m(oa)+100=m(oa)

100=0,9m(oa)

m(oa)=111,11g



Mért helytelen az 1., és mért helyes a 2. megoldás?


Légyszi segítsetek!



2013. febr. 23. 19:25
 1/3 Silber ***** válasza:

Van 1000 g vizünk (1 dm^3). Ahhoz, hogy 10%-os legyen, kell xg ammónia.

10=x/(x+1000)*100

x=111,11 g NH3.

Mivel M(NH3)=17, így n(NH3)=m/M=111,11/17=6,536 mol NH3.

pV=nRT egyenlet alapján:

V=nRT/p=6,536*8,314*298/101,325=159,813 dm^3 NH3.

2013. febr. 23. 19:59
 2/3 Silber ***** válasza:
A te levezetésedben a vizet vetted oldott anyagnak, és nem az ammóniát.
2013. febr. 23. 20:09
 3/3 anonim ***** válasza:
majd holnap megnézem XD
2013. febr. 23. 21:42