Van kérdésetek a gyermeketek beszédfejlődésével kapcsolatban?
Kedves Segítőkész Anyuka, én azt szeretném megtudni, van-e arra bármilyen "norma" megállapítva, milyen ütemű normál esetben egy kétnyelvű gyerkőc beszédfejlődése? Külföldön élünk, apa külföldi, itthon magyarul beszélünk (apa is), de mindenki más külföldiül, a család többi tagja, boltban stb. Harmadik nyelvnek beköszön még az angol, ahogyan én kommunikálok a szűk családon kívüli világgal. Egyelőre szerintem teljesen normális a kisfiam (2 éves lesz márciusban) beszédfejlődése, egyszer hallottam, hogy ilyenkor 50 szó a normál - vagy minimum, arra nem emlékszem, annyit ő is mond (a két nyelvből összesen). De el tudom képzelni, hogy jön majd az az idő, amikor lemarad az egynyelvű kortársaitól, és az itteni védőnő nem éppen specialista. Azt szeretném tehát tudni, hogy van-e pár olyan életkori "állomás", amikor bizonyos szókinccsel már a kétnyelvű gyereknek is rendelkeznie kell?
Még egy kérdésem lenne, sehol nem találom, hogy mennyi idős korban veszítik el a gyermekek azt a képességet, hogy bármilyen hangot ki tudjanak ejteni, és korlátozódik a hangkészletük az anyanyelvükére? Ezt is meg tudnád írni, légy szíves?
Előre is köszönöm szépen a segítséget!
Üdv, Anita
A 20 hónapos kisfiú anyukájának:
Én is csak nyugtatni tudlak, és ugyanazt mondani, mint már néhány anyukának előtted:
Akinek jó a beszédértése, és próbálja megértetni magát, annál egyszerűen csak türelmesnek kell lenni, és kivárni, míg igénye lesz rá, hogy beszéljen.
Ha el is vinnéd vizsgálatra, azon kívül, hogy az értelmi fejlődésével nincs semmi baj, nem tudnak mit megállapítani.
Az én kisfiam is ilyen: 23 hónapos, és majdnem egy éve kezdett pár hangutánzót használni, amit alig bővített azóta, viszont félelmetesen jól érti, amit hall, mutogatással, hangutánzással kitartóan eléri, hogy felfogjuk, mit akar (ha nem tudnánk elsőre).
Én 3 éves koráig mindenképp adok neki időt, hogy beszéddel próbáljon kommunikálni.
Jahh, és a fiú-lány dolog tényleg nem hülyeség ebben az esetben. Sok mindenben nincs jelentősége a nemnek, de a beszédfejlődésben nagyon is! Fiúknál egy évvel későbbre tesszük a megkésett beszédfejlődést, mint a lányok esetében.
Egy szó, mint száz: próbálj megnyugodni, nem rágörcsölni, és élvezni a "Most mutasd meg" előadásait. :) Nem tudod sürgetni, csak a megfelelő körülményeket biztosítani a fejlődéshez.
Üdv.
Adri
Kedves Anita!
Nem tudok ilyen normákat írni neked. Még egynyelvű gyerekre sem érzem helyénvalónak ilyesmit kinyilatkoztatni, nem hogy többnyelvű esetében.
A gyermek egyéni adottságain kívül az adott nyelvek nehézsége, és hogy melyiket milyen gyakran, mennyire szituációhoz köthetően hallja - erősen befolyásolja a tanulást.
Nem feltétlenül fog a gyermeked beszédfejlődése óvodás kor körül lemaradni egynyelvű társaitól, de teljesen normális, ha lassabb fejlődési ütemmel halad. Kisiskolás korra teljesen behozza majd társait.
Az is normális, ha az egyes nyelveket nem azonosan használja, hanem mindegyikből a számára könnyebb nyelvi elemeket tanulja meg először.
A gagyogás valóban leszűkül egy idő után az anyanyelv (vagy nyelvek) hangzókészletére, de ez nem jelenti azt, hogy elveszítené a gyermek a többi hang kiejtésének képességét. Egyszerűen csak ebben is kezd alkalmazkodni a környezetéhez. De ennek az ideje is változik 6 - 12 hó között nagyjából.
Próbálj meg nem sémákban, és normákban gondolkodni, hanem csak a saját gyermeked fejlődésében. Az a lényeg, hogy önmagához képest fejlődjön mindig valamilyen területen, és minden rendben lesz. :)
Üdv.
Adri
A 3 éves kisfiú anyukájának:
Nem találgatnék, hogy mi lehet gond, de valami van, az biztos. Kérj mielőbb kivizsgálást a megyei rehabilitációs és szakértői bizottságnál (ne a nevtanhoz fordulj, mert az csak időveszteség ebben az esetben, ők is oda utalnák további vizsgálatra). A szakértői bizottság tudja korai fejlesztőhöz utalni szükség esetén.
Az is lehet, hogy csak átmeneti pszichés zavar a kistesó miatt, és egy pszichológus könnyedén helyreteszi vele majd.
Írd majd meg, hogy mi újság veletek!
Üdv.
Adri
Elnézést kérek mindenkitől, hogy több nap csúszással válaszoltam, de a kisfiam beteg volt, és nem nagyon volt időm- energiám netezni.
Jelezni szeretném, hogy bár fel- felnézek majd ide, de a következő hetekben- hónapokban nem tudom garantálni a folyamatosságot, mert most már akármikor megszülethet nálunk is a kistestvér.
Ha tudok válaszolgatni a kérdésekre rendszeresen, majd újra kiemelem.
Addig is minden jót kívánok!
Adri
Kedves Adri!
Köszönöm a válaszod, jó egészséget és minden jót nektek!
Már nagyon sok helyre írtam a problémámmal,de sehol nem válaszolnak rá.Remélem itt kapok segítséget!
Nyáron lesz 7 éves a fiam.2 hónapja kiköltöztünk Angliába.Magyarországon még óvodás volt a figyelmetlensége és a beszéde miatt.Tavaly szeptemberben kezdte a logopédiás terápiát,de semmit nem segített,igaz heti 1x 45 perc volt.Nem tudja kimondani az "SZ" betűt,helyette "S"-t mond, "L" "R" helyett "J"-t, "C" helyett "CS" és "Z" helyett "ZS"-t.Az óvodai logopédus tanácsára megvettem Dékány Judit Gyakorlófüzet az R,L hangok tanításához és a sziszegő hangok tanításához c. füzeteket.Ezekből tanulunk itthon.Az "SZ" és "Z" hangot önmagában kimondja,már de beszéd közben nem használja,az "L" hangnál mindig lecsúszik a nyelve vagy rossz helyre teszi.Most már keveri a "J" hangot az "L" hanggal mikor mikor vegyes hangzású szavakat ismételtetek vele.Van egy 2 éves testvére aki még nem beszél,de figyel mikor tanulunk és az "L" hangot szépen mondja,ami a nagyobbat elszomorította.
Hogyan tudnám megtanítani neki a helyes kiejtést és mivel tehetném egyszerűbbé a tanulást?Valamit rosszul csinálok és nem tudom hogy mi az.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdv:Diána
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!