Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Ha a feleségem elvárja, hogy segítsek a házimunkában, akkor én is elvárhatom, hogy például cserélje le az olajat az autóban?
Kérdező, szerintem az egyenlőség azt jelenti, hogy háztartásonként fogják az emberek a házimunkákat, felírják egy cetlire, bedobják egy kalapba, kihúznak belőle dolgokat, és azt megcsinálják.
Először is, mi a házimunka? Szerintem az, amit rövid időközönként minden háztartásban meg kell csinálni. Mosogatni például mindig mindenhol kell, hisz mindig mindenki eszik. Mindenki látott már tányért, mosogatószivacsot, stb. De pl. festeni nem kell 3 naponta. Ha kellene, akkor az is házimunka lenne.
Az olajcsere azért nem házimunka - szerintem - , mert nem mindenkinek van autója, nem mindenki úgy nő fel, hogy megmutatják, hogy kell olajat cserélni, vagy nem látja a szüleit, ahogy csinálják.
Viszont ha jól értem, te nem csak a saját autóddal foglalkozol, akkor ez valószínűleg munka vagy hobbi - akkor miért a feleségednek kéne megcsinálnia?
Elolvastam az összes hozzászólást és igazán tanulságos volt. Azt hiszem ennek az egész vitának, de mondjuk inkább perpatvarnak az volt az oka, hogy eléggé más szemszögből közelítették meg néhányan a kérdést. Az a válaszoló, aki olyan sok negatív szavazatot kapott én úgy érzem egy szociológus szemüvegén keresztül, míg a válaszolók nagy része inkább egy családterapeuta szemszögéből vizsgálták meg ezt a kérdést. Mindegyik látásmód hasznos és helyes, mégsem sikerült közös nevezőre jutni, amit én rendkívül sajnálok. Tudom, nagyon egyszerű a legyőzöttbe belerúgni, de most én is azt hiszem, hogy a 18%-os válaszolót fogom elővenni. A szempontok, amik alapján vizsgáltad az egészet nem rosszak, csak előtted nagyon sokan nem így vizsgálták, és egy kicsit talán illett volna jobban kifejteni a nézeteidet, nem rögtön kocsmai stílusban odaböfögni, mert kicsit ezt tetted. A stílusod felháborító, de azt hiszem értem, hogy mire akarsz kilyukadni, és ha jól értelmeztem a szavaidat te is az igazság zászlaját választottad lobogódul, amit én csak támogatni tudok. De, de, de (ez a kedvenc kötőszavam) te jöttél később, neked kellett volna felmérned, hogy a csapat jó része mit tárgyal meg és arra kellett volna válaszolnod, mert én úgy éreztem, hogy te csak nézetet jöttél kifejteni. A többiek egy olyan, nem is tudok igazán jó szót, egy egyszerűsített, tipizált esetet boncolgattak, amire az alábbi feltételek teljesülnek:
- a pár mindkét tagja főállásban dolgozik;
- a munkájuk viszonylag hasonló, értem ez alatt, hogy egyikőjüké sem különösen veszélyesebb vagy megterhelőbb fizikailag vagy lelkileg, mint a másiké;
- ez opcionális: vannak gyerekek, ez csak eggyel (háhh, dehogy eggyel!) növeli a feladatok számát.
Ezeket az alappontokat nem rögzítette senki az elején, később sem mondták ki, de én úgy gondolom, a többség ebben a szellemben írta, amit írt. Te egészen más feltételeket vettél alapul, sőt, más szemléletben is írtad az egészet. És én még azt hiszem máshol is vétettél. Eddigi tapasztalatim alapján a magyar családok jó részében a párok hasonlóak (lásd fentebb mit értek ez alatt). Azokban a körökben, ahol én mozgok ez mindenképpen áll. Sőt, vállalom, hogy én egy rétegről beszélek, nem az egész társadalomról, te viszont ugyanúgy egy rétegről beszéltél, úgy is mondhatom akár, hogy kasztról, de ezt úgy állítottad be, mintha ez lenne az elsöprő többség. Én elismerem, fogalmam sincs arról, hogy mi lehet az igazság tizedesjegyre kerekítve, de az biztos, hogy a vitázók jó része és te is "kasztokról" beszéltetek. Amit mondasz az igaz, de nem arra a csoportra, amelyikre a válaszolók többsége szerintem gondol.
A két "tábor" egészen más alapokról indult ki, én ebben látom a félreértés okát.
Ha jól érzem, te, 18%-os egy olyan esetről beszéltél, ahol a párok munkaügyileg nincsenek egyensúlyban. És abban szerintem mindenki egyetért veled, hogy a tűzoltó férjemet, aki hat embert mentett ki aznap egy égő házból, füst szagú a haja, lepörkölődött a szemöldöke, majdnem agyonvágta egy eldőlő szekrény nem fogom a porszívózással csesztetni, hanem mindent megteszek, hogy itthon jól érezze magát, főleg, ha én nem dolgozok. Csakhogy ez a ritkaság. Ez a felosztás nagyon ritka.
Hogy magához a vitához is hozzászóljak: már sokan leírták, amit gondolok, úgyhogy csak tőmondatokban: ne érezze magát senki elgyötörtnek, szolgának, kiszipolyozottnak, átvertnek, a munkamegosztást beszéljék meg, ne legyen sértődés, hiszti, parancsolgatás, számonkérés, strigulázás. Mindenkinek van pici szája, el tudja mondani mi nyomja a szívét és alapvető illemszabályokkal is mindenki tisztában van, így elvárható, hogy ne sértsük meg egymást.
Jó amit írsz de pontatlan és még mindig nem tér ki mindenre. Kezdve attól hogy mit is kellene otthon csinálni. Én pontosan a társdalom egészéről beszéltem leátlagolva az egyénekre. És az jön ki hogy a fizikai munkákat mindig egy férfi fogja elvégezni (betonozás, festés, ipari munkák) és csak azért mert férfi. Egy nő hasonló tudással elmehet óvónőnek, irodai asszisztensnek, hostessnek stb. És ez pontosan a társadalomba berögzült férfi és női szerepek miatt van. Ez persze kellene az ideírogató nőknek is ilyenkor már nem kell nekik egyenlőség. Most mondhatnánk hogy mindenki nézze meg mit dolgozik és mit dolgozik a férje de erről szólna egy kapcsolat? Ennyire nehéz lenne elmosogatni vagy feltörölni? És nem, nekünk férfiaknak nem csak ennyi. Ez becsületbeli kérdés.
A kérdés nem csak a házimunkáról szól. Nem a családra gondolok konkrétan hanem a tiszteletre, becsületre ami eltűnt. A nők megtartották társadalmi előnyeiket férfiak viszont lemondhattak mindenről. A homoszexualitás propagálása vagy a feminizmus.
Tegyük fel hogy mindkét fél irodában dolgozik ugyanolyan körülmények között. Meg kéne osztani a házimunkát? Véleményem szerint amíg engem nem zavar a koszos szőnyeg vagy a koszos ruha addig miért kéne? Milyen jogon vár el valaki valamit mástól amíg őt nem zavarja? Most belemehetnénk hogy a nők miért csak jelentéktelen szerepet vállalnak a honvédelemben, rendfenntartásban de akkor már nem lenne miről beszélni. Pontosan azért mert ez nem női munka. Akár hogy kerüljük a témát mindig előfog jönni mert ez különbözteti meg a két nemet. A nő megteremtik az otthont a férfiak meg megvédik.
Hmm... Szép dolog más tollával ékeskedni...
Szóval te nem harcolsz és nem betonozol...
Akkor te nő vagy ! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!