Az 5 érzékünk ha mind megszűnne mi marad? (FILOZÓFIA)
Úgy értem életben maradna valaki de mind az 5 érzéke megszűnne, és mondjuk még az emlékezetét is elvesztené, illetve nem érezne sem fizikai sem lelki fájdalmat, tehát egyszerűen minden eltűnne ami a figyelmét megragadja vagy magára vonja viszont életben lenne tartva.
Az a kérdésem mi marad? Elvileg a tudatosság megmarad. Nem? Vagy a tudatosság önmagában nincs, csak mikor valami konkrét dologra tudatos?
Alapvetően sokkal több érzékünk van. Érzékszervünk az, amiből 5 vagy 6 van, attól függően, hogy a fülnek a hallásért és az egyensúlyérzetért felelős részét két különböző, vagy egy kétfunkciós érzékszervnek tekintjük-e. Viszont érzetből több van, van éhségérzet, szomjúságérzet, fáradtságérzet, időérzet stb…
Viszont azt tudjuk, hogy az érzékszervi ingerek megszüntetése jó kínzóeszköz. A tudat is elkezd máshogy működni, pl. az időérzet teljesen összezavarodik. Én azt gyanítom, hogy hosszútávon az ingerek hiányába az ember elég gyorsan beleőrülne.
Hozzá kell tenni, hogy az ingermegvonást használják terápiás célra is.
Viszont az agy alapvetően azt a célt szolgálja, hogy az ember – vagy állat – képes legyen érzékelni a környezetét, arra reagálva, az alapján megtervezve a cselekvéseit. Ha nincs érzékszervi inger, akkor az agy hajlamos generálni magának ingereket (hallucinációk). És az ember nem mindig a legkellemesebb ingereket generálja magának. Ha nincs információnk a világról, az ösztönszerűen félelmet, akár pánikot fog okozni, ha nem látod, hogy van-e a közelben tigris, akkor az agy inkább elkezd felkészülni arra az eshetőségre, hogy van a közelben tigris.
Amúgy voltak olyan kísérletek, amikben hosszútávon valamilyen szintű ingermegvonás volt, és az alanyoknak voltak pszichózis jellegű tüneteik.
> Lehet hogy épphogy teljesen megnyugodna. Nem?
Ha az ember lefekszik az ágyra, akkor az általában jó érzés. De az már kellemetlenebb, ha egy hét után sem kelhetsz ki az ágyból. Igen, az lehet, hogy az ember egy ideig megnyugodna, de egy idő elteltével aktív akarna lenni.
Amúgy a kérdés azért nehéz, mert magának a tudatnak sincs igazán egzakt definíciója.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!