Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Első szerelem, mélyen vallásos...

Első szerelem, mélyen vallásos család? Mit tennétek a helyemben, hogy kezeljük ezt okosan a lányunkkal?

Figyelt kérdés

Lányom 17 éves, szeptembertől végzős. Tehát tudom, nem tilthatjuk semmitől, nem az a megoldás, ha bezárjuk a szobájába. Most mégis ezt tenném...


Megismerkedett egy barátnője/osztálytársa által egy fiúval, halálszerelmes épp.

A bajom, hogy a fiú és a családja mélyen vallásos, baptisták. Minden hétvégén imaház, ilyen-olyan misszió, kicsit olyan érzés, mint egy szekta. Főleg, hogy a szülőkre rákerestem, a közösségi oldalaik tele vannak a gyerekekkel, unokákkal. És rossz volt látni a 20-21 éves, szinte még gyereklányokat menyasszonyként, vagy épp nagy hassal... Házasság előtt náluk nincs együttélés, nemi élet, emiatt hamar házasodnak (ezt a lányunk mondta).


Eddig az volt a terve, hogy érettségi után itt, Pesten megy egyetemre, férjemmel beszéltünk már esetleges lakásvásárlásról is. Most előállt azzal, hogy a barátja Nagyváradon tanul, ő is az ottani keresztény egyetemre jelentkezik. Az apja mondta, hogy ezt felejtse el, nem engedi el Romániába, ki az a hü:ye, aki Budapestről kimegy oda... És hogy ő nem fog ott albérletet fizetni, románokkal szóba állni. Ő erre közölte, hogy nem baj, van kollégium, inkább lakna ott, tudván, hogy a barátja 2 utcára van tőle, mint Pesten egyedül egy lakásban, 300 kilométerre tőle.


A férjem engem hibáztat, mert hogy ennek az egésznek még az elején kellett volna pontot tenni a végére, miért engedtem, hogy találkozgassanak, hogy ide jöjjön a fiú. Akivel amúgy nincs baj, kedves, tisztelettudó, okos. De azért nem akarnám, hogy a lányom 20 évesen már feleség, 21 évesen meg anyuka legyen, utána sorban szülje a gyerekeket. Lehet ezért fujjolni, meg azzal jönni, hogy nem vagyok elfogadó... De ez az igazság és fogalmam sincs, hogy rángassam ki ebből a gyerekemet?


júl. 18. 10:16
1 2 3 4 5 6 7 8
 31/75 anonim ***** válasza:
85%

Nehéz helyzet, mert minél jobban rúgkapáltok, annál jobban rúgkapál ő is. Férjednek kár volt kifakadnia, de most már mindegy. Ami a legfontosabb szerintem: 1 év hosszú idő, még 100x meggondolhatja magát. Utolsó éves, rengeteg dolga lesz, tanulás, érettségi, ballagás, szalagavató - jó esély van, hogy elkopik a nagy lelkesedés közben. Nincs esetleg valami 5. éves képzés ott, ahová jár? Sok suliban van valami plusz szakma az érettségi mellé pl. Ha szerencsétek van és megingást, veszekedést tapasztaltok (mármint a sráccal veszekszik pl. mert nem ér rá annyira online tartani a kapcsolatot) akkor csak nagyon visszafogottan örüljetek és finoman toljátok a szerintetek helyes irányba.


Aztán: nincs rá garancia, hogy felveszik oda - mi a B terve?


Ha jól értem szeptembertől megint távkapcsolatban lennének? Az azért nem egyszerű téma ennyi idősen (sem), rá fog tenni egy lapáttal a sulis elfoglaltságra, növeli az esélyét, hogy nem lesznek együtt 1 év múlva. Amit a 21-es ír - hogy ezt nyomassátok, hogy ha a fiú igazán szeretné hetente járna hozzá suliidőben - nem ajánlom, kétélű fegyver (befeszül, hogy bántjátok a fiút), és igazságtalan is a fiúval szemben, tanul, családja van, nem reális, hogy minden héten vagy akár csak 2 hetente jönne ide, tökmindegy mekkora a szerelem.


Te - ha rád jobban hallgat - beszélgethetsz vele a realitásokról, leginkább úgy, hogy megkéred _konkrétan_ vázolja, pl. miből fog élni Romániában, amíg tanul. Hol fog lakni? Kollégiumi helyzet ott sem jobb, mint itthon, egyáltalán nem biztos, hogy kap kollégiumi helyet. Albérlet? Miből? Dolgozna suli mellett? Hogyan, ha nem beszél románul? És hogyan intézné? Innen keresne albérletet Nagyváradon? Románul nem beszél, hogy intézne ügyeket, akár suli, akár lakás, akár pl. orvos ügyben? Párja nem lehet ott mindig vele mindenhol. Kezdjen el utánanézni, mik a teendők pl. ha diákként ott tanul, eü ellátást hogy kap, ehhez miket kell intézni stb.


Valaki írta, hogy gyorsan vegyetek egy lakást Budapesten, aztán erre hivatkozva próbáljátok rábeszélni egy bp-i egyetemre. Ez elég átlátszó lenne (direkt vettetek lakást itt, hogy kitoljatok vele, pedig már jelezte, hogy nem itt akar tanulni), de azt kiköthetitek - nem fenyegetőzve meg bunkón, mint a férjed - hogy ti nem támogatjátok ezt a döntését, ehhez jogotok van, így a neki szánt összegből kizárólag Pesten, esetleg kompromisszumként vidéken fizettek albérletet vagy lakást, ha mindenképp keresztény egyetemre akar menni, esetleg közelebb Romániához, de ha kiköltözik Nagyváradra, akkor azt neki kell megoldania, anyagilag és máshogyan is. Mindig hangsúlyozzátok, hogy bármikor visszajöhet, és támogatjátok bármiben ha menet közben meggondolja magát később.


Lehet arról beszélgetni vele, hogy többgyerekes, munkatapasztalat nélküli anyukaként akár itthon, akár kint nem fog tudni elhelyezkedni csak szar munkakörökben - párja mennyire nyitott arra, hogy HA együtt maradnak és összeházasodnak először dolgozzon pár évet? Védekezni sem lehet a vallásuk szerint?


Meg eleve feltenném a kérdést, hogy ezt a fiút képzeli el férjének, ásó-kapa-nagyharang? Házasság és gyerekek, úgy hogy együtt sem éltek? Ezt akarja? Egyáltalán ez elhangzott így tőle vagy csak ti szaladtok előre, feltételezitek, hogy a srác mindenképpen ezt akarja és a lányod is? Aztán olyan is szokott lenni, hogy a srác nem veszi olyan nagyon szigorúan a szextilalmat és ugyanúgy (talán visszafogottabban) éli egyetemi éveit, mint bármelyik másik hasonkorú fiatal, szóval csak járnak pár évig és ennyi. Lányod lehet nem is feltétlenül gondolja úgy, hogy ő a nagy ő, csak most jól érzi magát, tetszik neki a vallás újdonsága stb. - semmi garancia, hogy ez nem fog változni idővel, főleg ilyen körülmények között.


Volt már egyébként barátja korábban? Szüzességét elvesztette már - mert pl. úgy nehezebb várni és várni évekig, ha ő már tudja milyen a jó szex. Srác egyáltalán elvehetné, ha így lenne? MÁrmint hogy már nem szűz.

júl. 18. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/75 anonim ***** válasza:
18%

Amúgy miért hiszi itt mindenki, ha valaki hívő keresztény, és mondjuk templomba jár fiatalon az SZEEKTÁÁÁS! 😃

Én 1 éve voltam templomban és egy csomó fiatalt láttam. Összejártak barátkoztak dumáltak stb.

Bezzeg ha kifogna egy vérbeli pesti hipszter vagány csávót akinek a nyaka derékszögben áll a titkozás miatt na az a főnyeremény lenne a kiscsajnak.


A #20-as kommenttől majdnem behánytam olyan gusztustalan. Inkább legyen agymosó szektás anyám, mint egy ilyen számító,ügyködő, manipuláló, sunyin háttérben ügyködő boszorkány.

júl. 18. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/75 anonim ***** válasza:
38%
#32: Minden keresztény szektés, hiszen a kereszténység semmi más, csak egy legális szekta.
júl. 18. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/75 anonim ***** válasza:
39%

#33 Kiírtani az összeset!

Amúgy azt sem tudjátok mit írtok csak megy a buta előítélet meg a szektázós süketelés. A baptista egyház angliában, skociában és az USA-ban az egyik legnagyobb protestáns felekezet. Tudom, Angliában élek, vasárnaponként fullon vannak az ilyen baptista meg metodista templomok, rengeteg fiatallal. Az, hogy a katolikus többségű magyarországon alig jutott belőlük nem teszi őket szektává. Rendes átlagos emberek járnak oda. A nagy gond, hogy a kevés emberből sokkal jobban feltűnnek a fundamentalisták akiknek elszállt az agya. Ha ilyen valláskárosult a srác is akkor valóban nem szabad erőltetni, de itt nem tudjuk kiről van szó.

júl. 18. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/75 anonim ***** válasza:
21%
26-os vagyok és hadd mondjak még valamit. Én is keresztény házasságban élek, immáron 10 éve. Egyenlő felek vagyunk a férjemmel. Nem kuss a nevem és nincsen semmiféle olyan dolog, amiről ti itt írogattok. Szomorú, hogy itt tartunk a 21. Században, hogy félteni kell a gyermekünket egy vallásos embertől. Meg attól tartotok, hogy nehogy kereszteny legyen a gyereketek. Elkeserítő a helyzet.
júl. 18. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/75 anonim ***** válasza:
95%

Budapest-Nagyvárad vonattal 20 perccel több csak, mint Budapest-Szombathely.

A pénteki, vasárnapi itthoni vonatok tele vannak ilyen távokat heti rendszerességgel utazó egyetemistákkal, akik az oda-vissza út hét órájában tanulni szoktak (azaz ez nem elvesztegetett idő), havi diák országbérlet 1900 Ft.


Ugyan miért lenne bármilyen mértékben is megterhelő egy 20 éves szerelmes ifjúnak a heti rendszerességű utazás?

Tök természetes ilyen korú otthon lakó fiataltól az, hogy estéit, hétvégéit már nem szüleivel tölti.

Persze lemarad a vasárnapi miséről, és ettől hite lehet, hogy gyengülne, meg elhatározása is a házasságig szűzies életre... :)


#21

júl. 18. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/75 anonim ***** válasza:
23%
Rendesen úgy kell coming outolnia egy fiatalnak. Apa, keresztény vagyok. Csak ne karácsonykor legyen a coming out mert elronthatja az ünnepeket 😃
júl. 18. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/75 anonim ***** válasza:
86%

35

ne feledd, hogy a kérdezőék helyzete más, mint a tiétek.

Ott az egyik fél mélyen vallásos, a másik pedig semennyire sem. Ez gondok forrása lesz. Nem "lehet", hanem "lesz". Teljesen más világ, más értékrend. Kezdve pott, hogy legyen-e egyházi esküvő, meg legyen-e keresztelve a gyerek, járjun-e szigorúan, minden vasárnap templomba? Ilyenek.

A fősulin volt egy református barátnőm (pedig ők még a legkevésbé bigottak!), aki minden vasárnap hajnalban rohant a templomba, mert jaj, mi lesz, ha nem, én meg aludtam, lazultam a koleszban. Nem akart megtéríteni - én sem őt - viszont éreztem, hogy hosszú távon em lesz oké. Abba is maradt, nem is bánom.

Most középiskolában tanítok, van minden féle vallás, szekta a diákok között. Egytől-egyig elmondták, hogy a szüleik kategorikusan elzárkóznak egyházok kívüli baráttől, barátnőtől. Hitgyülis, jehova, református, szombatista, muszlim - mind.

Ezért ne sértődj meg, ha pont ezen okok miatt egy világi család is viszolyog valami bigott, szektás udvarlótól.

júl. 18. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/75 anonim ***** válasza:
15%
38. A férjem nem is volt keresztény, amikor megismertük egymást. Meg sem akartam őt téríteni, de találkozott Istennel és úgy döntött, hogy keresztény lesz. miért kell beleszólni a gyereked életébe ilyen szinten? Ha ő szeretne gyülekezetbe járni, felvenni a vallást, akkor csinálja nyugodtan. Tényleg úgy csináljátok, mint ahogy a 37-es válaszoló írta. Mintha azt vallaná be a gyerek, hogy a saját neméhez vonzódik. Gondolom, azt jobban elfogadnátok, mint azt, hogy keresztény lett. 🥲 Szomorú ez a világ.
júl. 18. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/75 anonim ***** válasza:
64%

26 és 35, az isten megáldjon már, nem baj, ha vallásos, de ezek térítő, bigott és erőszakos emberek. Ismerem őket sajnos, bár ne ismerném.

Az meg, hogy szerinted a szektásnak a semmirekellő az alternatívája, egyszerűen ostoba érvelés. Vannak értelmes fiatalok is, nem csak a semmirekellő meg az elvakult.

Igen, nálatok nincs olyan dolog? Szuper, ti vagytok az üdítő kivétel. De amiket én láttam-tapasztaltam, egyáltalán nem a ti példátokat támasztja alá. S igen, ha a gyerekeim egyszer majd hazahoznak egy olyat, akinek a családja valami elvakult hittérítő szekta, akkor komolyan el fogok beszélgetni a gyerekeimmel, mert egy véglet sem egészséges. Lehet hinni meg vallásosnak lenni, de rátukmálni másokra egy olyan életet, ami NEM a 21. századba való, nem lehet. Márpedig baptistáéknál kinézik az olyat, aki házasságon kívül tart kapcsolatot és nem azonnal szül gyereket.

Nem végletekben kell gondolkodni. Mi a férjemmel hiszünk Istenben, de nem vagyunk vallásosak. Ugyanis a vallás egy jó biznisz, a hit viszont tiszta és semmibe sem kerül. Nem megyünk templomkövet nyalni vasárnaponként, nem olvasgatunk Bibliát, amit mindenféle emberek írkáltak, elzárkózunk minden egyháztól, mert mindegyikben bűnösök vannak. Inkább csak maradunk magunkban a kis hitünkkel és nem bántunk vele senkit, mert nem támogatunk egyetlen végletekben gondolkodó szektát sem. Nekem tökmindegy, hogy hitgyülis vagy muszlim, csak azért vannak, hogy pénzt harácsoljanak össze, a hit és Isten nekik nem fontos.

júl. 18. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!