Mi a véleményetek arról az lehetőségről, ha valaki nem veszi fel a férje nevét házasságkötéskor?
Na mi ezért nem házasodunk :D
1. verzió - né : na ezt a párom akarja megszállottan, én viszont nem vagyok hajlandó rá, nem vagyok utánfutó (aki nem így érzi az más tészta)
2. verzió kötőjeles : hát nincs akkora hosszú aláírás hely sehol amilyen hosszú lenne a nevem, ráadásul mire a végére érnék az embereknek fogalmuk se lenne kivel beszélnek :)
3. verzió férj vezetékneve saját utónév: partner ezt kizártnak tartja, nehogy a testvérének nézzenek
4. verzió saját név: én baromi büszke vagyok a nevemre, apukámtól kaptam, s nem akarom! lecserélni. Partner viszont nem hajlandó felvenni az enyém, sértené a férfiúi büszkeségét (nesze neked feminizmus :D )
Úgyhogy nálunk itt a vége :) Ennek ellenére szerető család vagyunk, és a kislányunk mindkettőnk nevét viseli.
Én nem veszem fel a leendő férjem nevét, mert cigányneve van, a keresztnevem meg nem átlagos és nem szeretném, hogy mondjuk kiszórják az életrajzomat valahonnan, ha meglátják a nevem.
Az még külön kérdés, hogy mi legyen majd a gyerekekkel, mert mindkettőnknek érdekesebb hangzású nevek tetszenek (nem Rozalinda, meg Eszmeralda) és az ő nevével az is kérdéses lenne. :(
Persze borzasztóan meg van sértve. Anyós pajtás meg a hitéből is ki fog térni.
ma 10:40-es: szerintem te a hözöngök táborából jöttél és olyasmiröl beszélsz, amiröl fogalmad sincs.
Nyugaton sem szokás hagyomány szerint megtartani a lánykori nevet, csak ott nincs -né, a feleség felveszi a férje vezetéknevét a saját keresztnevéhez. Ebböl ugyan nem derül ki, hogy férjezett vagy lány-e, a gyerektöl viszont iskolában az anyja "születési nevét" azaz a lánykori nevét kérdezik. És senkinek nem jut eszébe, hogy azért, mert a vezetéknevük azonos, nem házasságban született.
Egyébként magyarul nem félkézröl, hanem BALkézröl születettnek nevezik a házasságon kivüli gyerekeket.
(Mielött még ujra okoskodni kezdesz - régen élek egy nyugati országban, ide jöttem férjhez és tudom a szokásokat meg az iskolai kérdéseket is)
Az eredeti kérdésre válaszolva: szerintem nem a névválasztás a lényeg, viszont sok külföldi számára érthetetlen a -né, mert akkor a férj és feleség vezetékneve csak nem ugyanaz. Nekem a férjem vezetékneve, saját keresztnevem tetszik.
De a családi összetartozás nem ezen múlik - meg ha továbbvisszük a kérdést, akkor a gyerekek vezetékneve is uygnaz kellene, hogy legyen. De ha elvált szülök kerülnek össze, akkor a gyerek nevét is logikusan együtt kellene váltotatni, és esetleg a gyereknek 4 - 5 vezetéknevet is kellene egymás után viselnie.
Én akkor venném fel a férjem nevét, ha ő is az enyémet. És akkor X-Z Y lennénk mindketten, és a gyerekünk is X-Z akármi lenne. Az úgy korrekt. De alapvetően nekem is az a megoldás szimpatikus, hogy mindenki marad a régi nevén.
Amúgy meg nem értem, mink ítélkezni mások felett.
Mindenki csinálja úgy, ahogy akarja, és tartsuk tiszteletben egymás döntését, ez a legtisztább. Az is gáz, ha valaki leszólja a "-né"-ket, akár Kissné, akár Kiss Lajosné (mondom ezt feministaként) de az is, ha a -nék leszólják a nevüket megtartó nőket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!