Édesapám felesége miért nem akarja elfogadni, hogy a családommal együtt visszaköltöztünk a "(nagy)szülői" házba? Hogyan alakíthatnánk ki jó kapcsolatot ezek után?
A munka miatt albérletben voltunk néhány évig, de most úgy alakult, hogy inkább visszaköltöztük. A ház nagy, elférünk igaz kicsit nagyobb a nyüzsgés a gyerekek miatt.
Tegnap végül kibökte, hogy ez így borzasztó, így nem lehet élni, alig van helyük stb. Kifejtette, hogy nekünk kellene elköltöznünk ismét albérletbe, mert mi eddig is megoldottuk, ők viszont nem így rendezték be az életüket.
Én tényleg a jó kapcsolatra törekedtem eddig, de ez a tegnapi megnyilvánulása kicsit engem is kihozott a sodromból és megmondtam neki, hogy nyugodtan mehet, akár már az estét sem kell velünk töltenie, azóta mosolyszünet van.
Aput nagyon sajnálom, mert így két kő között őrlődik, de már nem tudom mit csináljak. Én sem tudom állandóan csöndben tűrni a felesége beszólásait.
#154: Most válok, és van több ingatlanunk, ami külön-külön vagy az övé vagy az enyém. Rgy 'közös' van: Egyikünké a tul jog, másikunké a hasz. jog. És
nálunk tényleg 100%-ra van hasz. jog. Ésd ez így szerepel a tulajdoni lapon, és így kell kiszámolni az értékét, hogy 100%. Ha a tul. lapon 5% szerepel, márpedig amit a kérdező leírt, az alapján tök logikus az 5 % ( mert a nagypapáé volt 25 % tul jog, az oszlott 5 felé, ebből egy személy a kérdező apja, tehát neki volt 5% tul. joga. Azt elajándékozta a kérdezőnek, de alapított rá hasz. jogot. Így van 5% hasz. joga ) Így az 5% hasz. jogot fogják forintosítani. Használatban viszotn kvázi 'osztatlan közös tul' , tehát együttélés, egymás zavarása nélkül. De miután ez nem megy, vagy megállapodnak bíróságon kívul a fenti számítások alapján vagy bíróság. Az pedig úgy számol és dönt, ahogyan fentebb írtam.
Hiába írod le ezerszer.
Haszonélvezeti jognál k*rvara mindegy mekkora arányban tulajdonolta az ingatlant mielőtt ajándékozással neki adta a részét.
A haszonélvezet a teljes ingatlanra terjed. Pont.
Illetve csak abban az esetben van jelentősége ha kérdező az apjának a haszonélvezetét is felvásárolja.
Akkor a lakás értékének az 5%-át kell kifizetnie.
De ez az apa lakáshasználatának az értékéből semmit nem von le.
Értsd: k*rvara mindegy mekkora arányban tulajdonolta a lakást. Akkor is minden jog megilleti ami egy haszonélvezőt.
Tisztább így? ☺️
De kiterjed.
Ekkora hülyéket mint itt… jóságos isten.
Imádom mikor valaki kapizsgál egy témát minimálisan és tudósnak gondolja magát.
Teljes vagy részleges haszonélvezet ingatlanon:
A haszonélvezet kiterjedhet az ingatlan egészére vagy annak részére. A részleges haszonélvezet így kiterjedhet az ingatlan egyes alkotórészeire (például csak a telekre vagy csak az épületre stb.), vagy az ingatlan természetben körülhatárolt egyes részére is.
A haszonélvezet vonatkozhat az ingatlan eszmei hányadára is (például özvegyi haszonélvezeti jog esetén). Ekkor a haszonélvezőt megillető birtoklás, használat és hasznosítás terjedelmét és módját csak a többi hányadra jogosult személlyel (tulajdonossal, tulajdonostárssal, más haszonélvezővel) szemben fennálló jogviszony keretében lehet meghatározni a közös tulajdon szabályai szerint.
#159: Lehet, hogy az új feleség is azért mert oda sdzülni két gyereket, mert ennyire értette a helyzetet, mint te:) Nem érdemes vitatkoznunk: van egy jogi tény és van az, amit Te magyarázol. Nem láttuk a tul lapot, hiszünk a kérdezőnek. Ez alapján 100% tul jog, 5% haszz. jog. Akkor pedig az van, amit a 157-ben írtam.
'Illetve csak abban az esetben van jelentősége ha kérdező az apjának a haszonélvezetét is felvásárolja.Akkor a lakás értékének az 5%-át kell kifizetnie.' Ez meg marhára nem így van. a Hasz. jog értéke így számítódik:
A haszonélvezeti jog számítása az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 72. §-a alapján történik, amelynek kiindulási alapja a vagyoni értékű jog egyévi értéke, ami a dolog forgalmi értékének 1/20 részét teszi ki.
Határozatlan idejű (például holtig tartó) vagyoni értékű jog esetében a jog értéke a jogosult személy életkorának figyelembevételével határozható meg.
Ha a haszonélvező:
25 évesnél fiatalabb, az egyévi érték tízszerese,
25-50 éves, az egyévi érték nyolcszorosa,
51-65 éves, az egyévi érték hatszorosa,
65 évnél idősebb, az egyévi érték négyszerese lesz a jog értéke.
Példa: Egy 50 millió forint értékű ingatlan egyévi értéke 2.500.000 Ft. 75 éves haszonélvező esetében az ellenérték az egyévi érték négyszerese, azaz 10 millió forint.
Köszönöm a ténylegesen segítőkész válaszokat!
Az örökösöket én, később a párom (1 hónapja a férjem) és én fizettük ki. Mire mamáékhoz kerültem, már csak hárman laktunk a házban, 20 évvel később csatlakozott a párom és utána a gyerekek. A nagymamám 7,5 éve hunyt el, mi utána mentünk albérletbe, apu meg akkor költözött be, mert így a ház sem maradt üresen és neki is nyugta volt, mikor a válása zajlott. Átmenetinek gondolta ő is, mi is. Aztán a búfelejtés kicsit jobban sikerült mint tervezte.
Az ajándékozás 18 éve történt, egy évvel papa halála után, ez volt az első tulajdonrészem a házból. A haszonélvezethez én ragaszkodtam, mert apu még az ügyvédi költséget sem akarta hagyni, hogy kifizessem, így ez lett a kompromisszum. A haszonélvezet az ajándékozott tulajdoni hányadra vonatkozik. Amikor bejegyezték, akkor a ház java még mamáé volt. Miért is lett volna mama és a többi örökös részén apunak haszonélvezete?
Apu eddig is támogatott minket a visszaköltözésben, most is csak a felesége viselkedésével van baja, nem tud mit kezdeni vele. Soha nem is volt jó a konfliktusok kezelésében. Tudnának hová költözni, de az sem kecsegteti több jóval, mert ott meg a volt feleségével lennének egy ikerházban, de közös telken, tehát cseberből vederbe csöppennének, sőt ott még apu is kellemetlenebbül érezné magát, ráadásul a bérleti pénzt is bukná.
A haszonélvezet megváltására már rákérdeztem, de azt mondta, hogy egy szavamba kerül és kér egy időpontot a közjegyzőhöz, ellenérték nélkül lemond róla, eddig sem akarta.
A házba csak mi (férjem, gyerekeink és én) vagyunk bejelentkezve, a számlák is az én nevemen vannak.
Ma is próbáltam beszélgetni apu feleségével, de nagyon ki van bukva, apu lelkébe is csúnyán belegyalogolt, mondjuk csak az igazat mondta, de akkor is kemény volt. Végül azt mondta, ha ez így megy tovább, inkább hazaköltözik a szüleihez. Most hétvégére hazautazik, de arra kértem, hogy utána próbáljunk leülni beszélni, hogy ő hogyan tervezné a továbbiakat. Kíváncsi vagyok lenyugszik-e otthon egy kicsit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!