Édesapám felesége miért nem akarja elfogadni, hogy a családommal együtt visszaköltöztünk a "(nagy)szülői" házba? Hogyan alakíthatnánk ki jó kapcsolatot ezek után?
A munka miatt albérletben voltunk néhány évig, de most úgy alakult, hogy inkább visszaköltöztük. A ház nagy, elférünk igaz kicsit nagyobb a nyüzsgés a gyerekek miatt.
Tegnap végül kibökte, hogy ez így borzasztó, így nem lehet élni, alig van helyük stb. Kifejtette, hogy nekünk kellene elköltöznünk ismét albérletbe, mert mi eddig is megoldottuk, ők viszont nem így rendezték be az életüket.
Én tényleg a jó kapcsolatra törekedtem eddig, de ez a tegnapi megnyilvánulása kicsit engem is kihozott a sodromból és megmondtam neki, hogy nyugodtan mehet, akár már az estét sem kell velünk töltenie, azóta mosolyszünet van.
Aput nagyon sajnálom, mert így két kő között őrlődik, de már nem tudom mit csináljak. Én sem tudom állandóan csöndben tűrni a felesége beszólásait.
Hol írta,hogy ő vásárolta ki őket?!
Azért nem tesz említést róla mert ezt az “aprócska” részletet elhallgatja. Valószinüleg tudja ő is,hogy szemétség az egész amit művel.
Nem azon a részen van rajta a haszonélvezet hanem az egész házon.
Nem értem ezen mit nem lehet felfogni.
A haszonélvezet jogilag erősebb a tulajdonnál.
Mi az,hogy egy lakásnál 5%-on van haszonélvezet.
Te értelmezed mi az,hogy haszonélvezet?
Mi az az 5% egy lakásnál?
A budi? Vagy a csapot használhatja?
Szerinted ez hogy megy?
Ez úgy megy, ahogyan fentebb is írtam és linkeltem alá egy ügyvédi választ.
Ilyenkor nem egy budit vagy szobát jelölnek ki, hanem un. eszmei hányadot jegyeznek be. Se a tulaj, se a haszonélvező nem zavarhatják az életvitelszerű használatot - ami nyilván képtelenség ebben az esetben -, szóval ebből bírósági per lesz, és majd a bíró dönt, hogy ki megy és ki marad.
“Előfordulhat, hogy egy ingatlan tulajdonosa és haszonélvezője is szeretné az adott házat vagy lakást otthonaként használni. Ebben az esetben érdekes helyzet alakul ki, mert a tulajdonos nem dönthet önszántából úgy, hogy beköltözik, és még az együtt lakásról sem határozhat egyedül.
- Amennyiben a haszonélvező a haszonélvezetével terhelt ingatlant lakhelyeként birtokolja, úgy az ingatlan tulajdonosa nem lesz jogosult a lakás használatára. Amennyiben a haszonélvező lemond a lakás használatának jogáról, úgy a tulajdonos használhatja az ingatlant, illetve engedheti a haszonélvező, hogy a tulajdonos is ott lakjon vele egy időben, de itt az a lényeges, hogy a birtoklás, használat és a hasznosítás is csak akkor illeti meg a tulajdonost, ha a haszonélvező nem él a jogaival - magyarázza az ügyvéd.
Az élet teremthet olyan szituációt, hogy az egy fedél alá költöző haszonélvező és tulajdonos között konfliktus bontakozik ki. Ha a helyzet elmérgesedik, akkor még az is megtörténhet, hogy az egyik fél felszólítja a másikat a távozásra. A kérdés az, hogy valaki tulajdonosként kiebrudalhatja-e haszonélvezőt, vagy a másik oldalról, elküldheti-e a haszonélvező a lakás birtokosát?
- A Polgári Törvénykönyv rendelkezése szerint a haszonélvezeti jog fennállása alatt a tulajdonos a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének jogát annyiban gyakorolhatja, amennyiben a haszonélvező e jogokkal nem él.
Ha leegyszerűsítve nézzük, akkor a használatnál a haszonélvező „parancsol”. Tehát a haszonélvező, amennyiben birtokolni kívánja az ingatlant, ezt megteheti, a tulajdonos ezt tűrni köteles“
Te fogod megszívni kérdező :)
De nem igaz,hogy nem érted,hogy nincs százalékolás haszonélvezeti jognál.
Ezt nem tudom hogyan nem lehet megérteni.
A teljes lakásra van haszonélvezeti joga.
Az,hogy ő lemondott az 5%-ról semmit nem befolyásol a haszonélvezetben.
Ez csak a kérdező fejében lett így összerakva.
Ez nem így van…
Olvass picit a témában :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!