Megdőlt: Az ember nem falkavezére a kutyának Mi a véleményetek az alábbi videóról?
ma 22:31
Azért nem teljesen így van. Vegyük pl a felugrást. Ha már benőtt a kutya fejelágya és ismeri a nem vezényszót és netán megpróbálná, hátha lehet, már le tudod állítani. Viszont meg lehet neki tanítani, hogy bizonyos szóra, vagy jelre felugorhasson rád.
Vagy az a híres ajtón keresztül közlekedés...
Ha éppen úgy akarom, közlöm vele-mehetsz. Akkor kibattyog az ajtón előttem. Ha úgy hozza kedvem, akkor meg ajtónyitásnál egy "marad" és már én vagyok, aki kimegy elsőnek, utána a kutya,ha jelzek neki.
100 %-ot meg nem lehet elvárni kutyától. Élőlény és nem bebetonozott program.
Persze,a példák már nagyjából felnőtt, megtanított kutyára vonatkoznak.
Nagyon jó példákat hozol fel. És igazad is lenne. Csak Az a különbség a között amit én akartam mondani(lehet ne voltam egyértelmű néha előfordul) Hogy akkor van probléma ha a kutya dönt. Ha már valami utasítás az teljesen más. Ott nem a kutya "szegi" meg a szabályt hanem te utasítod rá. Ami rendben van hisze vezetőként erre is jogosult vagy.
Viszont teljesen más a kérdező által felvetett asztalnál kéregetés. Arra nem utasítja senki. Csak simán kijátssza a gazdát hogy adjon neki. A kutya nem megtanulta hogy szépen kell kérni.. Hanem rájött hogy ha így csinálja akkor kap. Ez pont olyan átverés a részükről mint amikor néznek a nagy boci szemeikkel hogy ők nem akartak semmi rosszat...
ezt a videot most csentem egy másik kérdéstől, azt hiszem ő tökéletesen megfogalmazza a kutya helyét. habár nem vagyok tükörsulis követő, de az elhangzottakkal maximálisan egyetértek. Tényleg érdemes végignézni. Tökéletesen meg van benne fogalmazva, miért is nem beszélünk falkavezérségről.
nah megint nincs hangom.. Este válaszolok rá.
Amúgy ha most az etológiai falkavezérséget cáfolja meg akkor ki leszek.. Hiszen nem egy faj vagyunk ezért nem lehetsz falkavezére a kutynak blabla. Valszeg a Gábor a családot fog mondani ha jól sejtem és azzal fog példálózni ami tök jogos. De egy laikusnak még mindig a falkavezér hasonlat ami a legjobban leírja hogy hogy kell viselkedni egy kutyával.
Igen, jól gondolod, a családról is beszél. És egyetértek, hogy ha nem akarjuk vagy nem tudjuk megfelelően elmagyarázni a családi életformát akkor sokkal jobban járunk, ha falkavezérséggel próbálkozunk. Már csak azért is, mert ha családról beszélünk, akkor a másik hajlamosabb antropomorfizálni a kutyát, míg ha a falkavezérséggel próbálkozunk, akkor nem az ember irányába hanem a farkas-ős irányába mozdul a hallgatóság. Ha van befogadókészség a másik felől, akkor én is megpróbálom elmagyarázni, hogy miként tud egy kutya családban élni, de ha nincs, akkor csak a falkavezérséggel példálózom.
Amúgy van itt egy Csányi előadás ami ugyan nem a kutyákról szól de hasznos lehet a kutyázás tekintetében is. Főleg az utolsó gondolatsor illik ide:
Sajnos az egész showműsort úgy kezdi, hogy: "amit eddig tanultam az semmit sem ér, sőt, kidobható a szemétbe".
Ezzel gyakorlatilag leszólta az összes korábbi etológust, nevelési módszert, neves kutyás embereket, szaktekintélyeket, akik ő előtte valaha kutyával foglalkoztak.
Ez az egész nem más, mint szócséplés, szavak kiforgatása és egy más értelem adása neki a média segítségével. Sok ilyen emberrel találkozhatunk, nem kell hozzá más, mint jó beszélőke, megfelelő anyagi háttér és kapcsolat, és lehet szórni az igét, rég kitalált dolgokat más köntösbe bújtatni és eladni úgy, mintha a saját ötletünk lenne.
"Ezzel gyakorlatilag leszólta az összes korábbi etológust, nevelési módszert, neves kutyás embereket, szaktekintélyeket, akik ő előtte valaha kutyával foglalkoztak."
Ezzel te forgatod ki az ő szavait. Nem mondott ilyet. Azt mondta, hogy amit ő tanult. Nem tudhatod, hogy ő mit tanult és kitől. Ráadásul évtizedekkel ezelőtt még az etológusok se így gondolkodtak a kutyáról. Nagyjából az elmúlt évtizedben indult be egy nagyon erőteljes fejlődés a kynológiában, ami igencsak felülírta a korábbi elgondolásokat, szóval az etológusok is sokmindent a szemétbe dobtak az új eredmények fényében. Az meg hogy a régmúlt kutyás szakemberei, kutyakiképzői által alkalmazott módszereknél vannak jobbak, az nem kérdés. Már a világbajnok munkakutyások is sokmindent "kidobtak" a régi módszerekből és helyükre az új kutatási eredményeken alapuló módszereket tették be.
De mint Csányi is megemlítette a másik videóban, az ember sokszor ragaszkodik a berögzült hiedelmekhez akkor is, ha annak már nincs gyakorlati haszna.
Ok, igazad van, akkor az, amit ő tanult, azaz a régi módszert. De ezzel ugyanott vagyunk.
Valóban fejlődött minden, de ez abból fakad, hogy manapság kultúrtenyésztőkről és kultúrtartásról beszélünk. A régi módszerek hívei, akik funkcióra tenyésztik és tartják a kutyákat, nagyon kevesen vannak. Gyakorlatilag a tenyésztők és a gazdák 90% alkalmatlan kutyatenyésztésre és tartásra.
Továbbra is úgy gondolom, hogy a tükörmódszer jó megoldás, de nincs benne semmi korszakalkotó, ugyanarra a rendszerre és nevelésre épül, mint a nem tükörmódszerek. Apró különbségek vannak, de az elv, a cél és a végeredmény opcionálisan ugyanaz. A többi már az ember és a kutya hozzáállásán múlik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!