A kapitalizmusban csak az mondhatja magát a rendszer nyertesének, aki vállalkozó? Mindenki más egy kizsákmányolt lúzer?
Az “alkalmazott” csak egy jogi forma.. az egyéni vállalkozó csőszerelő is “alkalmazott”-ja a vevőnek, amikor megrendelést teljesít.. A globális olajvállalat is “alkalmazott”-ja az olaj és üzemanyag vásárlóknak, az ő kiszolgálásukat végzi…
Mindegy hogy alkalmazottként vagy vállalatként, de mindenki értékesíti a szolgáltatásait, termékeit, és mindezt azért teszi, hogy cserébe kaphasson másoktól termékeket és szolgáltatásokat. Ezen a piacon az dönti el a termékek és szolgáltatások (munkaerő) egymáshoz képest kifejezett értékét, hogy egymáshoz képest mennyire keresettek (hasznosak) és milyen mennyiségben érhetők el.
Ebben a rendszerben a pénz közvetítő szerepet játszik és univerzális mérőeszköz, amiben ki lehet fejezni ezeket az értékeket.
És hol a határ a kizsákmányolt és a rendszer nyertese között?
Pl.aki keres 300 nettót, az a rendszer vesztese?
Neked mindenféleképp szar az élet, mert a rendszer nyomorúságos szarevő rabszolgája vagy.
Ezt szeretnéd hallani? Ezért írtad ki a kérdést? Kielégítettem a vágyaidat?
“ És hol a határ a kizsákmányolt és a rendszer nyertese között?
Pl.aki keres 300 nettót, az a rendszer vesztese?”
Nem értetted az előző válaszokat??
Akkor a 12:08-as válasz vonatkozik rád, aztán engedjük el a témát :DD
Persze a siker nem csak a jövedelemről szól, de még ha erre koncentrálsz, akkor sem teljesen igaz, amit írsz. Persze, ha szó szerint értelemezed Marxot, akkor igen. A tulajdonos a tőkés, mindenki más kizsákmányolt. De egy évi százmilliós keresetű topmenedzser sokkal kevésbé van kizsákmányolva, mint egy kényszervállalkozó.
Az elnyomás kódolható a piaci viszonyokba is. Pl. ha a cégemnek monopóliuma van (esetleg politikai lobbizással megtámogatva), és emiatt a végtermék árának a nagy részét profitként lefölözi, akkor az semmiben nem különbözik attól, amikor a tőkés az alkalmazott munkájából él, anélkül, hogy bármit hozzátenne. Adott esetben még nagyobb is lehet a hatása.
Attól függ, mit értél el.
De ha tegyük fel, van egy átlagos diplomám, keresek 300-400 ezret, abból soha az életben nem lesz saját lalásom és elég távol vagyok mèg a középosztálybeli életszínvonaltól is
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!