Mi értelme annak, hogy kiválasztanak négy hasraütésszerű egyenletet az elektromágnesesség témaköréből és azokra alapozva kívánnak következtetéseket tenni az elektromágneses sugárzásokra vonatkozóan?
Pl. minden olyan vektortérrel, amely minden pontban azonos értéket vesz fel.
A linked Access Denied-et ad...
És arra akkor hogyan teljesül, hogy ebben a térben tetszőlegesen felvett zárt görbére igaz lesz, hogy az integrálja E*dl=0 Hiszen ha az E minden pontban azonos akkor egy konstans "függvény" integráljának kell 0-nak lennie. Az meg csak akkor lehet 0 ha maga a konstans 0.
> "Hát a Gauss egyenlet kb. ugyanaz, mint a Coulomb azzal a kis különbséggel [...]"
Aztak.! Ne haragudj, de és akkor még te vádolsz meg másokat azzal, hogy nem értik az egyenleteket.
Bocs a fele lemaradt. a maradéka
És teljesül rá, hogy a Gauss törvény szerinti integrálja meg 0.
haradjára csak sikerül:
és teljesül rá, hogy a Gauss tv. szerinti integrálja meg NEM 0. (bocs kicsit kapkodok, mert mennem kell).
A kolléga kicsit belezavarodott a végére szerintem. Viszont én erre reagálnék:
"Pl. minden olyan vektortérrel, amely minden pontban azonos értéket vesz fel."
És ilyet tudunk is előállítani, nem is oylan nehéz, akár otthon is. Homogén elektrosztatikus térnek nevezzük (remélem jól értem, mert az ábrát én sem tudom megnyitni). Ilyen pl. egy feltöltött nagy méretű síkkondenzátor lemezei között létrehozható egészen egyszerűen és egészen jól tanulmányozható.
Erre a térrészre igaz lesz, hogy egyik pontban sem 0 ez E (sőt állandó). És igaz lesz az is, hogy a Gauss TV. szerinti integrál 0. Tehát "belül" nincs töltés. Az egész tér homogén. Viszont a vizsgált térrészen kívül ott vannak az azt létrehozó töltések. És ebben az elrendezés nem mond ellent a Gauss tv-nek (sőt az összes Maxwell igaz rá). És a Coulomb tv is igaz lesz. Mert a Coulomb tv. esetén az elektromágneses kh. végtelen távolságra hat.
A példád amit felhoztál pont az ellenkezőjét bizonyítja, mitn amit akartál. Ezt az elrendezést is helyesen írja le a Maxwell egyenlet, mert létezhet olyan térrész egy elektromágneses térben ahol az E nem 0, de a térrészen belül nincsenek töltések. Ilyet tudunk is csinálni. És akkor most gondold tovább ezt a kísérletet.
Szakadjunk el a sztatikus tértől, és ugyanezen kondenzátoron kezdjük változtatni a feszültséget. Ekkor kialakul térben egy "eltolási áram" (ugyanez történik amikor elkezdjük mechanikailag távolítani-közelíteni egymáshoz a lemezeket. És mit fogunk tapasztalni? A Maxwellel kiegészített Ampere féle gerj.tv.-ben az eltolási áram tag 0-tól különböző értéket fog felvenni mágneses teret fog létrehozni. Ha "ügyesek" vagyunk és a kondenzátorunkon periodikusan változtatjuk a feszültséget, akkor pedig létre tudunk hozni elektromágneses hullámot (mert a változó mágneses tér a negyedik eddig nem említett TV. miatt feszültséget hoz létre a térben /azaz az int. Edl nem lesz 0. És szépen levezethető már ebben az egyszerű elrendezésben is ahogy az elektromos tér változása "hordozza" a mágneses tér változását (és fordítve) kvázi "saját magát" fogja hordozni az el.mg. hullám.
És a tér minden pontjában, minden időpillanatban a Coulomb tv. igaz lesz. A töltés is ott lesz, csak a vizsgált térrészen kívül. Na ez a csodálatos Maxwellben. Hogy pontosan leírja azt amit ki is tudunk mérni.
Hogy ott a toronyban ez nem áll össze, vagy valami rossz tankönyvet néztél (esetleg egy "régebbi" középiskolai fizika tankönyvet, ahol leegyszerűsítve szerepel) vagy csak simán dobálod az ökörséget az téged minősít és nem Maxwellt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!