Miért mondják természettudósok, hogy nincsen szabad akarat?
Sabine Hossenfelder elméleti fizikus videója: https://www.youtube.com/watch?v=TI5FMj5D9zU
Róla: [link]
A kérdező definíciója:
"A szabad akarat az az egyesek által feltételezett képesség, hogy a különböző lehetséges cselekvési irányok közül akadálytalanul választhatunk."
Válasz:
Ilyen értelemben létezik.
Kiegészítő magyarázat:
Sztochasztikus értelemben a "szabad akarat" egy fizikai (nem algoritmikus) véletlenszám-generátornak is az inherens tulajdonsága, hisz szabadon választ egyet a lehetséges kimeneti állapotok közül.
Determinisztikus értelmezésben is jó közelítéssel lehetséges, hisz például egy jól működő lift is szabadon oda megy, ahova a vezérlőlogikája irányítja. Természetesen 100% determinizmus nincs a fizikai világunkban, ezért néha félremehet az a lift - de az is a kérdéses kibernetikai rendszer szabad döntése.
Ha bemész egy olyan hipermarketbe melynek még nem ismered az árukészletét, akkor is például szabadon választhatsz a polcra kitett háromféle - de még kipróbálatlan - sajtos csipsz közül. A szabad választásodat szabadon alárendelheted bizonyos személyes preferenciáknak (pl. a zacsi síne és grafikai kidolgozottsága, fogyasztói ár, stb.) - de akár teljesen véletlenül is választhatsz egyet a lehetőségek közül.
Tehát a kérdező által definiált triviális jellegű szabad akarat létezik.
Mert a szabad akart nem más, mint egy illúzió, de inkább egy vallásos dogmának tekintettem. Egy csomó dolog szól ellene.
1. A testünket részecskék építik fel, amiket a természeti törvények ide-oda mozgatnak. Itt már elbukott az egész. Az már csak hab a tortán, ha hozzávesszük a relativitáselméletből fakadó einstein-i elképzelést, amely szerint a múlt, a jelen és a jövő egyszerre létezik kötött formában.
2. Filozófiai szemszögből is bukta az egész: a vágyaink irányítanak ugyanis. Ha valaki csokit akar enni, azért eszik, mert vágyik rá. Természetesen a szabad akarat hívei itt mondhatják: "de mi van akkor, ha legyőzőm a csoki iránti vágyakat?" A deteminista válasz erre az, hogy van egy rejtett, mélyebb vágy, ami azt felülírja, pl. le akar az illető fogyni.
3. Az intelligencia kutatás új eredményei a feje tetejére állították az egész eddigi eredményeket. Eszerint ugyanis az IQ sokkal jobban befolyásolja egy egyén életét, mint hinnénk. A magasabb intelligencia pl. (általában) magasabb jövedelemmel jár, míg az alacsonyabb intelligencia szegénységgel. Vagyis amilyen IQ-val rendelkezünk, az már predesztinálhatja az anyagi sorsunkat is.
4. Mondanom sem kell, hogy a reklámok - pl. a futball meccsek alatt felvillanó digitális reklámtáblák - tudat alatt befolyásolják a vásárlási szokásainkat.
5. Evolúciós ösztönök. Az élet célja a túlélés (természetes szelekció) és a szaporodás (nemi szelekció) - ezek is meghatározzák az ember viselkedését.
6. Utoljára hagyom a környezetet. Nem mindegy, hogy milyen környezetben van az ember. A változást például a megváltozott környezet tudja kiváltani, meg az sem mindegy, hogy kikkel haverkodunk, mivel hatással vagyunk egymásra.
Szóval annyi minden befolyásol minket, hogy a szabad akarat lényegében csak egy illúzió, nem tudjuk hová beilleszteni, nincs neki hely, minden egy zárt rendszer.
Mielőtt azonban kétségbeesnénk, felhívom a figyelmet arra, hogy a matematika és a fizikaprofesszor Brian Greene egy új fogalmat kínál a szabadságra. Greene szerint az emberi szabadság nem a választásban nyilvánul meg. Hanem abban van a szabadságunk, hogy nem vagyunk olyanok, mint egy szikla. Vagyis, mi tudunk gondolkodni, és egyéb dolgokat tenni, ami megkülönböztet minket az élettelen anyagtól. Ez jelenti a szabadságot.
#13 (23:39) - ne definiáld a kérdéses fogalmat önkényesen! Egy szocializált ember tartja magát az egyezményes szabályrendszerhez - esetünkben a nagyérdemű Kérdező privát definíciójához.
A kérdező definíciója:
"A szabad akarat az az egyesek által feltételezett képesség, hogy a különböző lehetséges cselekvési irányok közül akadálytalanul választhatunk."
A kérdező definíciója értelmében igenis létezik olyan, hogy "akadálytalanul választhatunk a lehetséges cselekvési irányok közül". Akinek ezzel pszichológiai problémája van - például rögeszmés kényszerbetegségben szenved - az hordhat magánál dobókockákat is a teljesen szabad választás elősegítése érdekében.
Még egy gyerekkori neveléstől rögeszméssé vált istenhívőnek is lehet szabad akarata a hitehagyás terén - csak el kell döntenie, hogy fej vagy írás - és az alapján bennmaradni vagy kilépni a hívők sorából!
😊
"A szabad akarat az az egyesek által feltételezett képesség, hogy a különböző lehetséges cselekvési irányok közül akadálytalanul választhatunk."
Természetesen megteheti azt, hogy a hűtőből a Coca Cola helyett a tejet veszi ki. Ilyen értelemben választhat. Csakhogy a választása le van determinálva. Ha a filozófiai érvet használom, akkor jobban vágyik a tejre, mint a Coca Cola-ra, tehát a választása kötött. Nem választhat mást, csak a tejet, mert arra vágyik.
Egyébként most ez csak játék a szavakkal, mert valójában írhattam volna azt is, hogy egyáltalán nincs választása. De az, hogy ki tudja venni a tejet a hűtőből, és tud vágyi rá, a szabadsággal egyenlő.
#15 (00:13) - képtelen vagy a tudományos módszertant betartani, mert teljesen önkényesen átdefiniálod a kérdéses fogalmat - szégyelld magad!
Itt a kutyát sem érdekli az az önkényes álláspontod, hogy figyelembe veszel bizonyos determináló tényezőket, mert nem ez a kérdéses fogalom lényege. A hűtős példád értelmében csak annyi a kérdés, hogy fizikailag lehetséges-e a két élelmiszerből (tej és kóla) bármelyiket szabadon elvinned. Nyilvánvalóan semmi sem akadályos meg abban, hogy bármelyiket elvigyed, ha nem áll ott valamilyen erőszaktevő személy, aki pl. szétlövi a fejed, ha hozzáérsz a kólás-palackhoz.
Próbáld ki ha nem hiszed:
Menj oda a hűtőhöz és szabadon vegyél ki belőle bármit! Akár meg is számozhatod a cuccokat és növekvő számsorban vagy dobókocka szerint vedd ki a fizikailag választható tételeket!
Elvégezted a kísérletet? Képes voltál teljesíteni a tervet? Valamilyen akadályba beleüköztél a dobókocka szerint teljesen determinálhatatlan választás során? Dobókocka nélkül is ment az, hogy bármit kivehettél a pillanatnyi hangulatod szerint?
Nos - ha a válasz igen, akkor a kérdező definíciója értelmében érvényesítetted a szabad akaratodat - immáron ez általad empirikusan is bizonyítást nyert tény!
#16
Ez továbbra is csak játék a szavakkal.
De azt hiszem, értem, miről beszélsz: a lottóhúzáshoz hasonló a példa, miszerint véletlenszerűen dobálja ki a gép a számokat.
Ebbben az értelemben (látszólag) valóban lehet szabad akarat, a filozófiai érv (vágy) itt nem használható, hiszen a gép nem a vágyai szerint dobálja ki a számokat, ahogyan a hűtőből a véletlenszerűen kivett termékek spontán módon történnek.
Csakhogy a relativitáselméletből fakadó einstein-i gondolat szerint minden be van fagyva. Az univerzum teljesen determinált. Az, hogy te odamész a hűtőhöz, és elkezdesz kivenni belőle spontán dolgokat, már megtörtént. A múlt, a jelen és a jövő egyszerre létezik.
Ebben az értelemben a Kérdező definíciója sem érvényes.
Komparáljuk most a kérdező definícióját az én általam írt hetes (20:59) válaszban leírt értelmezéssel:
A papokat kvrvára nem érdelte, hogy a hatalmuk alá leigázott népségnek mik a kényszerei. Az egyház hierarchiájában alárendeltek éhezhettek, szexuális és szociális nyomorban kínlódhattak, de akkor is azt kellett tenniük, amit a papok meghatároztak a saját érdekük érvényesítése értelmében.
A hierarchia alárendeltjeinek két választási lehetősége volt:
1. a papok akaratának értelmében cselekszik
2. a papok akaratának ellenében cselekszik
- tehát ezek voltak a teológiai értelmezés szerint "szabad akaratból" választható dolgok.
A papok egész egyszerűen akkor büntettek, ha nem azt választották az alárendeltek, amit ők akartak. Minden elérhető eszközzel ellehetetlenítették azokat akik nem "szabadon" választották az "Istennek tetsző lehetőséget". A papok által definiált erkölcsi élet lényege, hogy a hierarchia alárendeltjeinek azt kell tenni, amit a fölérendeltek önkényesen megszabtak.
Miben különbözött a régi teológiai "szabad akarat" a mostani kérdező definíciójától? Hát gyakorlatilag semmiben! - hisz volt két lehetőség és bármelyiket "szabadon" lehetett választani - hisz a döntésképtelenség esetén gyakorlatilag elég volt egy érmét feldobni.
Azonosképpen ma is bárki szabadon eldöntheti, hogy kilátástalanul szorult helyzetében milyen öngyilkossági módszerrel vet véget az életének. Ehhez elég megszámozni a lehetőségeket, utána pedig jól elvetni a felszámozott oldalú kockákat!
#19
Felőlem beszélhettek a Kérdező értelmezéséről a továbbiakban úgy, ahogyan akartok. Tiszteletben tartom mások álláspontját. Én azonban az eredeti kérdésre válaszoltam, és úgy gondolom, hogy a szabad akarat semmilyen értelmezése - még a Kérdező definíciója sem! - nem tartható fent Albert Einstein tömbuniverzumról szóló modelljében, ugyanis ott a jövő ugyanúgy változatlan, mint a múlt: érthetőebben: nincs nyitott jövő. Ez pedig nem filozófiai eszmefuttatás, hanem fizika.
Másrészt: jobban tennéd, ha visszafognád magad, és nem parancsolgatnál nekem, ugyanis itt te is csak egy kommentelő vagy.
Szia.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!