Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Determinizmus és szabad akarat?

Determinizmus és szabad akarat?

Figyelt kérdés
Segítsetek megértenem hogy lehet mindkettő igaz. Most az, hogy a szabad akarat pszichológiai élménye illúzió vagy sem másodlagos. Azt nem tudom megérteni, hogyha minden determinált. Miért dönthetek sokféleképpen, honnan jön a kétség lehetősége? Ha a kémiai folyamatok és a biológia és ìgy a viselkedés determinált, abba hogy fér bele, a döntés jelensége? Mit jelent "a dönteni" ige fizikai szempontból?

2022. aug. 24. 11:11
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
79%
Pár napja volt szinte ugyanez a kérdés.
2022. aug. 24. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
79%

Olyan mély kérdést tettél fel, amire képtelenség itt részletekbe menően válaszolni.

Arra vonatkozóan vannak vizsgálatok, hogy bizonyos döntések előbb megszületnek, mint bennünk realizálódna, hogy döntöttünk (ha jól emlékszem, a kísérleti alanyoknak két gyümölcs közül kellett választani, miközben modern idegtudományi módszerekkel figyelemmel kísérték az agyuk működését - a lényeg az, hogy jó pár miliszekundummal korábban meg lehetett mondani, hogyan fognak dönteni, mint bennük megfogalmazódott volna a döntés). Ebből azt a következtetést vonták le, hogy a döntési folyamat bizonyos fázisait megéljük, ezért az az illúziónk támad, hogy "mi döntöttünk": közben pedig az agyunk tette, nagyrészt nem is tudatos - tehát semmiképpen nem "szabad" - módon.

Sabine Hossenfelder német fizikusnak van egyébként egy erre vonatkozó videója. Ő azzal érvel, hogy a fizikai jelenségek nagy része determinisztikus, azaz nem adnak teret semmiféle szabad akaratnak. Azok a kvantumjelenségek pedig, ahol a véletlen szerepe felmerül, VALÓBAN véletlenszerűek, azaz nem befolyásolhatók tudatosan. Tehát vagy ezért, vagy azért, de az ő véleménye szerint szabad akarat nem létezik. (Angolul itt: [link] ) Van egyébként olyan irány is a fizikában, amely szerint még a kvantumjelenségek sem véletlenszerűek, ezt nevezik szuperdeterminizmusnak (angolul itt: [link] ).

2022. aug. 24. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
100%

“ az illúziónk támad, hogy "mi döntöttünk": közben pedig az agyunk tette, nagyrészt nem is tudatos “

Hát igen, az egész “szabad akarat” téma azért létezik, mert abban a csábító tévedésben élünk, hogy van az agyunk, meg vagyunk “mi”, ez utóbbi lenne az, akinek nem kell meghalni a végén, és ez dönthet “szabad akaratából”. Ez a “mi” , ami/aki ugye kívül áll az Univerzum oksági rendszerén. Ha létezik. De hát nem létezik. Szerintem.

2022. aug. 24. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
48%
A szabad akarat kérdése nem arról szól, hogy az agyunk előbb dönt-e mint mi. Itt az a lényeg, hogy a determinizmus jegyében valaki megmondhatja-e, hogy ami a sorsod. Ez a középkorban lett népszerű hit, amikor az egyházat használták arra, hogy az embereket sanyargassák, az eleve elrendelés jegyében. Most sajna megint kérdés, mert ismét odajutottunk, hogy úgy érezzük mások döntenek az életünkről. A szabad akarat kérdése már nem játszik, ha vannak lehetőségeid, amiből választhatsz már nem kérdés az sem, hogy determinisztikus-e az életed. Most sok esetben azt sugallják, hogy azt csináld, amit mondanak, mert úgysincs más lehetőséged. Ez a beszűkítés nem áll meg. Mert dönteni mindig lehet, sőt kell.
2022. aug. 25. 06:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:
Én és az agyam ugyanazok, az agyam illetve a testem a természet része. Ez tisztasor. De ami igazán érdekes ebből nekem, hogyha összesen két lehetőség van egy úton mondjuk jobb és bal. Akkor amikor döntök, úgy érzem azt szabadon teszem, mégis eszerint a logika szerint roppant bonyolult módon de meghatározott már a születésemtől, hogy merre fogok menni, ha számomra nem is ismert, hogy merre.
2022. aug. 26. 11:09
 6/19 anonim ***** válasza:
51%

Nincs minden előre meghatározva.

Két dolog létezik:

- előre meghatározott,

- kvantumvéletlen.

Nem tudunk más jelenségről, ami létezne a világunkban.

Tehát ezek után - pontosan MIT IS jelent a szabad akarat?

2022. aug. 26. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

Az hogyha egy kereszteződésben állsz , akkor merre fordulsz. Azt ki dönti el?


A fizikai kényszer kétségtelen fennáll, de a kvantumvéletlen egy akkora állatnál, mint az ember nem játszik. A kvantumvéletlen a mikrovilág része.

2022. aug. 26. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
100%

Azért a mikrovilágból időnként átszivárog... például biztos van hatása az agysejtekre, tehát a döntésekre, és a DNS másolásra is.

De a legegyszerűbb a hegyére állított ceruza. Ideális esetben az merre borul?

2022. aug. 26. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
51%

Biztos átszivárog, de a kvantumvéletlent nem sikerült még a newtoni fizikába átrakni. Ott nincs ilyen.


A döntési helyzetek meg nem vonatkoznak a hegyére állított ceruzára. Ott legfeljebb annyi a determináció, hogy eldöntöd, hogy akarod ezt kipróbálni vagy nem. Én sose tennék ilyet, de vannak tőlem kíváncsibb emberek is.

2022. aug. 26. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
100%

De, a newtoni fizika tökéletesen leírható kvantumelmélettel, csak piszok sokat kellene számolni, és a végén az esetek 99%-ában ugyanaz jönne ki, mint a newtoni törvényekkel.

De nem mindig! Létezik pl. olyan áramkör, ami a kvantumzajt nagyítja fel, azt nem lehet a klasszikus törvényekkel magyarázni.


A ceruza merre borul? Mit mond erről a klasszikus törvény?

2022. aug. 26. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!