Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az ember cselekedetei determin...

Az ember cselekedetei determináltak?

Figyelt kérdés

A cselekedeteink determináltak (esetleg véletlenszerűek a kvantumfizika szerint) vagy a lelkünk irányít (ha van olyan)?

Lehetetlennek tűnik elsőre, de szinte minden a determináltságra/véletlenszerűségre utal (az most lényegtelen, hogy melyikre).



2014. nov. 17. 19:17
1 2 3
 1/28 Angelo84 ***** válasza:
53%
Attól függ melyik szinten elemezed a dolgot. Ha az ember hétköznapi "én" érzetét veszed alapul, az nyilvánvalóan determinált, hiszen függ az "anyagtól", de ha egy metafizikai analízis során felismert "nem hétköznapi én" érzetnek a szintjén kezeled, akkor viszont nem determinált, mivel ez a "nem hétköznapi én" nincsen alárendelve, gyakorlatilag semminek sem.
2014. nov. 17. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
Ha nem merülünk el a filozófiában (én nem fogok), az én véleményem az, hogy gyakorlatilag nem determinált. Pláne nem megjósolható, de nem is determinált.
2014. nov. 17. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 A kérdező kommentje:

Akkor ezek szerint véletlenszerű, tehát minden amit teszünk véletlen. Az ember is részecskék sokasága, annyiban különbözünk egy sziklától, hogy érzünk, viszont a dolgokat nem mi irányítjuk. Azért kell csak ez az érzés, hogy mi irányítunk, mert enélkül az illúzió nélkül,(szabadság érzete) nélkül értelmetlen lenne az életünk? (és ez nem lenne célszerű a faj túlélését, fennmaradását nézve, ami ugye a fajunk célja.)

Nem irányíthatjuk a bennünk alkotó atomokat, részecskéket, azok irányítanak minket.

2014. nov. 17. 20:50
 4/28 anonim ***** válasza:

Nem ezt mondtam. Szerintem éppen azért nem determinált, mert mi irányítjuk! :D

Holnap kitalálom, hogy halászlét szeretnék ebédelni (vagy hogy írok egy üzenetet egy szép lánynak) és azt teszem, mert olyan kedvem volt, mert eszembe jutott. Lehet, hogy ma még magam sem tudom előre, nemhogy más... Ettől még az én döntésem, de determinisztikusnak nem mondanám...

2014. nov. 17. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 A kérdező kommentje:

Igen, na de ilyenkor jön a kérdés, hogy miért is volt olyan kedved, vagy miért is jutott eszedbe?

Mert az agyadban éppen olyan folyamatok mentek végbe, és ugye az is részecskékből áll, ezek kölcsönhatásából születnek a gondolatok az agyadban, elmédben. Kicsit egyszerűen fogalmaztam, de remélem érthető.

Én egyébként a Mátrix c. film egyik jelenetének a hatására kezdtem el jobban belegondolni, nem is értettem először, előtte erre soha nem is gondoltam volna. (Mátrix 2. részében volt pontosabban az a jelenet, amikor Morpheusék meglátogatják a Merovingit, amúgy meg a film sokadik nézésekor figyeltem csak fel erre.)

2014. nov. 17. 21:27
 6/28 anonim ***** válasza:

Szerintem determináltak, viszont nagyon jól működik a szabad akarat illúziója. Látsz magad előtt egy jövőképet. Ha nem tetszik, változtatsz az eddigi szokásaidon. A várható jövőn változtattál, de igazából eredetileg is az volt a te sorsod a változtatással együtt. A vészjósló jövőkép hamis volt, de hasznos.

Ha valaki előre látja a mi jövőnket, akkor az ő szemszögéből bármit tehetünk, a sorsunkon változtatni nem tudunk. – Determinált

Mi nem látjuk a saját jövőnket, ezért a szabad akarat illúziója hasznos.

2014. nov. 18. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 A kérdező kommentje:
Aha, de részecskeszinten már véletlenszerűség uralkodik, a kvantumfizika jelenleg ezt állítja. Így viszont nem a sorsunk határozza meg tetteink, hanem a véletlen. Nem tudom, hogy melyik a bosszantóbb :D
2014. nov. 18. 14:05
 8/28 anonim ***** válasza:

>vagy a lelkünk irányít (ha van olyan)


Ez hamis kettősség, nem erről van szó. A léleknek köze sincs a determinizmus kérdéséhez (már ha tudomány kategóriában vagyunk). A lelket hagyjuk ki az egészből, semmi értelme.

A kérdés a determinizmus aktualitása, gyakorlatilag az, hogy az ősrobbanástól ugyanezekkel a feltételekkel még egyszer (vagy akárhányszor) "újraindítanánk" a világegyetemet, minden pontosan ugyanígy zajlana-e, vagy sem.

A "szabad akarat" fogalmát nem keverném ide, mert annak az értelmezései szubjektívek és merőben eltérőek lehetnek, inkább maradjunk a determinizmusnál.


#1: Ez nagyon bullshit-szagú. Definiáld, mi az a "nem hétköznapi én".


>Azért kell csak ez az érzés, hogy mi irányítunk, mert enélkül az illúzió nélkül,(szabadság érzete) nélkül értelmetlen lenne az életünk? (és ez nem lenne célszerű a faj túlélését, fennmaradását nézve, ami ugye a fajunk célja.)


Igen, az embernek határozottan jót tesz, hogy azt érzi, ő dönt, és nem csak a részecskék kvázi-véletlen (de amúgy detewrminisztikus) kölcsönhatása okozza mondjuk a gondolatait és érzelmeit. Engem speciel nem zavar. Viszont a fajunknak nem "célja" a fennmaradás. A lét- és fajfenntartási ösztön "véletlenül" alakult ki, nem "eredendő". Amiben nincs meg a faj- vagy létfenntartás ösztöne és igénye, az kihal.


>Nem irányíthatjuk a bennünk alkotó atomokat, részecskéket, azok irányítanak minket.


Miért ne irányíthatnánk? Attól még, hogy determinisztikus az univerzum, még irányíthatjuk a testünket, csak az a különbség, hogy az irányítás nem a "szabad akarat" terméke, hanem ugyanúgy a determinisztikus természeti törvények eredménye, mint minden más. Nem lehet olyan tényezőt, hatást vagy jelenséget találni, ami kívül esik ezeken a törvényeken.


>Mert az agyadban éppen olyan folyamatok mentek végbe, és ugye az is részecskékből áll, ezek kölcsönhatásából születnek a gondolatok az agyadban, elmédben. Kicsit egyszerűen fogalmaztam, de remélem érthető.


Pontosan erre gondolok.


#6: nagyjából egyetértek.


#7:

>Aha, de részecskeszinten már véletlenszerűség uralkodik, a kvantumfizika jelenleg ezt állítja.


Ez így kicsit túl van egyszerűsítve, de okés. De itt felmerül egy érdekes fogalom, az "elégséges determinizmus" (adequate determinism), ami azt veti fel, hogy a "kvantum-indeterminizmus" makroszkopikus léptékben nem jelent számottevő bizonytalanságot, annak hatásai a kölcsönhatások óriási száma miatt kiegyenlítődnek. Persze jó kérdés, hogy mennire elégséges ez a determinizmus, és nem is tudom a választ sajnos :)

2014. nov. 18. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 A kérdező kommentje:

"Nem lehet olyan tényezőt, hatást vagy jelenséget találni, ami kívül esik ezeken a törvényeken. "

Igen, ez lényeges.

Köszönöm az átfogó választ!

2014. nov. 18. 16:55
 10/28 Angelo84 ***** válasza:

"Ez nagyon bullshit-szagú. Definiáld, mi az a "nem hétköznapi én"."


Részben már megtettem, de röviden és tömören az az "én" érzet, ami egyrészről meghaladja azt az "én" érzetet, amit jelenleg most az ember "én"-nek hisz (amit a fizikai testhez kötünk, ami elválasztottnak tekintünk a másik egyén "én" érzetétől), meghaladja azt minőségileg. Ez az "én" érzet nincsen elkülönülve semmitől sem, ez az "én" érzet bármilyen fizikai test funkcionálása nélkül is létezik mindenkor és mindenhol, ez az elsődleges létező, bármi ami létezik, ebben és ezáltal létezik.

2014. nov. 18. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!