Régen miért voltak az állatok sokkal de sokkal nagyobbak mint ma?
Régen rengeteg nagytestű, hatalmas állat élt. Nem csak a dinoszauruszokra értem, hanem rovarokra, vízben élőkre.
Ha most a dinoszauruszokat nem nézzük:
- ott van például a hatalmas 2,5 méteres Arthropleura, ami egy rovar, egy százlábúhoz hasonló
- Meganeuropsis Permiana, ami egy hatalmas, 70 cm-es szitakötőszerűség volt
- Jaekelopterus Rhenaniae, ami egy 2,5 méteres tengeri rovarféleség volt, csápokkal
- Megalodon, 20 méteres óriáscápa
- Titanoboa, 15 méteres óriáskígyó
- Leedsichtys Problematicus, a legnagyobb csontos hal az óceánokban, 21-22 méteres volt
- Paraceratherium, egy 8 méter magas emlős, hasonlított kicsit a ma élő orrszarvúra
- Quetzalcoatlus, a legnagyobb repülő lény ami valaha élt, 16 méteres szárnytávolsággal, 6 méter magas volt
stb.
Oké, hogy ma is vannak hatalmas állatok (cethal, bálnák, és egyes cápák amelyek nagyobbra nőnek, valamint pár óriáspolip), de régen sokkal de sokkal több hatalmas méretű állat volt, az óceánokban is. Ma viszont ezeknek nyoma sincs, ezen kívül a pár nagyobb állaton kívül a többi ha nagy is, mind max 2-3 méteres (mint az elefánt). 20 méteres vízi lény a bálnákon és cethalakon kívül nincs, max az óriáskalmár. A legtöbb állat az emberrel egyforma nagyságú, vagy sokkal kisebb.
Miért volt az, hogy sok száz millió évvel ezelőtt jóval nagyobb állatok éltek a Földön, és jóval több nagyméretű állat volt mint ma, mind a levegőben, földön, vagy vízben?
Ma miért nincsenek ilyen hatalmas méretű "madarak", rovarok, vízi emlősök? Az óriási őscet is 20-30 méteres volt.
Miért volt ez?
Miért pusztultak ezek ki? Oké, hogy táplálékhiány, stb, de a cethalak is megmaradtak, pedig azok ragadozók, vagy a bálnák.
Régen sok 10-15 méteres állat is volt, tengerekben is.
Ma a 10 méteres fehér cápa is nagyon ritka.
A a ragadózók mérete a zsákmányállatok méretétől függ.
A zsákmányállatok túlélési esélye akkor nagyobb ha kisebb könnyebb ezáltal nehezebb észrevenni és elkapni is fürgébb gyorsabb.
AKkor régen miért volt mindegyik ilyne hatalmas?
Hol van ma már pl 22 méteres csontos hal?
A karbon korban magasabb volt az oxigén tartalom, ezért bírtak az ízelt lábúak akár méteresre nőni, ezt ma a légzőrendszerük nem teszi lehetővé
Ugye a dinoszauruszok kihaltak a Kréta-tercier esemény során, csak a jóval kisebb testű állatok tudtak életben maradni, aztán az évmilliók során ezekből fejlődtek ki a nagytestű emlősök, (pl. mammutok, óriáslajhár stb. gondolom ezekre gondolsz), ez volt az un. pleisztocén megafauna a többi óriásira növő madár és hüllőfajjal együtt, minden kontinensnek megvolt a saját megafaunája, ezek az állatok 10-20ezer éve tűntek el, és igazából még senki sem tudja pontosan miért
Csak Afrikának maradt meg a megafaunája
Hatalmasra növő állatok pedig azért ma is vannak dögivel ahogy írtad, (cetek, elefántok stb..) de valóban jóval kevesebb mint pár 10ezer évvel ezelőtt
Először is felhívnám a figyelmedet arra, hogy azok a fajok, amit itt összegyűjtöttél, nagyon különböző korokban életek. Ha egy adott időszakot megnézel, akkor csak egy, vagy néhány csoportban fogsz olyan fajokat találni, amelyek nagyobbak, mint az adott csoportban élő, más korokban élő fajok. Jelenleg is van olyan csoport, amelyekben a jelenleg élőknél nem ismerünk nagyobb méretű fajokat.
A legtipikusabb példa a ceteké, ahol a jelenlegi nagy bálnákhoz hasonló méretű fajok pár millió éve jelentek meg (a korábbiak általában 20 méter alatt maradtak). A kék bálnánál nagyobb méretű fajt nem ismerünk a fosszilis cetek között (és az is kérdéses, hogy a legnagyobb dinoszauruszok elértek-e hasonló méretet).
A madarakat nézve, ha az óriás moát nem irtotta volna ki az ember, a valaha élt egyik legnagyobb madárfaj ma is létezne.
Bár a rablócápa (avagy cetcápa) átlagos mérete jellemzően "csak" 10 méter körüli, ennél jóval nagyobb méretű egyedek is létezhetnek (bár 13 méternél nagyobb testméret nem megerősített). Mind a rablócápák mind a bálnák maximális méretét befolyásolja az emberi vadászat.
Ezen kívül a jelenleg élő fajok méretének becslése, és pláne a kihalt fajok méretének a becslése nagyon nehéz. A különböző kutatók becslései sokszor nagyon eltérnek. Például a Paraceratherium magasságát általában csak 6 méterre becsülik, a Quetzalcoatlus szárnyfesztávolságát pedig kb. 11 méterre.
Ezen kívül lehettek olyan tényezők, ami miatt egyes időszakokban tényleg nagyobb termetű fajok éltek. A magasabb oxigéntartalom (ahogy #8 is írta) főleg az ízeltlábúak növekedését tette lehetővé. A nagy méretű ragadózóknak pedig szűkségük van megfelelő méretű zsákmányra (mint a dinoszauruszok példája mutatja).
Azzal is összefüggésben lehet, hogy ma talán kevesebb az átmeneti faj, hogy pont egy jégkorszak utáni, viszonylag gyorsan változó időszakban vagyunk, amire az emberi hatás is rárakódik.
ui.: Az Arthropleura nem rovar, hanem ezerlábú.
A nagy testnek nyilván megvannak a maga előnyei, pl.: elrettentés, erő, stb., és hátrányai is, pl.: több táplálék kell.
A Föld sok száz millió éves történetében változott az előnyök/hátrányok súlya, aránya, eltolódott valamelyik irányba, kedvezve, ill. gátolva a nagytestű állatok kialakulását, fennmaradását.
Pl.: jó, dús táplálék ellátottság <-> jégkorszak, kihalási esemény.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!