Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A szabad akarat egy harmadik...

U. Xorter kérdése:

A szabad akarat egy harmadik típusú randomgenerátor lenne?

Figyelt kérdés
Vannak a pszeudo-randomgenerátorok meg az igazi randomgenerátorok. Úgy gondolom az emberi döntéshozásban is nagy szerepe van a randomitásnak, noha általában egyenlőtlen a döntések súlyozása, mégis teszünk néha olyan dolgokat, amiket nem szoktunk és meg is bánunk. Azt hiszem a szabad akarat kimerül a döntéseink randomgenerálásában. Sőt, ez énünk valódi eszenciája. Ha így van, mit mondhatunk erről a fajta randomgenerálásról, pl. valódi részhalmaza-e a pszeudorandomgenerátorok halmazának?

2020. nov. 6. 13:09
A kérdező szavazást indított:
A szabad akarat determinisztikus és nem random.
A szabad akarat determinisztikus, de pszeudo-random.
A szabad akarat igazi randomgenerálás.
Egyéb:
5 szavazat
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
40%
Nincs olyan, hogy szabad akarat. A világ determinisztikus, legfeljebb túl bonyolult nekünk, és nem értjük a logikáját. Minden más elképzelés logikailag önellentmondásos és értelmetlen.
2020. nov. 6. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
86%

#1, a kérdező "szabad akarata" és a te "szabad akaratod" két drasztikusan eltérő fogalom. Mit is vitatsz valójában? Hogy ő nem azt gondolja, amit te?

Azonban ennél fontosabb, ha definiálod a megvitatandó fogalmat. akkor mindenki ugyanarról beszélhetne.


Megjegyzem még, a világ determinisztikussága egy filozófia irányzat, és van ettől eltérő is. Még senkitől sem láttam, hogy megfelelő tapasztalati adatokkal bizonyította volna ezt. Nem inkább arról van szó, hogy neked ez a hiedemed? (másnak meg más)

2020. nov. 6. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező! Az agyunk működése, a döntéseink meghozatala azért elég jól kutatott és megismert jelenség. Nem lenne helyesebb ezeket megismerni a fantáziálás helyett?
2020. nov. 6. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Hadd reagáljak az eddigi hozzászólásokra.

#1-es, ez egy súlyos kijelentés. Ha nem lennél érintett a dologban megérteném az álláspontodat, de bizonyára te is *érzékeled* az öntudatod, a gondolataid, és hogy ezek között látszólag döntéseket hozunk. Mi az okod arra, hogy azt állítsd, érzékeljük a döntéseinket, de azt a determinisztikus agyunk hozza meg - mint egy áramkör -, és hiteti el magával, hogy az a szabadságából fakadt?

#2-es a determinisztikusságról:

> Még senkitől sem láttam, hogy megfelelő tapasztalati adatokkal bizonyította volna ezt.

Valóban, nincs bizonyíték, hogy a kvantumrandomgenerátor indeterminisztikus, míg a dobokócka vagy az feldobott érme determinisztikus, de a valószínűségek latolgathatóak, és szerintem nem véletlen ez a két csoportosítás: pszeudo- és igazi randomgenerátorok.

#3-as, valóban jól kutatott, de hogy mennyire nem ismert azt ékesen bizonyítja, hogy péntek óta négy, azaz 4 ember tudott erről még csak szavazni, nem is véleményt mondani vagy korrekt választ adni. És valóban, helyesebb lenne ezeket megismerni, most lehetsz szemtanúja egy prekoncepció születésének, amit majd bizonyítanak vagy cáfolnak, amint alkalmas lesz arra a tudomány.

2020. nov. 8. 23:32
 5/11 anonim ***** válasza:

Már a szó is értelmetelen. Az akarat egy természetes és belső szükségszerűség, germagyarul, protogermán a magyarban, mert germagyar, görög ekón,árja wak, was.


A szabad szó, vagy a sueb-ből jön, ami a sippe, vagy egy melléknév da-val, mint szabda, tehát illibrcsi, kötött.


A szót se tudom értelmezni.

2020. nov. 9. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Én azokkal értek egyet, akik szerint nincs szabad akarat, de ez nem jelent felmentést semmi alól. Ahogy az sem merül fel senkiben, hogy egy vízesés pillanatnyi alakja ne lenne determinisztikus - hiszen az a Világegyetem egyik része - úgy az elmebeli állapotunkról sem indokolt mást gondolni, hisz az is az Univerzum egyik tartománya. Szerintem a “szabad akarat” nem tudományos fogalom, hanem apologetikai fegyver azok kezében, akik szánalmas módon így próbálják meg a különböző mindenható, mindentudó, tökéletes, stb. isteneiket felmenteni a világ gonoszsága alól.
2020. nov. 9. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Szerintem a “szabad akarat” nem tudományos fogalom, hanem apologetikai fegyver azok kezében, akik szánalmas módon így próbálják meg a különböző mindenható, mindentudó, tökéletes, stb. isteneiket felmenteni a világ gonoszsága alól.

-------------------------


Önmagában magyar nyelven értelmetlen a dolog, mert mint írtam a szabad, akkor kötött, ha akarat akkor belső és természeti szükségszerűség, az ettől eltérő pedig önkény, despotizmus.


A magyar nyelven értelmezhetelen fogalom kötődik a valláshoz, és a joghoz, és a csicsológiához.

2020. nov. 9. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

"bizonyára te is *érzékeled* az öntudatod, a gondolataid, és hogy ezek között látszólag döntéseket hozunk"

Nem azt mondom, hogy nem hozunk döntéseket, hanem hogy azok a döntések nem szabadabbak, mint hogy ha beírod egy számológépbe hogy 1+1 akkor kiadja hogy 2. Legfeljebb bonyolultabbak.

Input --folyamat--> output

Így működik a világon minden, az emberi agyat is beleértve.


"Mi az okod arra, hogy azt állítsd, érzékeljük a döntéseinket, de azt a determinisztikus agyunk hozza meg - mint egy áramkör -, és hiteti el magával, hogy az a szabadságából fakadt?"

Az én agyam nem hiteti el velem, hogy a döntéseim valami mágikus "szabadságból" fakadnak, ami túlmutat az okság törvényén. Azért döntök valahogy, mert az adott tudásom alapján, az adott agyam ezt a döntést produkálja. Ugyanúgy, ahogy minden ok-okozati rendszer. Nem is tudom értelmezni, hogy mit jelentene ettől különböző dolog.

Lehet hogy neked más a tapasztalatod.

2020. nov. 9. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Valaki elkezdte boncolgatni a szót, ill. azt állítja nem is tudományos a kifejezés. A téma valóban nem természettudomány - nem is abban a kategóriában vagyunk -, hanem bölcsésztudomány, pontosabban filozófia. Hogy mennyire nem triviális a dolog, azt ékesen tanúsítja az alábbi wiki cikk hossza is:

[link]

A további hozzászólókat invitálnám legalább az 1. pontig elolvasni.

Igen, a cikk szerint a szabad akarat - ha létezik - az külső forrásból fakad, és minket irányít. Én megcserélném a dolgot. Tény és való, hogy minden ember érzékel - ezt csak a szolipszisták tagadják -, és azt mondom, hogy az ént ezzel az érzékelővel azonosítsuk (az agyvelő adott funkciójával), aminek eszenciája a különböző döntések közötti választás. És mi irányítjuk a testünket - mindenki a sajátját, természetesen. De hogy van-e szabad akarat az talán leszűkíthető arra kérdésre, hogy az agy determinisztikusan működik-e vagy sem.

A legtöbben a determinizmus kérdésére fekete-fehér választ adnának. Én azt osztom, hogy bizonyos jelenségek - leginkább a makrojelenségek - determinisztikusak, ideértve a pszeudovéletleneseményeket, de vannak nemdeterminisztikusak is, amiket igazi véletlenesemények - pl. kvantumjelenségek, vagy talán a vélt vagy valós szabad akarat is okoz.

2020. nov. 9. 20:43
 10/11 anonim ***** válasza:

Jó gondolat, hogy inkább azt a kérdést tegyük fel, determinisztikusannműködik-e az agyunk, mint azt, hogy van-e szabad akarat.

Nos, nem látom okát, hogy az agyunkat kiemeljük etekintetben az Univerzumból. A kvantumjelensegek indeterminisztikus jellege az agyműködés mozgásszintjén nem releváns, bármennyire is szeretnek sokan ezzel előhozakodni.

2020. nov. 11. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!