Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hitler 2003-as film kapcsán...

Hitler 2003-as film kapcsán valaki ezt elmagyarázná?

Figyelt kérdés

2:37:39-tól indul a jelenet--->


[link]


Nem teljesen értem, lehet félrefordítás.


Amikor az informátor azt mondja, hogy valójában nem Ernst Rhöm titkára volt, hanem hogy valódi feladata a külföldi tőke bevonása volt az SA (Sturmableitung) számára.


Rhöm néhány hónapja aláírt egy szerződést egy londoni befektetővel, hogy kőolajat szállítanak a németeknek.


Fritz Gerlich kollégája megkérdezi, hogy a Náci Párt előnyöket nyújtott egy külföldi befektető számára?


És akkor azt kérdezi csodálkozva Fritz Gerlich újságíró, hogy Németország a németeké?


Nem teljesen értem ezt a párbeszédet.


Egyáltalán a külföldi befektető milyen előnyöket kaphat a Náci Párttól?


Mert gondolom a kőolaj a háború miatt kellett.


Valaki segítene ezt elmagyarázni?



2019. dec. 23. 00:18
 1/7 EagleHUN ***** válasza:
100%

A párt kötött szerződést azzal az ígérettel (németország nevében) hogy Németország az adott (nem Német hanem Angol) cégtől fog kőolajat vásárolni. Az Angol cég pedig ezért cserébe tőkével támogatta a pártot.


Ezt manapság is tiltott támogatásnak nevezik és űzik is rendszeresen.

Illetve visszaosztásnak is, ha pl valaki tendert "nyer" azért mert ő ígért a legtöbbet visszaosztásban.


(Pl az állam vagy manapság az unio finanszíroz valamit, és a nyertes az épp hatalmon lévő döntési pozícióban lévőnek vagy annak pártjának juttat ebből a pénzből, azaz visszaoszt. Ezt úgy teheti meg hogy jelentősen túlárazta a tenderben a munkát vagy az árút. Mégis megkapja a megbízást mert gyakorlatilag lefizette a döntéshozókat.)


A fenti esetben különösen provokatív/botrányos lett volna a dolog ha sikerül megírniuk. Hiszen az egész párt abból állt ki hogy Németország így meg Németek úgy...aztán meg egy angol céggel szerződnek...nem sikerült nekik megszellőztetni.

2019. dec. 23. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Jaj értem már.


Konkrétan azért kellet az angol vállalattal szerződést kötni, hogy ne Németország kasszájába kerüljön a pénz, hanem a Náci Párthoz.

2019. dec. 23. 02:52
 3/7 EagleHUN ***** válasza:
100%
Így így.
2019. dec. 23. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
76%

Annyit hozzátennék az előbbiekhez, hogy a világ ennél azért mindig bonyolultabb volt.

Abban az időben a kőolaj termelés fele az USA-ban történt, nagy kitermelő volt Venezuela és az értéktőzsdén adták vették az árut, az olajat, a gabonát, így előfordulhatott, hogy mire a termelőtől a végső vevőhöz került az áru, több kézen is keresztülment papíron, több tulajdonosa volt.

Lehet persze, hogy a brit cég termelt is ki olajat, de valószínűleg kevesebbet, mint amennyit eladott, hiszen vett is a piacon más által kitermelt kőolajat, aztán esetleg saját finomítójában feldolgozta, de lehet, hogy eleve finomított benzint vásárolt.

A német cég ellenben szinte biztosan csak kereskedő vállalat volt, a brit viszont lehet, hogy saját termelői tevékenysége folytán eleve olcsóbb áruval rendelkezett, mert például a British Petrol már akkoriban is komoly résztvevője volt a piacnak.

Számára már az is jelentős előny volt, hogy megjelenhetett Németországban és ezért nyilván hajlandó volt árengedményre, ami által lehetséges, hogy mégsem csökkent nagy mértékben a nyeresége, hiszen ha az ő áruja még nem lett kézen-közön megdrágítva, akkor az olcsóbb áron is lehetett elegendő nyeresége.

A németek részére meg a visszaosztás sem feltétlenül volt szükséges, hiszen ha például a brit olaj olcsóbb volt, mint az országban szokásos olaj értéke, akkor egyszerűen rátették a vámot, amivel kiegyenlítették az árfolyamot, ez ma is sok helyen működik és az is, hogy az így nyert plusz bevétel felett már könnyebb volt rendelkezést szerezni, hiszen a párt kampányai, rendezvényei, programjai sokba kerültek, nekik meg ott volt a lehetőség, hogy más párt nem is volt már, mert betiltották korábban, így egyszerűen megnövelték a politikai párt(ok)nak szánt támogatást, amiből akkor már csak egy létezett.

2019. dec. 23. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 EagleHUN ***** válasza:

"Abban az időben a kőolaj termelés fele az USA-ban történt, nagy kitermelő volt Venezuela"


Csak a közel keleti olajat hagytad ki ami a 20-30 évektől már igen jelentős volt.

Meg ugye a Bakui orosz olajmezőket, a Romániai kitermelést, amik szintén jelentős voltak már akkor.

Sőt Magyarországon Zalában is.

A kőolajtermelés fele valamikor a XX. század első évtizedeiben volt az USA -ban (Teljes egésze meg amikor elkezdték fúrni az olajkutakat a 19 században.). Nem a kitermelésük csökkent csak a világ fejlődött. A 30-as évekre már jóval kisebb volt a részesedésük!

2019. dec. 23. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Ez még a 40-es évekre is igaz.

A közel.keleten egyedül Perzsiában volt ekkor csekély olajtermelés, Kuvaitban a vége felé létesültek az első kutatótornyok, Irakban még semmi sem volt.

Az oroszoknak eleinte volt ugyan elegendő olajuk, de csak azért, mert nagyon kezdetleges volt náluk a logisztika.

1942 nyara és 1943 nyara közötti egy év alatt az USA közel félmillió gépjárművet szállított a szovjeteknek és attól kezdve importra szorultak az üzemanyagból, mert a bakui kitermelés nem volt annyira nagyarányú, alig volt nagyobb, mint a maikopi olajmezőn zajló kitermelés, megnézheted a statisztikát.

A magyar kőolaj kitermelés sosem volt jelentős, de a román is csak töredékét fedezte a német igényeknek.

2019. dec. 23. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
69%

Ez a kérdés máig aktuális, tudjuk hogy maximális zsidó uralom volt Németországban, ez az jelentette, hogy professzorok,tanárok,politikusok,banktulajdonosok...mind befolyásos pozícióban. És ilyen helyzetben vajon kié Németország? Kié lenne Izrael, ha minden fontos pozíciót magyar ember töltene be; politikai, katonai...minden élén egy magyar állna?


"És akkor azt kérdezi csodálkozva Fritz Gerlich újságíró, hogy Németország a németeké?"

2019. dec. 24. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!