A tudományos álláspont szerint létezik szabadakarat vagy minden ami történik az életben determinálva van?
Ezt a kérdést jelenleg inkább filozófia tárgykörébe szokás utalni, mintsem a természettudományéba. Jelenleg számtalan különféle elmélet van forgalomban. Ha komolyan érdekel a kérdés, akkor Székely László cikkét javasolom elolvasni, ui. ő mind a fizikai, mind a filozófiai oldalról kivételesen jól ismeri, érti ezt a témakört:
Muszáj ezt negyedszerre is megkérdezni? Miért nem olvasol vissza?
Székely László egész cikke arról szól, hogy létezik-e véletlen. Az egy dolog, hogy nem is válaszol rá... de még ráadásul a véletlen nem is érinti a szabad akaratot.
A többire meg már válaszoltunk régebben.
Igen, létezik. Az akarat ugyanis az ember céljait hivatott teljesíteni. Tehát sok elég okos ember számára létezik, hiszen mindent megtehet, amit akar, ugyanakkor nagyon sok ember számára nem létezik, mert lehetetlent akar főleg.
Az sem mellékes, hogy az akarat szubjektív, a célok szubjektívek, az önismeret úgyszintén. Ezért ez minden ember számára más.
Amit "determináltnak" nevezel, az a neveltetés, és néhány esetben orvosi probléma (vak ember nem tudhat bármilyen újságot olvasni, de olvasni tudhat). A neveltetés alakítja az egyéniséget, ami egy kor után már nem nagyon változik, ennyiben determinált. De eredendően nem.
"Az akarat ugyanis"
Most a SZABAD akaratról beszélünk.
"mert lehetetlent akar"
Az akaratot nem befolyásolja az, hogy teljesíthető-e.
A "szabad akarat" egy zavaros teológiai fogalom. Az ember kényszerek közt próbál méltósággal megélni, és ennek érdekében vagy sikerül saját maga és/vagy általa tisztelt embertársai szempontjából jó döntéseket hoznia - vagy nem.
A "szabad akarat" fogalmát arra használja a papság, hogy az ember szerintük szabadon dönthet, hogy a papok tanácsát követi - vagy sem. Ha az ember nem a papok kinyilvánított akarata szerint cselekszik, akkor "bűnös" és megérdemli a papok által kiszabott és jóváhagyott büntetést, mert "szabadon" választotta a "rosszat"!
Ebben gyakorlatilag kimerül ez a témakör.
Pontosan. A szabad akarat tételezésére csak azért van szükség, hogy meg lehessen magyarázni a világban meglevő rosszat, miközben ugye a teremtés tökéletes. Kritikai gondolkodásunk számára persze mit sem ér maga a koncepció, de templomi szinten vagy egy holiwoodi filmben (minden6ó) Morgan Freeman szájából jól hangzik, elég.
A tudomány egyébként valóban nem foglalkozik a szabad akarattal, mert a világ pont ugyanolyan szabad akarattal, mint szabad akarat nélkül.
Maga a kérdés szerintem úgy is megfogalmazható, hogy az emberi tudat része-e az univerzumnak, a természeti törvények alapján működik, vagy természetfeletti dolog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!