Az utóbbi napokban több helyen extrém magas radioaktív környzeti háttérsugárzást mértek Európában. Mi lehet az oka?
Az európai környezeti háttérsugárzás monitoring rendszer ( [link] több helyen rendkívül magas sugárzást jelzett:
- az L11930 állomás 4289 nSv/h-t mért valamikor az elmúlt hét folyamán a Tátrában. Ma már nem látszik az archív adatok között, de bizonyítható, tegnap este képernyőmentést csináltam róla.
- az IT0047 állomás ma 1110000 nSv/h sugárzást mért Olaszországban, Roveretoban.
Hogy legyen mivel összevetni: a hatósági egészségügyi riasztási szint 250 nSv/h. A mostanihoz hasonló extrém magas sugárzási szinteket az elmúlt évtizedekben nem mértek Európában. A roveretoi adat hihetetlenül magas. Talán elromlott vagy kiakadt valamitől a mérőműszer. Ez az egész érthetetlen és ijesztő. Meg tudja mondani valaki, hogy mi történik?
Ez komoly dolognak tűnik, ezért komoly válaszokat kérek.
Én sem értem pontosan, miért jó neked, ha folyamatosan azt nézegeted, mikor van egy-egy helyen valamivel az átlagos fölött a háttérsugárzás szintje, de persze ez a te dolgod. Viszont most volt kicsit több időm ránézni a dolgokra, így reagálnék pár korábbi megjegyzésedre.
1. "a hatósági egészségügyi riasztási szint 250 nSv/h"
Ez a hatósági figyelmeztetési szint (ahogy később te is írtad), nem a riasztási szint. A riasztási szint 500 nSv/h. Ami egyébként szintén nem jelent önmagában kimutatható egészségügyi kockázatot.
2. (#17) "Úgy sejtem, hogy Mo.-n esőzés után szoktak jelentkezni ezek az enyhén megemelkedett értékek."
Ez könnyen lehet, hogy így van. Az általad linkelt honlapon is írják.
"Precipitation (increases in the deposition of radon and thoron decay products deposited around the monitor)."
Meg itt is:
"Changes in weather, such as precipitation and changes in atmospheric pressure."
(Továbbá nyilván más - normális - tényezők is befolyásolják a pontos értéket.)
3. (#19) "De hogy honnan érkezik, azt a sugárzási térkép alapján nem igazán lehet megmondani. Hmelnyickij? Majak? Fukushima? Nem lehet tudni."
Vagy kb. bárhonnan. Nem csak nukleáris katasztrófák helyén vannak radioaktív anyagok, hanem mindenhol.
4. (#30) "Dokumentált, ellenőrizhető mérési adatokról van szó."
Hát ez így nem teljesen igaz. A honlapon is felhívják a figyelmet, hogy ezek nagyrészt nyers, még nem validált adatok.
"Most of the measurements presented here are NON-VALIDATED DATA, which means that meteorological conditions such as heavy rain or snow, or defects in the instruments, electronics or software can result in erroneous values."
Ukrajnában Harkovtól nyugatra Kolomak térségében Selesztove mellett az UA34304 állomás aktuális adata: 9410 nSv/h
Ez nagyon nagyon magas. Esetleg tudja valaki, hogy mi lehet ez?
Az #31-re holnap válaszolni fogok.
Most nem tudom minek oltjátok.
Én TV-t nem nézek, de kajak innen előbb fogom megtudni, hogy ne menjek ki a házból mi tha TV-znék, hagyjátok már, jelöld vissza azt jóbapot, nekem személy szerint időt spórol - nem kell felmebnek az oldalara.
#31:
ad 3.: A gondolatmeneted kiindulópontja egy banális igazság, vagyishogy mindehol van háttérsugárzás. Azonban ebből nem lehet arra a következtetésre jutni, hogy ha valahol háttérsugárzás növekedés tapasztalható, az bárhonnan eredhet. A természetes háttérsugárzás nagy részéért felelős, földi eredetű sugárzó izotópok ugyanis főként a kőzetekben, a talajban, humuszréteg alatt fordulnak elő, ezért általában nem mobilisak, vagyis nem képesek máshol szignifikáns háttérsugárzás növekedést okozni. A radonkoncentráció évszakos ingadozása, vagy pl. a káliummal műtrágyázott termőföldekről esetleg szél által fújt K40 hatása a sugárzási térkép nagyságrendjében szinte kimutathatatlan. Ha adott helyen vagy területen megnő a háttérsugárzás, azt szinte mindig valamilyen kontamináció okozza, ami lehet helyi szennyeződés, vagy valamilyen távolabbról eredő szennyeződésből származó kihullás. A szennyező forrás sokféle lehet és sehol nem állítottam, hogy csak valamilyen katasztrófáról lehet szó. Pl. közismert, hogy Tatabánya környékén az ott szétszóródott, radioaktív izotópokban gazdag erőművi pernye miatt emlekdett meg a háttérsugárzás.
(Sajnos a sugárzási térkép önmagában, meteorológiai adatbázis és izotópösszetétel adatok nélkül nem igazán alkalmas a szennyező források beazonosítására.)
ad 4.: Gondolom tudod, hogy a hasonló nyilvános környezeti monitoring rendszerek esetében általánosan szokásos eljárás, hogy figyelmeztetnek az adatok nyers voltára. Pl. az OMSZ adatbázisával kapcsolatban is hasonló figyelmeztetést olvashatsz.
Ez messze nem azt jelenti, hogy rossz, vagy megbízhatatlan adatokról lenne szó, hanem inkább arról, hogy ha esetleg becsúszik valahogy egy mérési hiba, akkor ne lehessen jogi eljárást indítani ellenük az adat közzététele miatt. Gondolhatod, hogy egy EU-s intézmény nem blamálná magát egy olyan sugárzási térkép közzétételével, amely hemzseg a hibás adatoktól.
Egy alternatív sugárzási térkép az ukrán és a belorusz adatokkal:
Ezen a térképen rá lehet zoomolni a csernobili zónára, illetve az atomerőműre, ahol az erőműben lévő mérőállomások adatait is mutatja.
Cadrezzate ismét magas, 1046 nSv/h sugárzási szintet mér. A képen látható másik három mérőállomás is egészségügyi értesítési szint feletti értékeket mutat, ezért vsz. kizárható, hogy műszerhibáról lenne szó.
#36
"A szennyező forrás sokféle lehet és sehol nem állítottam, hogy csak valamilyen katasztrófáról lehet szó."
Valahogy mégis csak olyan helyeket soroltál fel a válaszodban, ahol bizonyított vagy feltételezett nukleáris baleset vagy szivárgás történt...
"Gondolhatod, hogy egy EU-s intézmény nem blamálná magát egy olyan sugárzási térkép közzétételével, amely hemzseg a hibás adatoktól."
Nem gondolom. Azt gondolom, hogy ezek még nem validált adatok (ahogy le is írták), és így becsúsznak mérési hibák. Például amikor egy műszer meghibásodik. Ami a legvalószínűbb magyarázat az általad gyűjtött legtöbb példára.
Hogy a 32. válaszban felhozott esetet megnézzük: az a magas érték a mérőállomáson mindössze két időpontban szerepel. (Két szomszédos órában ugyanaz az érték. Ráadásul ezen a mérőhelyen a szomszédos órákban gyakran tizedre pontosan ugyanaz az érték szerepel, szóval gyanús, hogy igazából nem mind külön mérés. Akkor az egyetlen kiugró adat.) 14 órával később (a következő adatnál) az érték visszaállt a szokásosra. Ha nem a mérőműszeren tárolta valaki a dúsított uránját pár óráig, akkor nehezen tudok elképzelni más magyarázatot arra, hogy a sugárzás hirtelen időre százszorosára nőtt, majd ugyanilyen gyorsan visszaesett, mint hogy valami mérési hiba történt. (Esetleg valami megzavarta a mérést.)
#38
A Cadrezzate-i is csak rövid idejű kiugrás volt (összesen kétóráig volt 250 nSv/h felett a mért sugárzás). A szomszédos mérőállások közül ekkor egyiken sem volt az említett szint felett a sugárzása, a nap folyamán a háromból kettő esetében lépte át kicsivel, egy rövid időre.
Az adatok minőségével kapcsolatos polémia onnan indult, hogy #28 paranoiás elmebetegnek nevezett engem az itt közzétett információk miatt, és erre válaszul hívtam fel a a figyelmét arra, hogy itt nem téveszmékről, hanem mérési adatokról van szó. Ez után hívatlanul jöttél Te és belekötöttél abba, hogy ezek nem validált adatok. Fogd már fel végre, hogy az ilyen nyilvános on-line adatgyűjtő rendszereknél ez a sztenderd eljárás, hogy kiteszik a "nem validált" vagy "tájékoztató jellegű" nyilatkozatot. Nézd meg az OMSZ-t, vagy #37-ben belinkelt on-line térképet, azoknál is megtalálod. Egészen elképesztő, hogy a prekoncepciódba nem illeszthető adatokat megpróbálod műszerhibaként hitelteleníteni. De az a helyzet, hogy az állításoddal kapcsolatban téged illet a bizonyítási teher. Tehát bizonyítsd, hogy az általam beidészett, képernyőfotóval dokumentált sugárzási adatok legtöbbje műszerhibából ered. De azt is elfogadom, ha azt bizonyítod, hogy szóban forgó sugárzási térképen megjelenített, magas (mondjuk 500 nSv/h feletti) sugárzási adatok legtöbbje mérési hibából ered.
Nos, várom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!