Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az utóbbi napokban több...

Az utóbbi napokban több helyen extrém magas radioaktív környzeti háttérsugárzást mértek Európában. Mi lehet az oka?

Figyelt kérdés

Az európai környezeti háttérsugárzás monitoring rendszer ( [link] több helyen rendkívül magas sugárzást jelzett:

- az L11930 állomás 4289 nSv/h-t mért valamikor az elmúlt hét folyamán a Tátrában. Ma már nem látszik az archív adatok között, de bizonyítható, tegnap este képernyőmentést csináltam róla.

- az IT0047 állomás ma 1110000 nSv/h sugárzást mért Olaszországban, Roveretoban.


Hogy legyen mivel összevetni: a hatósági egészségügyi riasztási szint 250 nSv/h. A mostanihoz hasonló extrém magas sugárzási szinteket az elmúlt évtizedekben nem mértek Európában. A roveretoi adat hihetetlenül magas. Talán elromlott vagy kiakadt valamitől a mérőműszer. Ez az egész érthetetlen és ijesztő. Meg tudja mondani valaki, hogy mi történik?

Ez komoly dolognak tűnik, ezért komoly válaszokat kérek.



2023. jún. 20. 12:06
1 2 3 4 5 6 7 8
 11/75 A kérdező kommentje:

OK, majd kipróbálom, de addig is a következő, ismert tényekből indulnék ki:

1. A napsugárzás spektruma egy kb. 5800 K hőmérsékletű feketetest sugárzásának felel meg. Ennek eleve nagyon kis része esik a röntgentartománya. A flereknek van ugyan röntgen/gammasugárzása, de ezek időleges események.

2. A földi légkör rendkívül hatékonyan szűri a kozmikus eredetű röntgensugárzást. Azt, hogy az űrből röntgensugárzás érkezik, csak akkor fedezték fel, amikor sztratoszférikus ballonnal, majd rakétával küldtek fel sugárzásmérőt.



Ha van/lenne érdemi összefüggés a napsütés és a háttérsugárzás között, akkor a radioaktív háttérsugárzásnak napi és éves ciklusa lenne: minden nap délben lenne a legerősebb és éjjel a legalacsonyabb, továbbá nyáron erősebb lenne mint télen. Tud valaki ilyesmiről?

2023. jún. 21. 12:14
 12/75 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy elolvastam a kérdést, kislattyogtam és most olvastam le a készüléket - amit minden nap megteszek. Most 112 nSv/h Debrecenben a kozmikus háttérsugárzás. Szóval ne aggódj. Az utóbbi napokban sem volt több 125-nél.

Itt a kütyü: [link]

2023. jún. 21. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/75 A kérdező kommentje:

Hasznos, ha van a háznál sugárzásmérő. :) Fukushima után én is beszereztem egyet.


A legutóbbi debreceni hivatalos mérés egyébként 82 nSv/h és mindenhol normál értékek vannak az országban.

2023. jún. 21. 19:23
 14/75 A kérdező kommentje:

Érdekes, az elmúlt időszakban 52-ről 75-re növekedett azoknak a mérőpontoknak a száma, ahol az elmúlt egy hétben 200-300 nSv/h közötti értékeket mértek, vagyis enyhe háttérsugárzás növekedés tapasztalható. Ha jól látom, főként Spanyolo., Franciao. és Portugália érintett.


Plusz akit esetleg a téma érdekel: az aktuális sugárzási térképen kívül némi kattintgatással még jó pár érdekes on-line térkép elérhető a belinkelt adatbázisban, pl:

- éves kozmikus sugárdózis térkép

- talaj uránkoncentráció térkép

- beltéri radonkoncentráció térkép

- folyóvizek sugárzási szintje

- alapkőzet tórium koncentráció térkép

stb.

2023. jún. 23. 18:27
 15/75 A kérdező kommentje:

Ha esetleg olvassa még valaki ezt a kérdést: az utóbbi napokban Kelet-Magyaroszágon több mérőponton szignifikánsan nőtt a háttérsugárzás a szokásos, kb. 80-130 nSv/h értékekhez képest:

Mezőkovácsháza:

2023. jún. 24. 21:42
 16/75 A kérdező kommentje:

Bocs, az eőbbit idő előtt elküldtem. Tehát pl.:

Mezőkovácsháza: 148

Gyomaendrőd: 160

Tiszaföldvár: 162

Kiskunfélegyháza: 181

Gyula: 156

Több helyen rövid időre, nem nagy mértékben, de összességében jól felismerhetően nőtt a háttérsugárzás. Mi lehet ez?

2023. jún. 24. 21:53
 17/75 A kérdező kommentje:

Ma Cadrezzate (IT): 674 nSv/h, ez bőven az egészségügyi határérték fölött van. A közelében (Ispra) 3 mérőhelyen értesítési szint fölötti adat: 270, 282, 292 nSv/h. Ez valamilyen helyi kibocsátás lehet.


Mo.:

Tatabánya: 183 nSv/h, Vámosmikola: 180 nSv/h, Sarkad: 158 nSv/h. Úgy sejtem, hogy Mo.-n esőzés után szoktak jelentkezni ezek az enyhén megemelkedett értékek.

2023. júl. 6. 15:41
 18/75 anonim ***** válasza:
40%
Lehet emiatt van ? Csak kérdezem. Érdemes ezt is fontolóra venni? [link]
2023. júl. 7. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/75 A kérdező kommentje:
Egyelőre csak annyit sejtek, hogy a csapadékfrontok érkezése után szoktak enyhén megnövekedett sugárzási értékek mutatkozni az országban, vagyis valószínűleg távolból érkezett por kimosódásáról lehet szó. De hogy honnan érkezik, azt a sugárzási térkép alapján nem igazán lehet megmondani. Hmelnyickij? Majak? Fukushima? Nem lehet tudni. Szerencsére itt Magyarországon még ezeket az időszakos emelkedéseket is beleszámítva teljesen biztonságos a háttérsugárzás szintje (kivéve a salakbeton építésű házakat és a radonos pincéket).
2023. júl. 7. 14:27
 20/75 anonim ***** válasza:

@18 erre meg a kormanyparti mandiner is azt irja, hogy ruszki kamu csak :D

[link]

2023. júl. 7. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!