Elképzelhető fél IQ?
Á, nagyon jó, újra itt van U. Xorter.
Nézzétek meg ezt:
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..
Komolyan mondom, egy ekkora idióta után már felüdülés újra U. Xorter kérdéseit olvasni.
Eleve látszik, hogy nálad vannak problémák. Alapvetően az IQ tesztek "egész számban" gondolkodnak, én még nem láttam olyat amiben tört érték ki jött volna. Másrészt 70 körüli IQ már erősen értelmi fogyatékos. 50 alatt általában már az önellátással is problémái lehetnek. És egyre nehezebbé válik a mérése, mert már az együttműködési képességei is hiányoznak, sérülnek (nem az IQ hiány miatt, hanem közös ok miatt). Általában 20 alatt nagyjából már szinte mérhetetlen, önellátásra képtelen, nem kommunikál stb.
A határok kis mértékben változnak aztól függően, hogy milyen forrásokat néz az ember. Van ahol 70-50-20 van ahol 70-40-10 értékeket adnak meg. De a legalsó tartomány már nagyon bizonytalanul mérhető. Mert szinte semmi aktív kommunikációra nem képes, és sok esetben a teszteken sem lehet igazán végig menni.
Kérdező 9. (2022.06.06. 13:27). Az 5. válaszban (2022.06.05. 20:12) szépen le van írva.
Gyakorlatilag 10 v. 20 (attól függően melyik szakirodalmat olvassa az ember, illetve melyik teszteket használják) és ami az alatt van gyakorlatilag nem mérhető. Nincs olyan képessége a személynek, hogy mérni lehessen. Nagyjából következtetni lehet, hogy mennyi lehetne ha egyáltalán mérni lehetne. Ahhoz, hogy mérhető legyen kell megfelelő interakciós képesség, kell valamennyi "inteligencia".
Sajnos akiknek ennyire alacsony ott általában nem csak az intelligenciával vannak gondok, hanem van egy "közös háttér ok" ami miatt az intelligencia is extrém alacsony. És ez az ok hozz gyakran magável egy rakás más dolgot ami miatt még inkább mérhetetlenné válik az egész. Egy nagyon leegyszerűsítve arról szól, hogy IQ megközelítőleg 100*(teszten mért életkor)/(valós életkor) ez pl. azt jelenti, hogy ha valakinek 100nál magasabb akkor "intelligensebb mint az adott korosztályánák átlaga). Pl. ha valaki 10 évesen 150-es IQ-t mérnek akkor azt jelenti, hogy 10 évesen kb. úgy olyan mint egy 15 éves (most leegyszerűsítettem, talán Te is képes vagy felfogni, mert azért nálad is vannak komoly gondok az IQ-ddal). Ha 20-as IQ-t mérnek akkor fordítva 10 évesen kb. olyan mintha két éves lenne. Ha 10-es IQ mérnek akkor 10 évesen kb. olyan mintha egy éves lenne stb. Nagyon nagyon leegyszerűsítve erről szól a dolog. (Mondom nagyon leegyszerűsítettem, hogy a kérdező talán felfogja bár erős kétségeim vennak, hogy megérti valaha is).
Eleve a mérési módszer miatt az életkor előrehaladtával mindenkinek csökken a (mért)IQ-ja. Tehát ez megint életkor függő is. Pl. vannak olyan kórképek, hogy valaki leragad egy kb. 3 hónapos csecsemő szintjén (mind kommunikációs képességben, mind egyéb bármiben). /és ezt a szintet is több év alatt éri el/. Ekkor 3 éves korában (megint leegyszerűsítve) 8 lesz IQ-ja, 5 éves korában már csak 5 és így tovább. Miközben az állapota semmit nem változott, csak a mérési módszer ilyen. Ezért nincs is értelme az ilyen kórképekkel rendelkező személyek IQ-járól beszélni, mert eleve mérhetetlen, értelmezhetetlen. Gyakorlatilag 50 alatt már olyan szintű problémák vannak, hogy nem egy IQ teszt lesz az ami alapján bármit diagnosztizálni lehessen. Ott már ezer más teszt fog kelleni, hogy egyáltalán az belőhető legyen, hogy mire képes, mire nem képes, hogyan képes az illető személy.
Röviden összefoglalva: nagyjából 20 alatt teljesen mindegy, hogy mit mér az IQ teszt, mert semmit nem mutatt abból, hogy az illető személy mire és hogyan képes. 50 és 20 között egy támpontot adhat. De összehasonlítani, hogy "ki a legunintelligensebb" ez alapján nem lehet meghatározni. Rengeteg kórkép okoz extrém alacsony szintet itt már inkább azt mérik mennyire képes az illető saját magát ellátni (pl. képes-e egyáltalán önállóan táplálkozni, azaz meg bír-e fogni egy poharat, azt a szájához emelni és abból inni, esetleg szilárd kajával ugyanezt) vagy még arra sem képes. Pl. tudja-e egyáltalán jelezni, hogy éhes, szomjas stb. Azt, hogy ezeket mi váltja ki, és mi és mennyire érintett az rengeteg tényező függvénye is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!