Elképzelhető, hogy az ember azért nem ért sok mindent a tudományban (pl. agy működését), mert hiányoznak fizikai alapegységek?
A tudomány mai álláspontja szerint minden fizikai mennyiség származtatható a hosszúság, tömeg és idő mennyiségekből. Miért nem találnak semmit az Univerzumban, ami nem származtatható ezekből?
Vagy valójában maga a tudomány a hibás, és eleve nem tud találni ilyet, mert úgy van megcsinálva a fizika, hogy ne lehessen találni?
Hét fizikai alapmennyiség van...
"A tudomány mai álláspontja szerint minden fizikai mennyiség származtatható a hosszúság, tömeg és idő mennyiségekből."
Elektromos ellenállást hogy származtatsz ezekből?
Mondjuk ha már ennyire vágod a témát, akár azt is tudatnád, hogy a mennyiség és a mértékegység nem ugyanaz...
(Egyébként meg a modern SI rendszerben minden mértékegységet - a mol kivételével, ami gyakorlatilag darabszám - a másodpercből, és fizikai állandókból vezetnek le.)
"úgy van megcsinálva a fizika, hogy ne lehessen találni"
A gonosz fizikusok biztos direkt csinálták így. :))
> Elképzelhető, hogy az ember azért nem ért sok mindent a tudományban (pl. agy működését), mert hiányoznak fizikai alapegységek?
Nehezen. Számtalan jelenséget, és a jelenséghez kapcsolódó tulajdonságot találtunk, amikre az addigi ismereteink alapján nem volt mértékegységünk. Mivel nem volt, csináltunk. (Olyat is, amiről később kiderült, hogy kifejezhető más, már akkor is használt mértékegységekkel.)
> A tudomány mai álláspontja szerint minden fizikai mennyiség származtatható a hosszúság, tömeg és idő mennyiségekből
Az SI számon tart két tucat származtatott mértékegységet, de ezek mind kifejezhetők a hét SI-alapegységgel. Az SI továbbá számon tart két dimenzió nélküli egységet is. Tehát mondhatnánk azt, hogy hét olyan alapvető mértékegységünk van, amelyek közül egyik sem fejezhető ki a másik hatból. (Aztán ha belemegyünk ez a kérdéskör sem ennyire egyszerű, de maradjunk ennyiben.)
> Látkm a cgs rendszerről gőzötök sincs.
A CGS-rendszer 1832-ben látta meg a napvilágot és nem véletlenül elavult. Bizonyos területeken lehet, hogy ma is jól használható, mondjuk mérnöki területen, a mechanikán belül, de pl. a hőmérsékletnek nincs CGS-rendszerbeli mértékegysége. Ha kell, ugyanúgy kelvinben adják meg a hőmérsékletet, és ez nem származtatott egység a CGS-en belül. Az elektromágneses jelenségcsoportba tartozó tulajdonságokhoz meg be kellett vezetni a CGS-ben is egy új alapegységeket.
Ez hozzá tartozik az igazsághoz, még akkor is, ha a kérdésed lényegi értelme szempontjából ez részletkérdés. Mert hogy most három, vagy hét mértékegységről van szó? A lényeg mégis az, hogy a világ bonyolultságához képest meglepően kevés mértékegységgel le lehet írni minden általunk ismert jelenséget, pontosabban számszerűen ki lehet fejezni az általunk ismert sok-sok jelenséghez kapcsolódó tulajdonságokat ezzel a hét mértékegységgel.
> Vagy valójában maga a tudomány a hibás, és eleve nem tud találni ilyet, mert úgy van megcsinálva a fizika, hogy ne lehessen találni?
A dolog inkább fordítva van. Számtalan látszólag teljesen más jellegű tulajdonságot fedeztünk fel, sőt sokat el is láttunk mértékegységgel. Aztán ahogy felfedtük a fizikai összefüggéseket, kiderült, hogy ezek összefüggnek, száz meg száz mértékegység vezethető vissza az általunk ismert hét alap mértékegységre. Ezt inkább érzem teljesítménynek, mint a teljesítmény hiányának. De vegyünk egy példát a kémiából. Mikor tudunk többet a világról? Ha fel tudunk sorolni kismillió különböző anyagot (pl. metán, propán, acetilén, benzol stb. stb…) ? Vagy ha fel tudunk sorolni kismillió különböző anyagot, de azokat vissza tudjuk vezetni a periódusos rendszer kicsivel több mint száz eleméből álló struktúráira (a példában említettek mindegyike két elemre, a hidrogénre és a szénre)?
A CGS egy technikai mértékegység rendszer volt, mérnöki számításokhoz. Ahhoz meg pont elegendő volt, egészen addig ameddig az elektromosság el nem kezdett hódítani. Mert akkor kiderült, hogy ezek nehezen illeszthetőek bele az akkori rendszerbe, és került kiegészítésre, meg utána toldozgatásra, foltozgatásra, mind addíg amíg rájöttek, hogy akkor ennek nincs sok értelme, és kidolgozták az SI rendszert. Mert már nem volt tartható a CGS. Az, hogy néhány régi mérnöki könyv még ezt használja, és néhány kihalás szélén lévő tanár nem volt képes 40 év alatt átállni az SI-re az nem az SI hibája, és nem a CGS-t bizonyítja.
Valamint fontos lenne, hogy tisztában legyél a dimenzió, mértékegység, mértékrendszer fogalmakkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!