Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szerintetek összeegyeztethető...

Szerintetek összeegyeztethető a tudomány a hittel? Állhat racionális alapokon valakinek a hite, vagy teljes nonszensz?

Figyelt kérdés

Nem a különböző, régi szentiratokat szó szerint értelmezendő, ortodox alapokon álló hitre gondolok. Hanem csak hinni, hogy van forrása és miértje a létnek és a természetnek, a tudatnak, (léleknek, ha úgy tetszik). Elvégre vitathatatlan számomra, hogy van valami csoda ebben az egészben, és van valami megfoghatatlanul érzékeny szépség, és különleges az egész létben

Ugyanakkor nem akarom hülyíteni sem magam. El kell ismerni a tudomány eredményeit, és felfedezéseit, melyek logikus képet kezdenek kirajzolni a világ keletkezésének hogyanjáról. El kell fogadni, hogy géneknek engedelmeskedő biológiai ösztönlények vagyunk mind mi, mind az élő természet egésze.


Kérdésem, hogy véleményed szerint ez egy ellentmondásos helyzet, ami tudományos alapokon állva abszolút kizárja a transzcendencia/hit lehetőségét, egy logikai bukfenc a hit; vagy pedig lehet racionális a hit, mely megfér a világ tudományos megközelítésének elfogadása/elismerése mellett? Esetleg szerinted semmi alapja nincs az emberi hitnek, nincs miértje a létnek, ez is csak egy evolúciós melléktermék?


Köszönöm a válaszokat.



2020. szept. 23. 12:28
1 2 3 4 5 6
 31/59 Mojjo ***** válasza:
100%

@29: Pedig nem érted. Ha kicsit lenyugszol, szerintem érdemes újra elolvasnod azt a hozzászólást, meg elgondolkoznod az ott feltett kérdéseken.

Egyébként a gyermekünk iránt érzett szeretetnek, egy zene meghallgatása során bennünk elinduló érzelmeknek oka van. Annak is oka van, hogy mi itt vagyunk a Földön, éljük az életünket. Sőt, annak is, hogy a Föld egyáltalán itt van. Nem teljesen értem, miért szebb és jobb, ha ezek az okok valamiféle transzcendens lénynek köszönhetőek és miért kiábrándítóak és rosszak, ha a fizika világa működésének. Nem érzem és nem értem, hogy kevésbé lenne szép egy érzelem akkor, ha fantasztikusan összetett fizikai/kémiai folyamatok eredménye, mintha valami mítikus dologé lenne.


@30: Persze, szívesen veszem. Édekes, hogy pont őt említetted, mert pont ezt a könyvet forgatom épp:

[link]

2020. szept. 23. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/59 A kérdező kommentje:
Semmilyen “”lénynek”” nem tulajdonítom. Most meg megyek, mert idegösszeomlásom lesz, tényleg pszichózisom van
2020. szept. 23. 22:53
 33/59 Mojjo ***** válasza:
100%

@32: Akkor nem lénynek, hanem bármilyen mítikus, spirituális, akármilyen izének, ami nem a fizikai világ fizikai működéséből adódik. De ettől ugyanúgy megmarad a lényeg: mitől szép az egyik és taszító a másik? Mitől leszünk biorobotok, ha biokémiai folyamatok irányítják az érzelmeinket és mitől leszünk csodálatos érző lények, ha valami spirituális / misztikus / transzcendens akármi van a háttérben?


Oké, azért idegösszeomlást nehogy kapj emiatt. Esetleg majd ha lesz időd és idegzeted, megköszönöm, ha elküldöd Plancktól, amit a #30-ban említettél :)

2020. szept. 23. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/59 anonim ***** válasza:
A hit is alapulhat olyan tudományon, amit nem ismertek akkoriban. Példa erre, hogy általában minden vallásban tiltott a vérfertőzés, és ennek egyszerű biológiai oka van, de ezt akkor még nem tudták megmagyarázni.
2020. szept. 23. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/59 Mojjo ***** válasza:
100%

@10:

"De valóban csak ennyi lenne az élet és természet?"


Hát igen. "Csak". Amikor az ember elkezdi megnézni, hogy a "csak" ennyi, az valójában mi is, akkor egy hihetetlenül összetett és csodálatos rendszer bukkan elő. Az a helyzet, hogy bár még bőven nem ismerjük a teljes képet, amit megismertünk belőle, felülmúl minden képzeletet. Szó szerint. Egyik spiritiális / vallásos / ezoterikus / stb stb zöldséggyáros sem tud még csak megközelítőleg sem olyan elképesztő világot leírni, amilyen a fizikai valóság. Szóval a "csak" jelzőt pont hogy nem erre, hanem a mindenféle képzeletvilágra lehetne inkább mondani. Sokkal sekélyesebbek, mint a szerinted rideg valóság. Érdemes lenne inkább megismerned, rájöhetnél, hogy nem olyan rideg az.

2020. szept. 24. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/59 anonim ***** válasza:
100%

Nem igazán értem, kérdező, hogy mi a célod.

Miért zavar pl. az, ha a világunk véletlenül alakult ilyenre, és egyszerű fizikai törvények határozzák meg?

Miért lenne neked jobb, ha valamilyen spirituális lény akarata lenne?

Ja, amúgy a világunk nem a semmiből lett.

2020. szept. 24. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/59 Wadmalac ***** válasza:
86%

"Állhat racionális alapokon valakinek a hite"


Mivel az ismert világunkban nulla objektív jele, bizonyítéka van egy teremtő létezésének, ha valaki a racionalitást nem sértve akar benne hinni, a teremtőt kívül kell helyeznie eme ismert világon.


A racionalista Biblia kábé véget érne a teremtéstörténet első pár fontos soránál:

És az Úr mondá: legyen ősrobbanás.

És lőn.

És az Úr látá, hogy ez jó, és többet hozzá sem nyúla.

2020. szept. 24. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/59 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

#37 Wadmalac


“A racionalista Biblia kábé véget érne a teremtéstörténet első pár fontos soránál:

És az Úr mondá: legyen ősrobbanás.

És lőn.

És az Úr látá, hogy ez jó, és többet hozzá sem nyúla.”


Na jó, ezen felnevettem :D Tanulság/ erkölcsi útmutató ? Ami működik azt nem szabad “megjavítani”.

2020. szept. 24. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/59 Mansour ***** válasza:

@Mojjo:

Bocs, de arra én is harapok, ha Istent "lénynek" nevezik. (És még a 36-os is lényezik, ejnye!) A lény az egy teremtmény, vagy aki nem hisz a teremtésben, annak számára is a létező dolgok egyike. Isten tehát nem lény és nem létező dolog, hanem a lét forrása. Ezt a magasabb szintű keresztény teológia is így tartja, csak az úgymond naivabb keresztények elképzelése az, hogy Isten valami végtelen hatalmú személy, egy szerető apa és igazságos uralkodó egyben, aki valami távoli transzcendens dimenzióban él. Az ateisták pedig elszeretettel vitatják ezt az istenképet, annyiban jogosan, hogy ez tényleg egy tarthatatlan, naiv elképzelés, "mese". Csak igazából irreleváns a dolog, a kereszténység tényleges istenképe sem ez, és akkor még más vallásokról nem is beszéltünk.

Abban viszont teljesen igazad van, hogy a "csak ennyi" valójában egy rendkívül összetett és csodálatos rendszert takar. De ez a "csak" nem is az összetettségre vonatkozik. Az ember mindenben a célt, az értelmet keresi, mindig hiányosnak fogja érezni azt a választ, hogy "ez így alakult ki". Bármilyen részletesen fel is tudjuk tárni magát a folyamatot, az okok és okozatok rendszerét, a végén mindig ott marad a kérdés, hogy "miért". És nem olyan értelemben, hogy "mi okból", hanem hogy "mi célból". Tudom, hogy tudományos szempontból ez a kérdés értelmezhetetlen, de az ember mégsem tud szabadulni tőle (mert mint fentebb kifejtettem, az ember nem csak racionális lény, sőt elsősorban nem az). És erre a miértre a transzcendencia tud csak választ adni. Még akkor is, ha ez a válasz zöldség, de legalább válasz.

2020. szept. 24. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/59 Wadmalac ***** válasza:
100%

Hát ha a tanulságát át is ugorjuk, arra legalább jó, hogy eszerint ez egy teremtett, de aztán magára hagyott világ, vagyis hiába is keresnénk deus ex machina nyomát, nincs.

Az isteni lépés a természeti törvények létrehozására korlátozódott, onnantól megy minden magától, így a teremtés, a teremtő létének bizonyítékát nem érdemes keresni, nincs itt, ebben az univerzumban.


Esetleg meg lehet toldani a dolgot azzal, hogy van beavatkozás, de az a sztochasztikus kimenetelekbe történik csak és statisztikailag is kimutathatatlan.


Szóval a teremtő esetleg néha eldönti, hogy Józsi vagy Pisti nyerje a lottó ötöst.

2020. szept. 24. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!