Szerintetek összeegyeztethető a tudomány a hittel? Állhat racionális alapokon valakinek a hite, vagy teljes nonszensz?
Nem a különböző, régi szentiratokat szó szerint értelmezendő, ortodox alapokon álló hitre gondolok. Hanem csak hinni, hogy van forrása és miértje a létnek és a természetnek, a tudatnak, (léleknek, ha úgy tetszik). Elvégre vitathatatlan számomra, hogy van valami csoda ebben az egészben, és van valami megfoghatatlanul érzékeny szépség, és különleges az egész létben
Ugyanakkor nem akarom hülyíteni sem magam. El kell ismerni a tudomány eredményeit, és felfedezéseit, melyek logikus képet kezdenek kirajzolni a világ keletkezésének hogyanjáról. El kell fogadni, hogy géneknek engedelmeskedő biológiai ösztönlények vagyunk mind mi, mind az élő természet egésze.
Kérdésem, hogy véleményed szerint ez egy ellentmondásos helyzet, ami tudományos alapokon állva abszolút kizárja a transzcendencia/hit lehetőségét, egy logikai bukfenc a hit; vagy pedig lehet racionális a hit, mely megfér a világ tudományos megközelítésének elfogadása/elismerése mellett? Esetleg szerinted semmi alapja nincs az emberi hitnek, nincs miértje a létnek, ez is csak egy evolúciós melléktermék?
Köszönöm a válaszokat.
"Továbbá a hit nem csak abból fakadhat, hogy régen a természeti erőket tudatlanságból varázslatnak hitték, hanem van egy nagyon erős érzelmi és pszichológiai alapja, történelme, úgy gondolom, hogy ez ugyanonnan fakad, mint pl a zene, művészetek, kultúra, stb, tehát valóban szubjektív ez a dolog."
Ezzel jól rátapintasz a lényegre, a hit sokkal mélyebb dolog, mint az természeti jelenségek magyarázatának kényszere, vagy a halálfélelem elleni eszköz.
Én úgy gondolom, hogy nincs ellentmondás a tudomány és a hit között mindaddig, amíg szigorúan külön területként kezeljük a kettőt. Akár azon az áron is, hogy elismerjük a hit irracionális voltát. Az emberben egyébként is legalább annyi irracionalitás van, mint racionalitás, nem lehetetlen szerintem, hogy a kettő harmóniában megférjen egymás mellett. :)
"De akkor meg miértelme hinni, ha irracionális?"
Mi értelme a van a művészetnek? Az sem racionális dolog.
"Mi értelme nem igaz dolgokban hinni?"
Honnan tudod, hogy nem igaz? Csak a racionális éned tartja nem igaznak.
"És hogy lehet, hogy ez nem választható dolog, pl hogy én valamiért úgy gondolom, hogy a transzcendencia valós dolog, és istennek se tudom lebeszélni magam erről sehogy sem, pedig folyamatosan próbálkozom."
Hát, a Biblia azt mondja, hogy a hitet Isten adja..:) De miért akarod lebeszélni magad róla? Zavar az életviteledben? Vagy így már nem tetszeleghetsz magadnak a racionális ember szerepében?
8- a jelenség, hogy a világegyetem összes részecskéje egy pontba volt összetömörülve egy hatalmas sűrűségű forró közegként, majd pontosan megfelelő sebességgel tágulva, pontosan megfelelő fizikai konstansokkal műkődve létrejött az Univerzum, az elég nagy véletlennek tűnik ahhoz, hogy megkérdőjelezzük a miértjét. Persze, az antropikus elvből kiindulva létezhet Multiverzum, de akkor azt is meg kell magyarázni. Ok-okozatok alapján így a végtelenségig fejthetjük vissza a valóságot, ha nincs egy téren és időn kívül álló biztos pont, ami a forrása mindennek. Hogy lehet, hogy a semmi helyett egy komplex valami van?
És ne haragudj, de tisztában vagyok az evolúció működési elvével, tudom hogy átláthetó, természetes folyamat. Természetfelettiben nem hiszek, ez a szó egy marhaság, ha 300 éve megmutattál volna egy korabeli tudósnak egy kísérletet kvantum összefonódásról, természetfelttinek hitték volna, de mivel mára felfedeztük ezt a jelenséget, bekerült a természetes fogalomkörébe. Ez a természetfeletti szó csak szavakkal való dobálózás, és mint mondtam nem hiszem, hogy egy varázsló teremtette 6000 éve a Földet, mert sokan a hotet egyébként ezzel -“a felfogással azonosítják.
Hát ez az, de mi az igazság? Egyetértek abban, hogy a fizikalizmus nagy eséllyel nem képes a teljes igazságot megvilágítani. Jelenlegi helyzetünkben bele kell nyugodni, hogy a teljes igazságot semmiképp sem ismerhetjük. Még a fizikait sem, hiszen mennyi mindent nem tisztázott még a tudomány!
És mi az, hogy az igazságban akarsz hinni? Ha az igazságot ismered, az már tudás, abban már nem hiszel! De ez a tudás teljes egészében nem elérhető. Azért kell a hit, hogy kipótolja a tudáshiány miatti űrt. Amiben hiszel, az számodra szubjektív igazság lehet. De ha nem hiszel semmi konkrét dologban, csak valami meghatározhatatlan transzcendenciában, akkor nem értem, mi a gondod az igazsággal. Hiszen nincsenek konkrét "hitigazságaid", amik esetleg hamisnak bizonyulhatnak, vagy összeütközésbe kerülhetnek a tudománnyal.
"Mindenkit a vágyai vezérelnek és az érzelmei irányítanak, akkor is, ha nincs ennek tudatában."
Azért ezt nem mondanám. A wikipédia például ezt íraja:
"A vágyvezérelt vagy vágyelvű gondolkodás az a logikai hiba, amikor az alany – anélkül, hogy a rendelkezésére álló tények ezt alátámasztanák – valóságként kezel olyasmit, melynek valóra válása számára pozitív kimenetellel járna."
Nem gondolnám, hogy ez mindenkire igaz. És ha hiszed, ha nem, vannak olyanok akik racionálisan is logikusan gondolkoznak ilyen kérdésekben, nem érzelmi alapon.
Amit idéztél a vágyelvű gondolkodásról, az tényleg nem mindenkire igaz, szóval ebben a vonatkozásban elnézést kérek.
Azt viszont fenntartom, hogy alapvetően mindenkit a vágyai és érzelmei irányítanak. Ez nem azt jelenti, hogy bizonyos területeken, bizonyos kérdésekben nem gondolkodhatnának racionálisan. Van, aki racionális alapon nem hívő. De ugyanő lehet egy teljesen más területen vágyvezérelt. És van olyan is, aki érzelmi alapon ateista, csak ezt általában nem vállalják fel, és racionális indoklást keresnek rá.
Amit megismertünk az anyag, az életformák, a technológia, a társadalom, a kultúra, a tudomány eddigi fejlődéséből, az alapján végtelennek kell látnunk a jövő lehetőségeit a komplexitás növekedésére, a ma még lehetetlennek tűnő csodákra.
Ha az Univerzum végtelen időben és térben (ami nem irracionális feltételezés, mégha nem is egyedüli lehetőség) akkor ez a végtelen komplexitás már biztosan létrejött. Ebben hinni racionális.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!