Szerintetek összeegyeztethető a tudomány a hittel? Állhat racionális alapokon valakinek a hite, vagy teljes nonszensz?
Nem a különböző, régi szentiratokat szó szerint értelmezendő, ortodox alapokon álló hitre gondolok. Hanem csak hinni, hogy van forrása és miértje a létnek és a természetnek, a tudatnak, (léleknek, ha úgy tetszik). Elvégre vitathatatlan számomra, hogy van valami csoda ebben az egészben, és van valami megfoghatatlanul érzékeny szépség, és különleges az egész létben
Ugyanakkor nem akarom hülyíteni sem magam. El kell ismerni a tudomány eredményeit, és felfedezéseit, melyek logikus képet kezdenek kirajzolni a világ keletkezésének hogyanjáról. El kell fogadni, hogy géneknek engedelmeskedő biológiai ösztönlények vagyunk mind mi, mind az élő természet egésze.
Kérdésem, hogy véleményed szerint ez egy ellentmondásos helyzet, ami tudományos alapokon állva abszolút kizárja a transzcendencia/hit lehetőségét, egy logikai bukfenc a hit; vagy pedig lehet racionális a hit, mely megfér a világ tudományos megközelítésének elfogadása/elismerése mellett? Esetleg szerinted semmi alapja nincs az emberi hitnek, nincs miértje a létnek, ez is csak egy evolúciós melléktermék?
Köszönöm a válaszokat.
21- csak azt nem értem, hogy lehet úgy élni, hogy sziklaszilárdan racionalizálod például a karodban tartott gyermeked iránt érzett szeretetedet: egy jelentéktelen, fajfenttartásra ösztönző evolúciós jelenség, dopamin szabadul fel az agyadban (vagyis benned, mert csak az agyunk vagyunk ugye), melyt az agyad (Te, ismét) jutalomként érzékel, és arra sarkallja az agyadat (Téged), hogy az utódodat gondozd, mert ugye ő hordozza a génjeidet.
Nem tudok egyszerűen így élni
@22: Azért azt ugye sejted, hogy attól, hogy felismerjük a szeretetet létrehozó biokémiai folyamatokat és a fajfenntartási ösztön létét, a gyerekünkre nem úgy fogunk nézni, hogy ezen filózunk és ezek határozzák meg a gondolatainkat.
Ugye azt nem vitatod, hogy a különböző ízeket az ételek ilyen-olyan kémiai tulajdonságai határozták meg, amik az ízlelőbimbóinkon át ilyen-olyan biokémiai láncon keresztül kiváltják az íz érzetét az agyunkban. Ugye ide nem képzelsz semmi transzcendenst, spirituálisat stb stb? Akkor ha eszel egy baromi jó kaját, akkor ezen filózol, vagy élvezed az ízét az ételnek?
Attól, hogy felismerjük a körülöttünk lévő világ összefüggéseit, feltárjuk a működését, illetve attól, hogy nem kezdünk gyermeki képzelődésekbe, még élvezhetjük az életet és megélhetjük az örömeinket, illetve bármilyen érzéseinket a maguk teljébe.
Igen, tudom. Csak nehezemre esik felfogni, hogy egy ilyen komplex rendszer véletlenek milliói során jött létre csupán egy instabil fizikai állapotot követő ősrobbanás folyamán konkrétan a semmiből, ahogy zat is nehezemre esik felfogni, hogy az egész jelntéktelen. És azt is nehezemre esik felfogni, amikor valaki azt hiszi, hogy a szubjektív élmény jelensége (qualia), bármikor is megmagyarázható lesz pusztán agyműködéssel, fizikalizmus útján.
De igen, tisztában vagyok azzal, amit írsz.
“ felismerjük a szeretetet létrehozó biokémiai folyamatokat ”
Ki ismeri fel?
@25: Akkor ezek szerint mégsem értettél semmit abból, amit a #23-ban írtam...
@26: Aki ezzel foglalkozik, aki utánaolvas stb stb
Kérdező, itt egy rövid szösszenet Feynmantól (Nobel-díkas fizikus), talán ez segít neked megérteni pár dolgot:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!