Azt, hogy szigorúan véve a kettő nem zárja ki egymást.
tudomány ≠ ateizmus
hit ≠ Biblia szó szerinti értelmezése.
Elfogadhatja valaki a Biblia – elsősorban erkölcsi jellegű – tanításait úgy, hogy közben a tudomány szerepét helyén kezeli. Úgy tűnik egyébként, hogy a jelenlegi Pápa is ilyen ember: [link]
Továbbra is állítom, hogy a hit nem azonos a Biblia szó szerinti értelmezésével.
Vannak, akik hisznek Istenben,a világot létrehozó és a világot fenntartó, működtető Istenben. (Van, aki ez utóbbit pl. már nem állítja.) Teheti mindezt úgy, hogy számára a Bilblia szimbolikus. A teremtéstörténet számára a dolgok prioritásáról szól, hogy előbb történt a Nap és Hold teremtése, csak utána a növények, és csak végül jött létre az ember. Az ember kezdetben paradicsomi állapotban volt, de mivel evett a tudás fájáról – értsd: tudatos lénnyé vált –, ezért megszűnt számára a paradicsomi állapot, hiszen innentől tudatában volt tetteivel, így felelősséget is kell érte vállalnia, számára már létezik a bűn fogalma,hiszen szabad akarata, szabad döntése, szabad cselekvése van, stb…
Ilyen téren a tudomány sem mond mást. Előbb a csillagok, bolygók, holdak jöttek létre, ezután jelent meg az élet, kezdetben növények, majd állatok, majd az ember formájában. Az ember tudatossá vált, így felelős a saját tetteiért.
Az, hogy valaki a Bibliát úgy értelmezi, hogy Isten 6 * 24 * 60 * 60 másodperc alatt teremtette a világot, hogy valóban volt egy Ádám nevű hús-vér ember, akivel a dolgok megtörténtek, az a lehető legprimitívebb értelmezése a Bibliának. A Biblia üzenete nem ez, hanem azok az erkölcsi tanulságok, amelyeket kiolvasol belőle, azok az attribútumok, amik valamit szentté tesznek, vagy legmagasabb fokon isteni attribútumok lesznek.
Tovább megyek. Van, aki úgy hisz Istenben, hogy hisz benne, de azt tartja, hogy a különböző korok és kultúrák vallásalapító tanítói egy és ugyanannak az isteni jellegnek a tanítását hozták el, méghozzá olyan formában, amilyen formában az adott korban és kultúrában erre szükség volt. Számukra a Biblia csak egy mítoszgyűjtemény, ami jó arra, hogy az adott korban és helyen átadja ugyanazt a tudást, amit a buddhizmus, a hinduizmus, vagy mondjuk a görög, vagy egyiptomi vallás is átad. Nem kell hinned a Biblia szó szerinti értelmezésében, sőt magának a Bibliának a hitelességében sem ahhoz, hogy higgy Istenben.
Már ne haragudj: ezt egy tudományos fórumon kérdezed?
Miről is szól a kérdésed?
Amúgy a "ki mit VALL", kérdés a vallásos oldalra való.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!