(Filozófia) A tér azért végtelen mert mint olyan nincs minek vége legyen rajta?
Vegyünk egy analógiát. Van mondjuk egy középiskolai osztály. Az osztály a tanulókból áll. De a tanulók nem csak szimplán ott vannak, hanem különböző viszonyok vannak közöttük. Szimpatizálnak egymással, vagy éppen ellenségesek egymással, vagy közömbösek. Ez a viszonyrendszer nyilván megnyilvánul a tanulók viselkedésében, de maga a kapcsolati rendszer nem fizikai természetű, hanem fogalmi természetű valami, egy absztrakció. És bár a kapcsolati rendszer nem fizikai természetű, mégis vannak tulajdonságai, sőt mérőszámokkal kifejezhető egzakt tulajdonságai. Maguknak a kapcsolatoknak is vannak tulajdonságai. Pl. lehet egy kapcsolat egyoldalú, lehet kölcsönös. Magának a kapcsolati hálónak is vannak mérhető tulajdonságai. Pl. lehet mérni kölcsönösségi indexet, hogy a tanulók hány százalékának van kölcsönös kapcsolata. Vagy sűrűségi mutatót, hogy egy tanulóra átlagosan hány kölcsönös kapcsolat jut. Vagy kohéziós indexet, hogy milyen a kölcsönös kapcsolatoknak a lehetséges kapcsolatok számához viszonyított aránya. Egy csoport lehet egységes, lehet két részre bomlott, lehet sok kis klikkre bomlott. Lehetnek kiközösített tagok, lehetnek központi tagok és perifériára szorult tagok.
És még egyszer, ez egy elvont dolog, nem fizikai. Hiszen nem tudom egy középiskoláról leemelni a kapcsolati rendszert, és tenni rá egy jobbat, ez nem fizikai természetű valami, hanem csak absztrakciója, modellje a tényleges fizikai létezők – a tanulók – működésének. Szintén nem lehet AliExpressen rendelni 50 darab kölcsönös kapcsolatot és ha házhoz szállították, utána bevinni és ráönteni az osztályra, hogy attól jobb lesz. És mégis komplex irodalma, módszertana van a kapcsolati háló elemzésének, mérésének, ezen absztrakt viszonyrendszer tulajdonságai megismerésének.
~ ~ ~
Ugyanilyen viszonyrendszer van a fizikai létezők – részecskék, tárgyak – pozíciója között. A különbség annyi, hogy az emberi psziché bonyolult. Hogy most egy potenciális új tanuló – aki még nem része ennek a rendszernek – milyen kapcsolatokat fog kiépíteni az osztályban, azt nem lehet előre megjósolni, rengeteg kiszámíthatatlan esetlegességen fog ez múlni. Ha csak két embert ismertetek össze, akkor sem tudom megmondani, hogy jó barátokká válnak, vagy esküdt ellenségekké, ha elég jól ismerem a személyiségüket, hogy a találkozásuk pillanatában éppen milyen témák juthatnak eszükbe, stb… Mert még mindig számos kiszámíthatatlan tényező marad, pl. hogy az egyik véletlenül nem önti-e le a másikat narancslével, vagy a másik nem mond-e egy szó helyett egy ártatlan szinonimát, amire a másik megsértődik. (Mondjuk valami teljesen irreleváns dologgal kapcsolatban az ügyetlen helyett a béna szót használja, a másiknak meg pont lebénult a testvére, ami miatt nagyon zokon veszi a béna szót…)
Ezzel szemben az, hogy egy potenciális – tehát még nem ott lévő – részecske, tárgy pozíciója milyen viszonyban lesz a többi objektum pozíciójával, az egyszerű, képletekkel felírható törvények által meghatározott. Még a viszonyrendszerbeli dinamikát, a létezők közötti kölcsönhatásokat is olyan egyszerű tulajdonságok határozzák meg, mint sebesség, lendület, perdület, gravitációs tömeg, elektromos töltés stb… Így ahogy a kapcsolati háló a tanulók közötti viszonyok absztrakciója, addig a tér vagy a téridő a fizikai létezők pozíciója közötti viszonyok absztrakciója, csak ez utóbbi esetén a fizikai törvények ismeretében nem csak a konkrét, hanem a potenciális pozíciók leírására is teljesen jól használható modellt tudunk felállítani.
~ ~ ~
> Esetleg görbül benne valami, amit akár nem látunk, talán a sötét anyag ezt még nem tudjuk.
Az megfogalmazás kérdés, hogy a tömeg görbíti-e a teret, vagy a tömeg a téridő görbültségét közvetett módon jellemző tulajdonság. Ha nagyon egzakt módon akarjuk meghatározni, akkor a téridő nem göbül, hanem képlettel meghatározható összefüggés van a téridő görbültsége és a tömeg (meg még néhány más tulajdonság) között.
> a mozgásra a tér ad lehetőséget,
Itt is az abszolút korrekt megfogalmazás az lenne, hogy a hétköznapokban a mozgásnak nevezett jelenségek sokaságának a fizikai leírását el tudjuk végezni a tér/téridő matematikai modellje segítségével.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
> Tudom ismerem Einstein térgörbüléses fantazmagóriáját
Ismered és érted is? Vagy csak hallottál róla ilyen-olyan laikusoknak szánt interpretációkat? Az előbbi esetben vegyük Einstein művét: [link] . Ebben hol – hányadik oldalon – van hiba, hibás következtetés, hibás kiindulási alap, hibás értelmezés? Ezzel szemben mi lenne a helyes, és mire alapozottan lenne az helyes?
Majd megnézem az Ensteines linket is. Most kiemelem a többi írásod lényegét, azután leírom miért nem stimmel a hasonlat.
"Így ahogy a kapcsolati háló a tanulók közötti viszonyok absztrakciója, addig a tér vagy a téridő a fizikai létezők pozíciója közötti viszonyok absztrakciója,"
Ahogy írtad még a legelején a kapcsolati háló fogalmi,(vagyis képzeletbeli), mint ilyen ennek már vannak tulajdonságai, ez világos. Az elmei dolgoknak tulajdonságaik vannak, pl. van eleje vége, típusai, időtartama stb, ugyanúgy mint a tárgyaknak, vagyis mivel tulajdonságai vannak ezért tárgyak is, csak nem fizikaiak hanem mentálisak, vagyis kb. mentális objektumok. Azzal egyetértek hogy ezek klasszikus értelemben nem valósak, lásd valóság-képzelet. A fizikai tárgyak a térben vannak, a mentális tárgyak(pl. gondolat, érzés stb.) pedig a tudattérben. Én a teret egyébként valóságnak tartom, nem képzeletnek. Bár nem látom a teret mint valós dolgot, csak tárgyak viszonyát, és tulajdonságait, mégis egy tárgy lényegében attól lesz valóságos, mert a tér lehetőséget ad a tulajdonságok és összehasonlítások létezésére. Ha lenne a térnek tulajdonsága az befolyásolná, vagy korlátozná a benne lévő tulajdonsághalmazok mibenlétét. Ugyanígy mentálisan, ha a tudatterünk alapból valamilyen tulajdonsággal rendelkezne, akkor nem adhatna teret olyan sokféle személyiségnek, korlátozna vagy befolyásolna. Én így tekintek rá jelenleg, aztán majd replikázol vamit.
„A teret nem lehet elképzelni…”
Az építészek, mérnökök nagy bajban lennének, ha nem tudnának tereket elképzelni.
„a tér …, egy nem fizikai, nem látható, de teljesen magától értetődő végtelen tér.”
A „tér” egy fogalom, mint fogalom természetesen nem látható. Az más kérdés, hogy adott kontextusban mit is értünk ez alatt a fogalom alatt. Természetesen érthetünk alatta egy végtelen elméleti teret is. Ez esetben evidens, hogy nem fizikai térről beszélünk.
Azonban beszélhetünk fizikai térről is. Ilyen fizikai terek lehetnek konkrét létező helyek. Például ilyen fizikai tér a Papp László Budapest Sportaréna, a New York-i Central Park, a Budapesti Clark Ádám tér, vagy akár a saját hálószobád is.
A „tér” fogalma megint csak más kontextusba kerül ha azt a fizika tudomány szempontjából közelítjük meg. Azonban ez esetben is különbséget kell tennünk, hogy mely elméletek alapján vizsgáljuk a teret. Ha ugyanis azt a már részben meghaladott Newtoni fizika szempontjából vizsgáljuk, akkor a tér egy az Euklidészi geometriából ismert háromdimenziós koordináta rendszer, egy olyan viszonyítási rendszer amelyben a fizikai testek viszonylagos helye megahatározható. Ez esetben a tér egy matematikai modell által leírt elméleti tér.
Ha azonban a teret a relativitáselmélet szerint vizsgáljuk, akkor a térről nem beszélhetünk az időtől függetlenül. Ebben a kontextusban tér és az idő együttesen egy négydimenziós fizikai létezőként jelenik meg. Tehát ez esetben nem elméleti térről beszélünk, hanem a fizikai tulajdonságokkal is rendelkező téridőről amely valós létező, és amelynek tulajdonságai, változásai mérhetőek.
„ - "Tud görbülni."
- Esetleg görbül benne valami...”
Ha a tér görbül akkor nyilván minden magába foglaló tömeget is meggörbít. Ezen az elven mérik a gravitációs hullámokat a LIGO obszervatóriumban is.
„a térnek nincsenek tulajdonságai amik meghatároznak”
De vannak, hiszen mérni is tudjuk azokat.
„Ha lenne a térnek tulajdonsága az befolyásolná, vagy korlátozná a benne lévő tulajdonsághalmazok mibenlétét.”
Pontosan ez történik minden pillanatban, minden tömeggel. Ezért nem esel le a bolygóról, ezért maradnak az égitestek a pályájukon és ezért léteznek inerciarendszerek valamint az idő dilatáció is. Ezért kisebb a gravitáció a Holdon mint a Földön.
Nem cáfoltad meg.
AZ, hogy neked van egy naiv elképzelésed, amibe ez nem fér bele, az a te problémád. Attól még nem igaz. Olvasd el még egyszer, és próbáld értelmezni, mert ez az igazság. Ha pedig az igazság érdekel, akkor ne azt erőltesd, amiben te hiszel, hanem nézz utána, és tanulj.
Még egyszer leírom de aztán ne papagájkodj tovább légyszíves.
"Az építészek, mérnökök nagy bajban lennének, ha nem tudnának tereket elképzelni."
Nem tereket képzelnek el, hanem térben lévő tárgyakat. Nincs is olyan hogy terek, csak egy tér van, attól hogy a tárgyak látszólag felosszák a teret, a valóságban nem történik semmi térosztódás, az egy tér változatlan marad csak úgy tűnik mintha fel lenne osztva (tudod a délibáb is víznek tűnik), de nincs felosztva, még a tárgyak is térből vannak. Tehát továbbra is..a teret nem lehet elképzelni, mert nem objektum, de ettől még tudjuk hogy van, ugyanúgy mint a tudatodat nem tudod elképzelni, de tudod hogy van, elképzelni a tudatodon belül tudsz dolgokat, tárgyakat, képzelet, gondolat, fantázia, akár sületlenségek.. ahogy ez utóbbit prezentálod is, főleg lejjebb..borogatást kérek, ezekre még reagálni is szégyen.
"A „tér” egy fogalom, mint fogalom természetesen nem látható. Az más kérdés, hogy adott kontextusban mit is értünk ez alatt a fogalom alatt. Természetesen érthetünk alatta egy végtelen elméleti teret is. Ez esetben evidens, hogy nem fizikai térről beszélünk.
Azonban beszélhetünk fizikai térről is. Ilyen fizikai terek lehetnek konkrét létező helyek. Például ilyen fizikai tér a Papp László Budapest Sportaréna, a New York-i Central Park, a Budapesti Clark Ádám tér, vagy akár a saját hálószobád is."
Se nem fogalom, se nem elméleti, se nem fizikai, ezek mind tárgyi dolgok, hány éves vagy egyébként, ha 10 alatt, visszavonom hogy szégyen válaszolni, de akkor viszont próbálom egyszerűbben írni. A tér éppen az aminek látod, egyrészt semmi mint tárgy, másrészt a legalapvetőbb, és legmagátólértetődőbb dolog a világon, ha létezik valami, pl. tárgyak, ennek alapfeltétele a tér vagy térszerűség. A térről nincs is mit beszélni, szó szerint. Az sok dolog amiket írkálsz, azok tárgyak tulajdonságai és viszonyai, amihez kell egy független létező, egy hordozó úgymond na ez a tér.
"Ha a tér görbül akkor nyilván minden magába foglaló tömeget is meggörbít. Ezen az elven mérik a gravitációs hullámokat a LIGO obszervatóriumban is."
Nem mondtam hogy a tér görbül, hanem hogy benne valami görbülhet a tér nem. A gravitáció oka pedig mi a mai napig ismeretlen, ha jobban értenéd, és képben lennél, tudnád.
„a térnek nincsenek tulajdonságai amik meghatároznak” (mondtam én)
De vannak, hiszen mérni is tudjuk azokat. (Mondod te)
Azok a tulajdonságok amiket felsorolnál, mielőtt felsorolod, gondold meg 3-szor is nem-e vajon tárgyak tulajdonságai vagy viszonyai, és majd ha 3-szor is meggondoltad akkor írd le.
„Ha lenne a térnek tulajdonsága az befolyásolná, vagy korlátozná a benne lévő tulajdonsághalmazok mibenlétét.” (én)
Pontosan ez történik minden pillanatban, minden tömeggel. Ezért nem esel le a bolygóról, ezért maradnak az égitestek a pályájukon és ezért léteznek inerciarendszerek valamint az idő dilatáció is. Ezért kisebb a gravitáció a Holdon mint a Földön.
(Te)
Mint mondtam a tudomány jelen állása szerint, halvány gőzünk sincs mi okozza a gravitációt.
Mondd már meg nekünk, ha a tér görbül akkor a téren pontosan mi görbül, csak azt ne mondd hogy maga a tér, mert ahhoz kéne hogy legyen valami struktúrája. És honnan hova görbül, pl. ahonnan elgörbül ott mi marad a helyén? :D
És ahova odagörbül ott eltolja az ott lévő teret? Vagy ott megkétszereződik? Kezd derengeni valami? A tömeg hatást gyakorol más tömegekre, rendben van, hatást gyakorolhat pl. a nem látható sötét anyagra is, igaz? A sötét anyag deformálódása magyarázat lehet jelenségekre amit eddig térhajlásnak hittél, így van?
De a gravitációra nem magyarázat, világos minden tudósnak aki nem ragadt le egy 100 éves elméletnél.
"A tömeg hatást gyakorol más tömegekre"
De ez így nem igaz, nincsen távolbahatás.
A tömeg a térre gyakorol hatást, görbíti azt, és ez a hatás terjed fénysebességgel. Ez hat utána a térben levő többi tömegre, amikor eléri azokat.
Igen, a sötét anyagra is. Csakhogy a sötét anyag is eloszlik a térben: van olyan hely, ahol sok van, máshol kevés. Tehát a sötét anyag nem lehet e tér maga.
Végülis a tömeg energia és az energia egyben akar lenni valamiért, ezért minden energia vonzza egymást hogy mi az a vonzó erő azt nem tudjuk, de a tér hajlás elmélete nem jó ötlet, mert ahhoz hogy a tér hajoljon kellene valami tulajdonsága legyen ami hajol, de nincs semmilyen tulajdonsága amire hathatna a tömeg. Miért hajlítaná a tömeg a teret? Mi az az erő amit a tömeg kifejt a térre? A gravitációs erőt nem mondhatod, mert azt mondod a gravitációt a tér hajlása okozza.. és pontosan mit értünk tér alatt, ha már azt mondod hajlik? A semmi nem tud hajolni, pedig a tér tárgyi vagy energetikai értelemben semmi.
Nem is mondtam hogy a sötét anyag a tér maga..
"minden energia vonzza egymást"
Hiába erőlteted: NEM. Továbbra sincs távolbahatás, tehát NEM egymást vonzzák. Továbbra is az van, hogy a tömeg meggörbíti a teret - ÉS aztán ez a görbület terjed tovább, és ez hat a többi tömegre.
Lehet erőltetni, hogy nem így van, csak akkor az értelmes emberek furán fognak nézni rád.
A térnek pedig vannak tulajdonságai, ezt már az elején leírtuk.
És most már elegem van belőled, szóval ha továbbra is hülye akarsz lenni, akkor csináld egyedül. Viszont akkor menj át az ezotériába, mert tudomány az nincs a filozofálgatásodban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!