Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Elmeletben lehet vegtelen a...

Elmeletben lehet vegtelen a sebesseg? Azaz gyorsulhatunk a vegtelenig?

Figyelt kérdés

Lehet hogy buta kerdes de akit idaig kerdeztem 4 szem kozt nem tudtak ra valaszt adni....


En ugy gondolom hogy lehet elmeletben a vegtelensegig gyorsulni.

Mert:

Ugye mindenki jatszott mar lezerrel. Es ha pl a lezertol kb 3m-re vilagitasz egy fallra (lezer pont sebessege legyen mondjuk 1m/s) akkor azt meg tudjuk kovetni szabad szemmel.

De ha ez a fal mar 200km-re van tolunk es ugyan olyan sebesseggel mozgatjuk a lezert mint amikor a fal 3m-re volt tolunk akkor a 200km-re levo falon a lezer pont sokkal gyorsabban fog mozogni.


Nos tehat ha mar letezik vegtelen akkor a falat is vegtelen tavolsagra tudjuk vinni a lezertol.

Es ha minel tavolabb van a lezertol a fal akkor annal gyorsabban fogy mozogni a pont a falon.

Tehat ha a falat mindig tavolabb viszem a vegtelenben akkor a lezer pont sebessege is vegtelen lehet a falon.


(Ez csak elmelet es tudom hogy a feny az halvanyodhat, torzulhat az urben a gravitaciok okozta hatasok miatt)

De ezektol elrugaszkodva szerintetek lehetseges?



2015. aug. 15. 21:05
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
10%
Jelenleg elméletben sem lehetséges. A tudomány jelenlegi állása szerint semmi sem tud fénysebességgel vagy annál gyorsabban haladni. De minden lehetetlen volt, amíg rá nem jött valaki, hogyan lehetséges mégis. Amit írtál, a fénysebességnél gyorsabb vetítmény, egy tipikus példája a fénysebesség megdönthetetlensége után következő "DE"-k hosszú sorának. Ez a sor már most is olyan hosszú, hogy valószínűleg 1-200 éven belül értelmét veszti ez a törvény.
2015. aug. 15. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
18%
Csak elméletileg a sebességnek is van vége. Mégpedig az a sebesség ami olyan gyors hogy már mindenhol jelen vagy egyszerre. Egy sci-fi ben volt, de logikusnak tünik.
2015. aug. 15. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim válasza:
100%

1. Ha nyugalmi tömeggel rendelkező tárgyat szeretnél felgyorsítani végtelen sebességre, akkor ahhoz végtelen energia szüksége. Sajnos ilyen nem áll rendelkezésünkre pillanatnyilag, ezért nem lehetséges.

2. Ha fotonokat szeretnél felgyorsítani, ami nyugalmi tömeggel nem rendelkezik, ott pedig van egy sebességkorlátozás. A fénysebesség ami 300 000km/s.

A kérdésedre válaszolva szerintem nem lehetséges.

2015. aug. 15. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon jópofa kérdés. Az a pont a falon valóban mozoghat akármilyen sebességgel. De az a pont nem anyag, hanem egy virtuális valami (mindjárt elmondom, mit értek ezalatt).


A lézermutatód folyamatosan ontja magából a fotonokat, és amikor végigrántod mondjuk a Hold felszínén balról jobbra egy ezredmásodperc alatt a mutatódat, akkor más fotonok csapódnak a Holdba a bal oldalon, középen és jobb oldalon.


Így bár a pont látszólagos sebessége valóban fénysebesség feletti, hiszen egy ezredmásodperc alatt megtett 5000 kilométert a Hold felszínén, anyag valójában nem mozgott ilyen sebességgel. Egyszerűen más-más fotonok alkották a pontot, miközben végighúztad a lézermutatódat a Holdon. A bal oldalon azok, amiket a lézered először bocsátott ki, közepén azok, amit fél ezredmásodperccel később lőtt ki, jobb oldalon pedig amit egy ezredmásodperccel később lőtt ki.


Most nyilván arra gondolsz, hogy akkor miért nem "játsszuk ki" a fénysebességet valami hasonló trükkel. Az a helyzet, hogy információt fénysebességnél gyorsabban nem lehetne a Holdon A-ból B-be juttatni akkor sem, ha te a Földről besegítenél, hiszen ahhoz először a Holdról a Földre kéne juttatni azt.


Remélem valamennyire érthető volt, amit írtam.

2015. aug. 15. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
100%

Valójában nem a pont mozog gyorsabban. Mi történik a példában? Adott egy test, ami lézersugarat bocsát ki. Nevezzük ezt a testet egyszerűen csak "ceruzának" (a lézerceruzából jött az elnevezés).

Kezdjük az első példával. Van egy fal 3 méterre tőled. Erre a falra irányítod a lézert. Valójában a ceruzának van egy szöge. Tegyük fel, hogy merőlegesen tartod a ceruzát a falhoz képest. Most elmozdítod 30 fokkal. Az egészet fel lehet rajzolni úgy, mint egy derékszögű háromszöget. A két befogó a ceruza távolsága a faltól, amikor merőlegesen mutatott a falra ('a' szár), illetve az a távolság, amit a lézer a falon "megtett" (mondjuk így az egyszerűség kedvéért('b' szár). Az átfogó pedig az a távolság, ami a ceruza és a fal között van, miután 30 fokkal megdöntötted a ceruzádat ('c' szár). Minden adat elég ahhoz, hogy ezt a két távolságot kiszámold, én ettől eltekintenék, de ha akarod, kiszámolhatod, mekkora a háromszög.

A háromszögekről tudjuk, hogy az oldalaik, illetve szögei között összefüggések vannak. Kezdjük távolítani a falat! A fallal szemközti szög (vagyis ahol a ceruza van) ugyanúgy 30 fok marad. A falon lévő egyik szög 90 fok, a másik falon lévő pedig továbbra is 60. Tehát a szögek arányát ugyanúgy megtartottuk! Viszont az 'a' szárat elkezdtük meghosszabbítani, így egy új háromszöget kapunk, ami hasonló az eredetivel. Ebből következik, és ezt szintén számolgatással alá tudod támasztani (amitől szintúgy eltekintek most), hogy a háromszög 'c' illetve 'b' szára ennek megfelelően ugyanúgy hosszabb lesz, mint az 'a'. Ha ezt így gondolatban lejátszod, akkor belátható, hogy miért érsz el ugyanakkora elmozdítással nagyobb látszólagos sebességet egy távolabbi falon, mint egy közelebbin.

De valóban mozog a fény a falon? Nem. Ezt csak te látod így. Térjünk vissza a háromszöges példára! Amit te mozgásként érzékelsz, az a 'b' száron történő fényeltolódás (ugye a 'b' szár volt rajta a falon - a leírt kifejezés nem túl pontos, de maradjunk ennél). A fény azonban nem mozoghat a falon, belegondolva, eléggé furcsa is lenne. (A továbbiakban a lézer helyett maradjunk a fény kifejezésnél, a példa szempontjából teljesen lényegtelen.) Szóval a fény a ceruzából jön ki (naná, hisz ott keletkezett), és a fény csak az említett háromszög 'a' illetve 'c' szárán tud haladni, hiszen ezek egyik vége maga a fényforrás (példánk esetén a ceruza).

Mi történik, ha a falat nagyon eltávolítjuk? Mondjuk úgy 1 fényévnyire (és idealizáljuk le annyira a példát, hogy a fény el is jut odáig, és bármi változás történik a falon, azonnal érzékeljük - ez természetesen nem így van, de így egyszerűbb lesz elmagyarázni). Ugyanaz az eset. 30 fokkal elfordítod a ceruzát. Mikor látszik meg az elmozdulás a falon? 1 év múlva, mert a fénynek ennyi idő kellett, hogy odaérjen. Tehát még csak nem is azonnal. Persze ebben az esetben a 30 fok eredményeképpen nagyon nagy elmozdulásra kell számítani, ha gondolod, kiszámolhatod. És mekkora lesz az elmozdulás sebessége? Lényegtelen. Mert nem a fény mozdult el a falon, hanem a lámpából kibocsátott fényrészecskék érték el a fal különböző részeit. Csak annyi történt, hogy minden részecske a fal más-más pontjára érkezett meg!

És most felejtsük el a falat! Fogjuk meg a ceruzát, és össze-vissza mozgassuk! Mi történik? Az univerzum minden irányába elkezdjük kilőni a fénysugarainkat. Azok a fénysugarak mindig fénysebességgel fognak menni, és azért, mert véletlenül jó pár millió fényévre tőlünk rávetődnek egy tükörre, még nem jelenti azt, hogy a tükrön mért sebességük meghaladja a fénysebességet, csupán azt, hogy a tükör különböző pontjait más-más foton éri el.

2015. aug. 16. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:

Huuu koszonom a valaszokat :D

Tok jo hogy valaszoltatok a kerdesemre.

Azt hittem hogy majd jonnek azok valaszok te h.lye vag meg ilyesmik...

Koszonom megegyszer

2015. aug. 16. 06:59
 7/21 A kérdező kommentje:

Hmmmm.

Jo akkor a lezer pontot mellozzuk mert a lezer fenye max fenysebesseggel kozlekedik....


Vegyunk most egy vegtelen hosszu rudat amit jobbra ballra dontogetunk.

Ugye a "teteje gyorsabban fog mozogni az alljatol.

(A belso iv lassabb mint a kulso iv)

Igy mar valahogy lehetseges a vegtelen sebesseg?

2015. aug. 16. 08:30
 8/21 anonim ***** válasza:
100%

Ez ám a hozzáállás! Nem szabad könnyen feladni :)


Sajnos így sem érhető el a fénysebesség. Ha csinálnál egy 300.000 kilométer hosszú gyémántrudat, és valahogy meg is tudnád forgatni, akkor távolról nézve azt látnád, hogy a távolabbi vége a forgatás után egy teljes másodpercig nem mozdul, és a forgatás úgy terjed a merevnek hitt rúdon, mint egy kötélen: hullámként.


Ami önmagában nem baj, hiszen akkor forgassuk kötélként, pörgessük be, mint egy lasszót. De sajnos ezzel sem jutnánk messzire, mert már nagyságrendekkel alacsonyabb sebességnél felszakadnának azok a kötések, amelyek a testet egyben tartják.


El se jutnánk annak az újabb problémának a közelébe, hogy a fénysebességhez közelítő atomok tömege a végtelenhez közelít, emiatt a mozgásállapotuk további változtatásához szükséges erő is a végtelenhez közelít, amit nem tudunk kifejteni. De ez már relativisztikus fizika, itt már az a fő baj, hogy más szabályok érvényesek, mint amihez hozzászoktunk.


Se test, se jel, se információ, semmi nem haladhat a fénysebességnél gyorsabban. Ezt a tényt a legjobb ötletekkel sem tudjuk kitrükközni.

2015. aug. 16. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
100%
"Ezt a tényt a legjobb ötletekkel sem tudjuk kitrükközni." - hipertér, ikerrészecske, féregjárat, időutazás, a tér szerkezetének manipulációja? (Ezek nem feltétlenül valóságos/lehetséges dolgok, de te ötletet írtál...)
2015. aug. 16. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
100%
Ha most az egyszerű Newton törvényt is figyelembe veszed (Einsteint kellene, de anélkül is menni fog), akkor ugye, amikor mozgatod a "botot", annak minden pontja az álló helyzetből gyorsulni fog egy adott erő hatására. Most ne vesszünk bele abba, hogy micsoda erőt kell kifejtened ahhoz, hogy a vége kellően gyorsuljon. Inkább vegyük azt, hogy a bot első méterénél lévő pont mozgatásához az erőt a bot többi pontja közvetíti (hiszen te ott nem taszítgatod). Minél messzebbi pontról van szó, annál erősebben kell nyomni. És miközben szeretnéd elérni a végtelen sebességet, lesz egy olyan érték (még aránylag kicsi sebességnél), amikor a botban akkora erők ébrednek, hogy azoknak a botot összetartó atomi erők nem tudnak ellenállni, röviden, a botod ripittyára törik. Persze egy csomó törvény érvényesül ilyenkor, aminek a részletezésébe nem mentünk bele, ezek együttes hatása miatt a bot törni fog. És sajnos nem fogsz tudni kitalálni semmiféle más módszert sem, mert mindig akad valamilyen természettörvény, amit meg akarnál szegni. Durván szólva erre jött rá Einstein, csak ő aztán elegánsabban fogalmazta meg ezt (sőt számításokkal igazolta is).
2015. aug. 16. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!