Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Ennyit ér a híres linux?

Ennyit ér a híres linux?

Figyelt kérdés

Felraktam a legújabb ubuntut, utána felraktam a steamet, hozzáadtam egy non-steam játékot. Beállítottam a protont stb.

Kiírta hogy .net 6.0 kell hozzá.


Olvasgattam egy picit wine-trick proton-trick ilyesmi.


Ok, protannal nem megy. Sima wine-al felraktam amit a proton linkelt. Ugyanúgy nem megy.


Itt most a baldurs gate 3 volt a tesztalany.


Utána megnéztem a hogwarts legacyt is wine-al.


Annyit írt ki hogy windows 10 vagy takarodj.


Ezek pl windows alatt simán mennek, a linux még ennyire se képes.


És nem gyorsabb vagy jobb mint a windows.



2023. nov. 26. 19:06
 231/272 anonim ***** válasza:
85%

#175 "őszintén, miért használtok Linuxot?"

Azért, mert egy stabil, kényelmes, megbízható rendszer, amivel töredékennyi macera van, mint Windows-zal.


"Mit nem tudtok Windows alatt megcsinálni, amihez kell a Linux?"

Alapvetően hibás a kérdés. Az ember legtöbbször nem azért választ valamit, mert azt a másik alternatívával sehogy nem tudja megoldani. Hanem azért, mert az valamilyen szempontból jobb. Te miért laksz házban, amikor egy barlangban is élhetnél? Miért vásárolsz bármit a boltban, amikor anélkül is tudnál létezni? Miért jársz autóval/tömegközlekedéssel, amikor gyalog is el tudnál jutni bárhová? Azért, mert az valamilyen szempontból jobb számodra. Kényelmesebb, gyorsabb, hatékonyabb.


#180 "nem véletlen a 3%-os részesedés"

Láthatóan az értő olvasás nehezen megy, máskülönben megértettev volna fentebb, ahol a Windows marketing-gépezetének működése volt boncolgatva.

De amúgy biztos a Ferrari is egy hulladék, mert ezerszer több Suzuki van az utakon.

Amúgy meg számolj már utána kicsit! Pontos adat nincs róla, hogy hány számítógép működik a világon, de nagyjából olyan egymilliárd környékére teszik ezt a számot. De legyen csak fél, maradjunk a legóvatosabb becslésnél. Ennek mennyi is a 3%-a? 15 millió. Szóval "csak" 15 millió számítógépen fut Linux a világon. (Nem beleszámolva az Androidot, a szervereket, és a beágyazott rendszereket.) Ez közel két magyarországnyi népességet tesz ki, feltéve, hogy egy PC-re egy személy jut. Ez azért nem kevés.


#182 "Nagyon fárasztó végig olvasni [...] Mobilon nagyon soknak tűnik."

Az nem a mi problémánk, hogy ha nehéz, és problémás neked az olvasás. Tudom, tudom, csak sok a betű. ;-)


"Én beírok egy hardvert, ami nem működik linux alatt. Vagy 1-2 programot, játékot.

Ha a linux őrültek nem tudják megoldani a kérdést, vesztettek."

Akkor ha én meg leírok egy hardvert, ami nem működik Windows alatt, akkor meg mi nyertünk? Csak mert épp most lett a munkahelyemen leselejtezve egy nyomtató-fénymásoló, mert Win10-zel még a hivatalos szakszerviz sem tudta összeilleszteni.

Ez a "hozzunk erre vagy arra egyetlen példát, és akkor én vagyok a Jani" játék nem csak dedós, de alapjaiban hibás.


"Miért is használnék egy korlátozott béna rendszert?"

Csak a szokásos, amikor a neveket felcserélve "kérdezel". De én pont ugyanezt mondom. Miért használnék egy korlátozott, béna rendszert? Nem is használok. Ezért használok Linuxot.


#185 "Windows 10 IOT Core (Raspberry Pi2)"

Pi 2? Mondjuk illik a képbe, te leragadtál 10+ évvel ezelőtt. Tudod, azóta már létezik Pi 3, Pi 4, Pi 400, sőt, most már Pi 5 is. De a Pi Zero W-vel is megnézném, ahogy egy Windowst ráimádkozol.

Az már csak mellékes, hogy a Win10 IoT Core az NEM egy teljes értékű oprendszer, és gyakorlatilag mikrovezérlővé butít egy SBC-t.


#192 "azért, mert a Linux nincs felkészítve ilyen jellegű hibák kezelésére"

Nem tudom, hogy neked tényleg van valami részképességzavarod, és azért kevered folyton az érvet a cáfolattal, meg sokszor az okot az okozattal, vagy egyszerűen csak troll vagy? De hogy logikád nincs, az itt be is bizonyosodott.

Ha valami hibát okoz, és a rendszer működését ez azért nem befolyásolja, mert az nincs rá felkészítve, akkor vagy a szituáció valótlan, vagy a hibajelenség nem is hiba, csak a másik rendszer képtelen normálisan lekezelni. Ugyanis ha valami kezeletlenól nem okoz hibát, akkor az nem hiba. Szóval ha a feltételezésed igaz, akkor annak egyetlen oka lehet: a Windows arra is összecsinálja magát, ami nem hiba. Vagy ha nem jó a feltételezésed, akkor meg a Linuxot készítették fel jobban a hiba kezelésére, és lazán lekezelte azt, amit a Windows nem tudott.


"A Windows figyel ezekre is."

A figyelés pedig neked azt jelenti, hogy összecsinálja magát.

Értem én, hogy fanatikus vagy, de nem érzed ezt már égőnek? Attól lenne valami jobb, mert gyakrabban meghibásodik? Te tényleg fordítva ülsz a lovon.


#195 "A Windowst azért kell újraindítani, mert rendszerfájlok módosulnak, ezeket újra be kell tölteni."

Igen, és a Windows 95 meg azért volt a csúcsok csúcsa, mert egy IP-változtatáshoz is újra kellett indítani. Mert hát ő erre is figyelt, és milyen gány már, ha egy rendszer ezt újraindítás nélkül is tudja?


#199 "Mondanám, hogy csinálj jobbat, de úgysem tudsz."

Persze. És ha te meg nem tudsz sütni, akkor egyetlen szót sem szólhatsz a penészes kenyérre a boltban, mert hát "csinálj akkor jobbat".

Egyébként meg: nem is akarnék. Ugyanis ott van a Linux, ahol megoldották már kulturáltan a működés közbeni frissítéseket is. Nem akarok újat csinálni abból, ami már van, és jól működik. ;-)


#201 "Sokat érek ezekkel a szuper dolgokkal, mint pl hogy nem kell újraindítani. Egy desktop gép nem megy 0/24."

Általában tényleg nem. De ettől még irritáló, amikor a kedves oprendszer odatolja eléd, hogy márpedig X időn belül újra kell indítanod. Aztán ha ez mondjuk egy több órára fixen kivetített gépen jelenik meg, akkor ciki. Láttam már ilyet, nem is kis rendezvényen. Meg oylat is, amikor az előadó hölgy/úr izzadt, mint hivatásos szexmunkás a templomban, mert bekapcsolás után negyed óráig a "Windows a rendszert frissíti..." üzenet díszelgett. Tök érdekes, hogy a Linux el tudja végezni egy menetben a frissítést, nem fog újrauindítás után még matatni, hanem egyből képes elrendezni, amit akar. Újraindítani meg legfeljebb akkor kell, ha a livepatchet nem veszed igénybe, de akkor sem kötelező, tudod használni tovább, nem is fog zaklatni vele, csak annyi, hogy akkor lépnek érvényre a frissítések, amikor újraindítod a rendszert.


#203 "Szervereknél meg senki nem mondta, hogy használj Windowst."

Eljött a pillanat, amikor már az elvakult Windows-fanboy is a Windows szerver ellen szól.


#215 "213: "Ott teljesen eldönthetem hogy mikor frissitsen." - Pont mint Windows alatt."

Te vagy nem ismered a Windowst, vagy trollkodsz, vagy van a fejedben jópár hibás szektor.

Pont, hogy nem döntheted el Windows alatt, hogy miket, és hogyan frissítesz. Bizonyos verzióknál lehet húzni-halasztani a frissítést, meg ha jól átvered a rendszert, akkor TALÁN nem fog akaratod ellenére frissíteni, de... tudod, Linuxon meg ha nem akarok, akkor egyszerűen nem frissítek. Nem szokott ilyen lenni, mert rendszeresen frissítem a rendszeremet, és Linuxon a frissítések nem úgy történnek, hogy alig tesztelve kiengedik, aztán ha pártízezer rendszert tönkrevág, akkor majd megírják, hogy "bocsi, hamarosan jön a javított frissítés".


#218 "Nem kell visszafejtened, ha látod, hogy nem jó, amit csinál a kód, azért senki nem vonhat felelősségre. Egy autónak sem kell belenézned a motorjába, ha látod, hogy ontja a füstöt, és szólsz, hogy ezzel baj van. Nem fog beperelni a gyártó..."

Tekintve, hogy még alapvető ok-okozati összefüggéseket sem vagy képes felismerni, nem életszerű, hogy majd pont te jönnél rá, hogy pusztán a tünetek alapján egy programban mi, és hol okoz hibát.


"a pipákat magasról lesza, az nem jelent semmit"

De. Statisztikailag egész jól behatárolja, hogy az illető mennyire kompetens.

2023. dec. 18. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 232/272 anonim ***** válasza:
87%

#230 "De a windows is lehet egy jó rendszer ha értesz hozzá. Ugyanis nem csak a Linux-hóz kell érteni."

Érteni mindenhez kell. És sajnos ezt nem hajlandóak sokan felfogni. Azt várják, hogy egy olyan komplex eszköz, mint a számítógép, olyan egyszerű legyen, mint egy mikrosütő, és nullához közeli hozzáértéssel is elvárnák, hogy magas szinten használni tudják. Ez pedig egy nagyon rossz, és egyébként káros hozzáállás. Káros, mert sok helyen már egyre inkább "h*lyebaráttá" alakítják a rendszereket, hogy minél kisebb ismerettel is tudják azt használni. Ennek viszont komoly hátulütői vannak. Ott van például az a szerintem mérhetetlenül idióta trend, hogy minden beállítás azonnal jusson érvényre, ne kelljen hozzá egy "OK" vagy "Alkalmaz" gombot megnyomni. Mert a sok hozzá nem értőnek már meghaladta a képességeit az, hogy valamivel jóvá kell hagyni a változásokat. Mi lett az eredménye? Az, hogy sok helyen már egyből alkalmazásra jutnak a változások, így ha véletlenül állítasz át valamit, esélyed sincs visszavonni, ha nem tudod, hogy mi volt ott eredetileg. Vagy ott van a mobiltelefonoknál az a trend, hogy minden üzenet legyen egy helyen. E-mail, Messenger üzenet, SMS. Ami tényleg néha tök jól jön, de egy olyannak, aki most csöppent bele a technika világába, és nincsen számottevő háttértudása, és nem is akar tanulni, annak magyarázd el, hogy ez három különböző dolog! Tapasztalatból mondom, hogy rohadt nehéz lesz.


"Sokkal kevesebb hozzáértéssel vígan elvagy windows alatt is."

Én ezt nem mondanám.

Ez 15 éve még igaz volt, de egy átlag mai disztrót semmivel sem kell több hozzáértés alapszinten kezelni, mint egy Windowst.


"Annyira nem rossz a windows sem mint amennyire szidni szokás."

Annyira nem rossz, mint amennyire itt a Linuxot leszólják a Windows-fanok.

De azért ha van egy olyan oprendszer, aminek komoly hibái és korlátai vannak, meg van egy olyan, aminek jóval kevesebb nyűge van, akkor értelemszerűen az utóbbit fogom használni.

2023. dec. 18. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 233/272 anonim ***** válasza:
2%

231: "Te miért laksz házban, amikor egy barlangban is élhetnél?" - Mert a barlangban nincs fűtés, nem tudsz fürödni, nincs áram stb.. Na látod, a kérdés jó, csak te nem akarod megérteni. Akkor kellene a Linux, ha lenne olyan, amit Windows alatt nem tudsz megcsinálni. De egyelőre több lemondással jár a Linuxra váltás, mint előnnyel.


"De amúgy biztos a Ferrari is egy hulladék, mert ezerszer több Suzuki van az utakon" - Hát, ha mindkettőt mindenki megengedhetné magának, és akkor is ez lenne a helyzet, akkor valóban el kellene gondolkodni, melyik a jobb. :D


"a kedves oprendszer odatolja eléd, hogy márpedig X időn belül újra kell indítanod. Aztán ha ez mondjuk egy több órára fixen kivetített gépen jelenik meg, akkor ciki. Láttam már ilyet, nem is kis rendezvényen" - Trollokkal nem vitatkozom, mert felesleges. Te is hazudsz, mint a barátod, ezért elmondom újra: akár több napra is elhalaszthatod a frissítést és újraindítást, ne hazudozz ezzel az előadásos maszlaggal! Talán nem egy prezentációs gépen kellett volna frissítgetni, de ez az előadó egybitességét mutatja.


" tudod, Linuxon meg ha nem akarok, akkor egyszerűen nem frissítek" - Az a te bajod, bár Linuxosoktól nem várok sokat.


Amúgy a legalapabb Windowsban is el lehet halasztani a frissítést, jó lenne, ha leszállnál a témáról, fejezd be a hazudozást!


"Statisztikailag egész jól behatárolja, hogy az illető mennyire kompetens." - Brühühű, most mi lesz, nem kapok 5 pipát. ÚrIsten, mindjárt sírok. :D

2023. dec. 18. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 234/272 anonim ***** válasza:
97%

233

De én nem buherálni akarok a frissítésekkel, meg halasztgatni, hanem használni a gépet.

2023. dec. 18. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 235/272 anonim ***** válasza:
4%
Kb. 2 hetente átlag átlag 5 perc a Frissítés (gépfüggő). Aki ennyit nem bír ki, az tényleg...
2023. dec. 18. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 236/272 anonim ***** válasza:
95%
5 perc, mi? És nem arról van szó, hogy nem bírom ki. Hanem hogy buherálni kell. Ez ellen már felszólaltál korábban. Miért nem haszálhatatlan ettől a windows neked? Álj ki az elveid mellett!
2023. dec. 18. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 237/272 anonim ***** válasza:
3%
"Hanem hogy buherálni kell." - Semmit nem kell csinálnod, csak hagyd békén a gépet dolgozni. Vagy már az is buherálás, hogy "Ne kapcsolja ki a számítógépet"? Huh, vannak itt bajok. :D
2023. dec. 18. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 238/272 anonim ***** válasza:
93%

237

Az elhalasztásról beszélek, hogy ne munka közben szóljon.


Amúgy meg minden programot külön kell frissíteni, általában ez úgy néz ki, hogy letöltteti veled az új verziót és mehet a frissítés. De olyan, ami nem is szól, hanem keresgéld te a frissítés. Nagy a macera, ha nem csak egy böngészőt akarsz használni.

2023. dec. 18. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 239/272 anonim ***** válasza:
3%
238: "Az elhalasztásról beszélek, hogy ne munka közben szóljon." - Jaj Istenem... Leállításnál van külön ez, és Frissítés és leállítás. Akinek e kettő megértése és kiválasztása gondot okoz, az menjen és nézze a Minimaxot, kb. az való neki.
2023. dec. 18. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 240/272 Thunderfairy ***** válasza:
95%

Akkor elmondom hogy frissit a 2 rendszer.


WINDOWS


Megjelenik a start menűbe hogy FRissités és kikapcsolás vagy Frissités és újrainditás. Ha már feküdnőm kell reggeli kelésnél akkor célszerű a Frissités és kikapcsolás-t választani. Kiválasztod valamelyiket. Elindul a frissités és végig is csinálja. Kéri hogy indisd újra hogy életbe lépjenek a változások. Oké, induljon újra. Újra megjelenik:


Frissitések telepítése folyamatba. Kérjűk várjon.


Ezután betölt a tálca és használhatód a gépet.


LINUX


Megjelenik a tálcán egy kis pajzs ikon. A fele fekete a másik fele fehér és egy kis narancssárga pont a pajzson. Ezt azt jelzi hogy frissités van a rendszerhez. Elinditod a pajzs ikonra kattintva a frissités kezelőt. Nem. nem kezd el frissiteni. Előbb megmutatja, leírással a frissitést, hogy mit fog frissiteni. Ha akarom törlők belöle, ha akarom mind frissitem. Én döntőm el.


Itt rá kattintok a frissités gombra. Bekéri a Root jelszót. Azt le kell okézni. Elindul a frissités. Mikor végzet kiírja:


A rendszer naprakész.


A kis X-el bezárod az ablakot és készen is vagy. Kernel frissitésnél kell újra inditani csak semmi másnál. Itt nem lesz a frissitő képernyő, az nem jelenik meg. Csak egy sima újraindulás van. Ja, itt is dönthetek úgy hogy nem rögtön inditom újra, csak addig a régi beállitások az érvényesek.

2023. dec. 18. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!