Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Ennyit ér a híres linux?

Ennyit ér a híres linux?

Figyelt kérdés

Felraktam a legújabb ubuntut, utána felraktam a steamet, hozzáadtam egy non-steam játékot. Beállítottam a protont stb.

Kiírta hogy .net 6.0 kell hozzá.


Olvasgattam egy picit wine-trick proton-trick ilyesmi.


Ok, protannal nem megy. Sima wine-al felraktam amit a proton linkelt. Ugyanúgy nem megy.


Itt most a baldurs gate 3 volt a tesztalany.


Utána megnéztem a hogwarts legacyt is wine-al.


Annyit írt ki hogy windows 10 vagy takarodj.


Ezek pl windows alatt simán mennek, a linux még ennyire se képes.


És nem gyorsabb vagy jobb mint a windows.



2023. nov. 26. 19:06
 221/272 Thunderfairy ***** válasza:
100%

Gentoojedi.


A kék halál dolgot olvastam face-n egy Linux-os csoportba. A Nobara az teljesen úgy frissit mint a windows, virtualbox-ba megnéztem. Jellenleg Manjaro-ra mernék váltani, esetleg Debian-ra. Az Arch-tól és Gentoo-tól még odébb vagyok. Azt is olvastam már hogy érdemes jól megtanulni a terminált és Debian-ra váltani. A nehezebb disztro-k még magas labda. Egyébként én úgy vettem le Tom Benko-tól hogy kiprobálni akarja a Gentoo linux-ot és nem véglegesen váltani.

2023. dec. 17. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 222/272 gentoojedi ***** válasza:
95%

Nem ismerem manjarot. Azt tudom, hogy az arch linux egy könnyített kiadása, de nem tudom mennyiben könnyíti meg a felhasználó dolgát a telepítés megkönnyítésén és a frissítések felrakásán túl. Mert ha ezen kívül semmivel, akkor szerintem a debian sokkal kisebb para.


Debian helyett inkább Devuan, az a Debian systemD mentesített verziója. Legalábbis, ha átállnak erre a kényszeres frissítésre. A debian dokumentációja szinte tökéletesen használható devuanhoz. Csak a systemd openrc eltéréseket kell tudni felismerni. Meg azt, hogy melyik devuan melyik debian megfelelője.


Parancssornál először a linux alapokat érdemes megismerni (hogy épül fel egy parancs, kapcsolók és társai. Fájlkezelés, könyvtárkezelés. Jogosultságok megváltoztatása, tulajdonjogváltás. Fájl tartalmának kiíratása.

A konzol (NEM terminal) otthonos elsajátítása. Folyamat háttérbe küldése, előtérbe hozása. Pár nagyon alap billentyűkombináció.

Egy konzolban használható fájlmanager pl midnightcommander, egy konzolban használható szövegszerkesztő pl nano.

Hogyan kell kézzel mountolni.

Mik azok a futási szintek, hogyan lehet váltani.

Néhány konfigurációs állomány megismerése, ami az összes disztribúciónál ugyanaz. /etc/fstab, /etc/group, /etc/passwd. Xorg taknyolás, hálózatkezelő taknyolás.


Mi az az X kiszolgáló? Hogyan lehet paraméterezni pl hozzáadni felbontást, vagy billentyűzetkosztást.

Hogyan kell értelmezni egy logot. Ja és ami fontos alapvető linuxos mappastruktúrák ismerete. Minek hol kell lennie. Pl, ha logot szeretnék megnézni, akkor az nem az opt vagy a run mappában állok neki keresni.


Ezek után tanulnám hozzá a disztribúcióspecifikus dolgokat.


Tehát pl az aptot addig megtanulnod felesleges, míg nem érted hogyan épül fel egy parancs, hogyan kell kiiratni a kapcsolóit.


Ha ezek mennek, akkor érdemes átmenned debianra.


Tehát ne úgy kezd, hogy na akkor felteszek élsebe egy debiant, de még csak azt se, hogy virtualboxba. Linuxot nem úgy tanulunk, hogy feltelepítjük valamilyen netes vagy egyéb segítséggel. De még akkor sem ha önerőből fejből megy. Telepíteni egy dolog.


Ahhoz, hogy elkezd, arra tökéletes a Mint, ami amúgy is a debian rokona.


Ilyenekkel kezd:

Hogyan kell átlépni konzolra, onnan visszalépni az asztalodra. Konzolba belép, kilép. Felhasználó létrehozás, törlés, csoport létrehozása, törlése, felhasználó hozzáadása csoporthoz/eltávolítása csoportból. Ha ezek a parancsok mennek, meg a fájl és mappa jogosultságok variálása ja és a mountolás (pendrive/küldő hdd/esetleg dvd lemez, akkor a konfigurációs fájlokat is tanulmányozd, azt a hármat, amit fentebb írtam. Majd rájössz, hogy vannak parancsok, amik létrehoznak/beleírnak konfigfájlokba és ha úgy tetszik nem is kell parancsot használnod mindenhez, hanem közvetlenül megírod/átírod a konfigfájlt. Ha ez mind meg van, ilyen perverziók jöhetnek, hogy konzolon leállítod a grafikus kiszolgálót, majd elindítod. Aztán le is tiltod, hogy magától el se induljon.


Arra készülj fel, hogy fogsz hibázni. Elég egy elgépelés rossz helyen és a rendszer nem fog tudni rendesen (vagy sehogy) bebootolni.


Attól függetlenül, hogy nem akarsz archot, azért lenne érdemes egy arch beginners guideot elolvasni és tanulmányozni, hogy nagyjából képbe kerülj mi történik a pc gombjának megnyomásától a loginképernyő megjelenéséig.


Hogyan kell egy live lemezről bootolva az elbarmolt telepített rendszerbe chrootolni és megszüntetni az indulást megakadályozó elbarmolást. Ez lehet, egy elcseszett/letörölt/rossz helyre vagy rossz névvel tett grub konfigurációs fájl, vagy az fstabban egy rossz helyen lévő elgépelés.


A Manjaro a rolling tulajdonsága miatt lehet para. Ott becsúszhat olyan, hogy egy frissítés után el sem indul a rendszer. És ha debianhoz ez a sok minden, ha nem is kell, de Manjarohoz biztosan, ha egy megszakadt frissítés vagy hibás frissítés miatt borul valami.

2023. dec. 17. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 223/272 anonim ***** válasza:
93%

222

Manjaro az alapvetően egy előkonfigurált arch, de több kernelt támogat (azt hiszem a zenhez hasonlóan konfigolják), amit ők fordítanak (és GUI-bó lehet telepítgetni meg törölni az egyes verziókat), a GPU drivert is ők fordítják, mesa-ból pl. licenszelés miattak kivettek pár kodeket. aur működik rajta simán. Stabil egyébként, ha a stable channelen vagy, évek óta nem halt meg egyszer sem, pedig elég sok mindent konfigolgattam össze-vissza.


Viszont, annyira nem ajánlanám, voltak drámák a fejlesztőkkel, meg elfelejettek párszor pl. kulcsot frissíteni...

2023. dec. 18. 02:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 224/272 anonim ***** válasza:
93%

221

A kékhalál az elvileg annyi lesz csak, hogy ha nem tud bootolni valamiért a rendszer, akkor kapsz egy csini üzenetet róla. Szóval esélyes, hogy soha nem fogod látni (kivéve, de ha direkt meg akarod nézni).

2023. dec. 18. 02:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 225/272 Thunderfairy ***** válasza:
100%

Van egy olyan érzésem hogy akkor se fog a Linux kék halálozni. Vagy ha igen akkor ennyi volt a Linux. Ha akarok bármikor visszaszokok windows-ra. Ha a Linux rendszerek kék halálozni kezdenének akkor el is bucsuznék tölűk. Win 10 Pro-t használtam 3 és fél évig. Se lefagyást se kék halált nem láttam soha. Volt hogy úgy vontak vissza egy hibákat okozó windows frissitést hogy én ezt csak egy újra telepítésnél vettem észre. A windows is stabbil a Win 10 Pro otta. A Win 11 a felülete miatt nem terjedhet el. Ebböl meg tanuljon a Microsoft.


3 dolog miatt nem váltok vissza windows-ra:


1. Kötelező Microsoft fiók. Ez miatt hagytam el.

2. Ahogy a frissitést csinálják windows alatt.

3. Aktiválás. Már megszoktam hogy nem kell aktiválni a rendszert Linux-on.


Egyébként a Windows-nál jobban és könnyebben használható rendszerem még nem volt ha eltekintűnk attól hogy milyen egy tiszta telepítés után belakni a rendszert. Semmi windows ellen felhozott hibát nem láttam amit itt előadnak sokkan, kivéve fagyás és kék halál.


Linux-hoz hardvert venni tudni kell.


Nos, ha mindig azt olvasom hogy mennyivel jobb a Linux hardver használata akkor már ne legyen gond egy random új gép vásárlása hogy kérdezni keljen. Itt is megbukhat a Linux. Lássuk hogy tényleg olyan jó e a Linux mint amilyenek most gondolom. Ez is majd egy jó teszt lesz erre vonatkozoan.


Nem vagyok ám annyira windows ellenes mint az itteni írásaimból gondolni. Egyenlőre a Linux a jobb. Lehet hogy az új random gépig??? Ki tudja? Szépen megnézzük hogy mennyire tud maga mellet tartani a Linux. Ha kibir még legalább 8-10 évet akkor biztosan marad.


Ezen írásomból láthatjátok miért írtam azt hogy az első évet kell kibirni a Linux-al. A Linux csak jó mennekülő út ha már eleged van egy két windows-os, kötelezően rádtukmált dologból. Akkor kisebb-nagyobb, elviselhető problémák árán, de jól használható a Linux is.

2023. dec. 18. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 226/272 anonim ***** válasza:
21%
"Win 10 Pro-t használtam 3 és fél évig. Se lefagyást se kék halált nem láttam soha." - Erről van szó. Köszönöm Thunder, hogy egy Linuxos is leírta, így azért hihetőbb szerintem a lepontozók számára is.
2023. dec. 18. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 227/272 anonim ***** válasza:
95%

Egy friss élmény. Céges gépen át akartam nevezni egy könyvtárat. A Windows kiírta, hogy nem lehet, mert a könyvtár alatt lévő egyik fájlt használja egy folyamat (persze hogy melyik fájlt és milyen folyamat, azt nem kötötte az orromra). Bezártam minden programot, amiről el tudtam képzelni, hogy használ belőle valamit. Semmi. Bezártam minden egyéb programot. Semmi. Újra kellett indítanom a gépet, hogy egy nyomorult könyvtárat át tudjak nevezni. Persze Unlockerrel meg tudtam volna csinálni, csak az a cégnél nincs engedélyezve (egyébként meg egy oprendszerre nézve übergáz, ha egy Unlockerhez hasonló programnak egyáltalán létjogosultsága van).

Kíváncsiságból kipróbáltam ugyanezt a saját gépemen Linux Mintben azzal a különbséggel, hogy tényleg nyitva hagytam egy fájlt a könyvtár alatt. Simán megcsinálta.

2023. dec. 18. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 228/272 anonim ***** válasza:
14%

227: Igen, ilyen valóban előfordul Windowsnál. Nem is értem, miért "titkolózik", a Kék halálnál sem írja ki, hogy mi a baj, csak pl. 06F32C memóriacímet, na most ezzel sokra megy az ember. Meg a "Várjon" szöveg Frissítéskor, de egy csíkot már nem tettek oda, hogy lásd hol tart stb.. Sajnos vannak ilyen dolgai, ezek nekem sem tetszenek.


Persze ettől még nem lesz rossz rendszer, sokkal használhatóbb, mint a Linux, de láthatjuk, hogy a Windows sem tökéletes sajnos.

2023. dec. 18. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 229/272 anonim ***** válasza:
100%

A kék halál önmagában amúgy miért lenne rossz? Van egy hiba a rendszerben, amit nem tud megoldani, és erről szól (ez lehet hardveres hiba is amúgy, vagy pl. driver). Nem a kékhalál a probléma, hanem annak a kiváltó oka


228

%-ot amúgy ír a windows, bár néha nincs az igaz.


Szerintem amúgy le is lezárhatjuk a vitát, használja mindenki, ami neki tetszik, ennyi

2023. dec. 18. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 230/272 Thunderfairy ***** válasza:
22%

226-os.


Az oké hogy a Linux jobb és biztonságosabb. De a windows is lehet egy jó rendszer ha értesz hozzá. Ugyanis nem csak a Linux-hóz kell érteni. Sokkal kevesebb hozzáértéssel vígan elvagy windows alatt is. Annyira nem rossz a windows sem mint amennyire szidni szokás.

2023. dec. 18. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!