nagyon kevés helyen.
az aikido elment egy varázslós iránybam ahol már ütni, rúgni sem tanítanak.
persze az igazi varázslat az lenne, amikor egy jól ütő boxolót az aikido-s elpi.csázik, én ilyen helyet keresek.
szeptembertől valószínűleg Katona József edzésére fogok járni, ő legjobb információim szerint hagyományos, jó kis gyilkos aikido-t oktat.
Aczél.
Keves Szoondiii !
Nem szeretnék vitába szállni veled, de a hozzászólásod alapján te nem aikidot, hanem aiki-jutsut szeretnél tanulni. A kettő között nagyon komoly különbség van. A kérdés viszont aikiDO-ra vonatkozott. Azok az elvárások az aikidoval szemben, amit vélhetőleg a Seagal - filmek alapján alakítottál ki, enyhén szólva tévesek.
dftgsgvghgev : Nem akartam itt hosszabbra nyúlt magyarázatokat írni, de mivel rákérdeztél, veszem a bátorságot.
#3:"az aikido elment egy varázslós iránybam ahol már ütni, rúgni sem tanítanak."
Nem, mivel az aikido a stabilitást és az egyensúly megtartását preferálja, ez még két lábon is nehéz néha, nem hogy rúgás közben. Nem véletlenül nincs benne rúgótechnika. A rúgások elleni védekezés gyakorlása közben - mert ilyen tudjuk jól, azért van.. - az uke nyilván rúgással indít támadást, de maguk az aikido technikák nem használják. Ütést viszont alkalmaz az aiklido, ezt atemi-nek nevezik, a célja ellentétben sok más küzdősporttal, nem a sérülés okozása, hanem a figyelem elterelése, a támadó ritmusának kizökkentése, lelassítása.
"...az igazi varázslat az lenne, amikor egy jól ütő boxolót az aikido-s elpi.csázik... "
Az tényleg varázslat lenne. Nem véletlenül nincs ilyen. Az aikido nem erre való. Nem célja a győzelem, a harc. Miért állna ki egy aikidós egy bokszoló ellen ???? Az aikido szellemisége nem erről szól. Igen részletesen kifejtette ezt Kisshomaru doshu az Aikido szellemisége c. könyvében, ebből csak egy rövid idézet : "...Ueshiba mester megállapítása szerint, a budo igazi szellemisége nem egyeztethető össze a versengés és a győzni akarás világával, ahol a nyers erő dominál,s a mindenáron való győzelem az egyedül követendő cél...." (25.o)
Lehet ezzel egyet nem érteni, persze. Voltak is már sokan, O-sensei tanítványai között is, pl Kenji Tomiki, aki verseny-aikido stílust alakított ki, de mivel a szellemisége O-sensei elveivel nem egyezik, ezt az IAF ( Internat. Aikido Found.) nem ismeri el.
Jutsu : rendszer. Egy adott harcművészet által alkalmazott technikák rendszere. Nincs szó filozófiáról , azt csinálsz vele amit akarsz .
Do : út. ( ne fejtsük ki részletesen) Vezet valahová. Te haladsz rajta. A Te utad. Filozófiai töltete van. Nem véletlen a megkülönböztetés. Saját épülésedre alkalmazod.
Amit Seagal-al kapcsolatban írtam, az az én saját véleményem. A korai filmjeiben kétségkívül sok és szép aikido technikát alkalmazott,( az a 7 dan nem véletlen) de filmjei Hollywoodi akciófilmek, az aikido ennek megfelelő megjelenítésével. Szinte kivétel nélkül mindegyikben benne van az erőszak, a bosszú, a győzelem, a másik megsemmisítése. Nem éppen O-sensei filozófiai elveinek hű bemutatása. Ez alapján pláne lehet feltenni a kérdést : miért nem oktatnak az aikidoban rúgást, meg ütést, a fenti filmekben Seagal is ütött, rúgott ?! Ami kétségkívül így is van, de ne felejtsük el, hogy Seagal nemcsak aikido, hanem 1 danos karate mester is, az akciók érdekében rendesen keverte a két harcművészetet. Elévülhetetlen érdeme viszont, hogy nagyon sokan az ő filmjei alapján tudták meg, hogy mi az az aikido, s kezdtek el edzésekre járni.
#3 :"valószínűleg Katona József edzésére fogok járni, ő legjobb információim szerint hagyományos, jó kis gyilkos aikido-t oktat."
Tedd, ez a te ízlésed dolga, de ha valami gyilkos, akkor nem aikido, ha aikido, akkor nem lehet gyilkos. Persze ez szó szerinti értelmezés alapján, ha esetleg figyelemfelkeltő, túlzó jelzőként használtad, akkor elnézést.
abszolút nem.
mi harcművészek azokat a rendszereket ismerjük el, amik hatékonyan használhatók közelharcban.
a desszantosoknál oktatott Aikido például tökéletes gyilkolásra, de most nem állok be katonának.
nem érdekel a filizófia (mármint megvan a saját nézetem), és nem tudom mi az a verseny aikido, de én rühellem a versenyeket és a sportokat.
az Aikido tele van hatékony harctechnikákkal, sok helyen ezt nem emelik ki. lehet Taichit is tanulni úgy, hogy az csak egészségmegőrzés, holott gyilkolásra használták.
na most Aikido-val az egyensúy megőrzést, másik ember egyensúlyának kizökkentését és mozgásának érzékelését, eséseket-feszítéseket szeretnék gyakorolni, illetve közben számítok némi alkar erősödésre.
ezért fogok minimum fél évet aikido-zni, igazából nekem még egy "kamu aikido" is elég lehetne, mert közelharchoz már értek, tehát csak bizonyos technikákkal gazdagítanám a mozgáskultúrám. a Kérdezőnek viszont tényleg komoly Aikido kell, én meg helyzetemből adódóan azért is komoly helyen fogok tanulni, elvégre ez egy nagyon fontos kérdés az életben.
a bokszolós kérdésre az a válaszom, hogy láttam már Aikido technikákkal elvert boxolót, van komoly harcművész élet Magyarországon ha én nem is vagyok egy rendszeres sparringoló (mint írtam nem szeretem a sportosított szabályhoz kötött dolgokat) de az Aikido megállja a helyét, persze tényleg érteni kell hozzá.
én azért szoktam boxolókhoz mérni dolgokat, mert szabályozott körülmények között igen hatékonyak. tehát általában nagyobbat ütnek mint a karatésok, jobban elmozognak, védekeznek stb - ergó a verseny karate, amit oktatnak egy hagyományos küzdősporttal szemben rendszerint alul marad, a box egy jó viszonyítás.
nem kell egyetérteni a képességeink tesztelésével, szemlélet kérdése de aki életében nem látott még gyors mozdulatot, annak hiába ismeri a teste a technikákat, eggyel több meglepetés foja érni ha netán erőszakba keveredik utcán.
az Aikidos célja a harc kerülése, bár én nem leszek Aikidós, de jobb esetben minden ember közös célja elkerülni a harcot :)
Nem akarok trollkodni, az aikido terén egyetértek Aczéllal/Szondi-val. De egy valami nem tudta elkerülni a figyelmem:
"te nem aikidot, hanem aiki-jutsut szeretnél tanulni. A kettő között nagyon komoly különbség van"
Akkor most tisztázzuk. Az Aikido-t ugye Ueshiba O-sensei fejlesztette ki a Daito Ryu Aiki JUJUTSU-ból. Tehát ez egy tradicionális jujutsu stílus, melyben az aiki-t mint alapelvet (amit egyébként szinte mindenki másképpen értelmezhet) használja. Ebből szerzett ugye menkyo kaiden rangot az O-sensei közvetlenül Takeda Sokaku-tól. (persze még tanult néhány dolgot mint pl Yagyu Ryu és Tenshin Shin'yo Ryu jujutsu vagy Shinkage Ryu kenjutsu). Ezt először ugye még Daito Ryu-ként oktatta, majd később Onisaburo Deguchi tanácsára sajátos stílusba kezdett. Eleinte ez volt at Ueshiba Ryu jujutsu, majd később az Ueshiba Ryu Aiki-budo. Végül ebből lett Aikido. Szóval Aiki-jutsu soha sem létezett. Maximum aiki jujutsu (rövid ideig) aiki-budo és aikido. Amit ma aiki-jutsu néven oktatnak, az általában egy aikido-ból kifejlesztette, rendszerint jujutsu-val kevert valami, amit megpróbálnak szamuráj harcművészetként jó pénzért eladni. (A Takeda Ryu Aikijutsu is egy modern irányzat, és nekem ez a "kettős-családfa" nagyon sántít, amire ez a stílus hivatkozik.)
Szóval ja. Aikido-ból van néhány jó edzés (én eddig 6 edzésből 5-öt tapasztaltam szarnak). Aiki-jutsu meg mint olyan nem is nagyon létezik...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!