Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekek számára nemi átalakító kezelésekről előadást tartsanak?
4: nem engem kérdeztél, de tessék egy bizonyíték:
Úgy értem egy a sok közül kedves valóságot elhazudó barátom.
3-as, akkor elárulom, hogy hogyan működik ez itt a "hanyatló nyugaton", Dániában.
A tanárok fel vannak készítve arra, hogy mit kell csinálni, ha egy gyerek esetleg nemi diszfóriában szenved. Ha felismerik a nemi diszfória jeleit, akkor első körben beutalják a gyereket az iskola gyermekpszichológusához (mert itt bizony az is van minden iskolában). A gyermekpszichológus elbeszélget a gyerekkel, és ha ő is úgy gondolja, hogy nemi diszfóriában szenved a gyerek, akkor megkezdi a terápiás terv kidolgozását. 12 éven aluli gyerekeknél a nemi identitás még nem mindig alakul ki, így ilyen esetekben általában csak beszélgetésekből áll a terápia.
Ha a gyerek már elmúlt 12 éves, akkor felmerülhet a pubertásblokkolók alkalmazása. Ezek teljesen visszafordítható gyógyszerek, nem csak transznemű gyerekeknél alkalmazzák, hanem a korai pubertás ellen is (akár nagyon kicsi gyerekeknél is, ahol valamilyen oknál fogva hormonháztartási zavarok vannak, és emiatt idő előtt beindul a pubertás). Ehhez legalább két éve vizsgálat alatt kell lennie a gyereknek, és a szülő-gyerek-szakorvos-gyámhatóság trióból legalább háromnak bele kell egyeznie a hormonblokkoló kezelés megkezdésébe (a gyámhatóság szinte minden esetben a szakorvos véleménye mellett foglal állást, indokkal).
Legkorábban 16 éves korban lehet hormonterápiát kezdeményezni, de ez csak nagyon-nagyon ritka esetben kezdődik ilyen korán, mert ez már kevésbé visszafordítható. A szakorvosok általában csak súlyosan indokolt esetekben engedélyezik a hormonterápia megkezdését (pl. súlyos mentális zavar, öngyilkossági kísérletek, stb). Az esetek túlnyomó többségében csak 18 éves kor után kezdik meg a hormonterápiát.
Műtéti beavatkozásokat csak 18 éves kor felett lehet megkezdeni.
Az általános szexuális felvilágosítás során a tanárok beszélnek a társadalmi nemekről, a nemi szerepekről, és a nonsztenderd nemi identitásról. Ez azért fontos, hogy ha egy gyerek felismeri magán a nemi diszfória tüneteit, tudja, hogy kihez kell fordulnia, és a többi gyerek is tudja, hogy ez teljesen normális. Elmagyarázzák a nemváltás jogi és orvosi folyamatát is.
Ez nem azt jelenti, hogy bárkit is arra biztatnának, hogy váltson nemet. Ez nem így működik: a gyerekek társadalmi nemét nem lehet ilyen módon befolyásolni (ha lehetne, nem gondolnátok, hogy ez fordítva is működne? Mert fordítva bizony nem működik, hiába próbálkoztak vele).
A feleségem általános iskolai tanár itt Dániában, ha bárkinek kérdése van ezügyben, nyugodtan írjon itt, vagy privátban, minden kérdésre szívesen válaszolok :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!