Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Szerinted az ukránoknak joga...

Szerinted az ukránoknak joga van önálló államiságra?

Figyelt kérdés

2023. aug. 26. 16:18
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 31/109 A kérdező kommentje:

29:


Azt én értem, hogy “a korabeli orosz plakátokon is próbáltak jogfolytonosságot húzni 1242 és 1942 között ...”, de a sztálinista propagandának mi a relevanciaja a jelen kérdés szempontjából?

2023. aug. 26. 18:59
 32/109 A kérdező kommentje:

30:


Szerintem a lembergi pogromnak vagy a katyni mészérlásnak nincs különösebb jelentősége abból a szempontból, hogy az ukránoknak, a lengyeleknek vagy az oroszoknak joga van-e önálló államhoz. Vagy szerinted Katynnal az oroszok vagy az újvidéki vérengzéssel a magyarok eljátszották az önálló államhoz való jogukat?


Ráadásul a “népirtást” emlegető válaszoló szerintem nem is ezekre a historikus eseményekre gondolt.

2023. aug. 26. 19:04
 33/109 Jeffrey Spender ***** válasza:

# Kérdező


A Cári Oroszországban asszimilálni, oroszosítani próbálták / orosznak tekintették a népeket, és csak néhány nemzetiséget tartottak számon.


A lenini nemzetiségi politika a Cári Oroszország asszimilációs politikájának megfordítását / ellentettjét jelentette, a szovjet kormányról vagy inkább szovjethatalomról alkotott kép javítására és a köznép körében való népszerűségének növelésére irányult.


Amint hatalomra jutottak a bolsevikok, az ukrán nacionalizmus felkarolása Lenin politikájanak egyik fontos, sőt elengedhetetlen része volt.


Nem csak az ukrán nacionalizmust népszerűsítették, az egykori Cári Oroszország más kisebbségei is felül voltak reprezentálva a bolsevikok között, a zsidók, a kaukázusiak, és a közép-ázsiaiak, a kommunizmus egy szakaszában minden tőlük telhetőt megtettek, hogy az államalkotó népet leépítsék.


Lenin erősen kérdőjeles körülmények között meghalt, utódja Sztálin lett. Ő ezügyben a teljes ellenkezőjét csinálta, hogy nem jó ezeket az eszmeiségeket támogatni, nemhogy a kommunista ideológia szerint eljárni, mert belátta, hogy proletár internacionalizmussal nem lehet az embereket motiválni, és országot vezetni, sőt félt, hogy ez már az ország létezését is fogja fenyegetni.


Sztálin szélsőséges mértékig a hierarchiára, az állampártra és pártállamra, az emberek közti különbségek felnagyítására koncentrált, és nacionalista is lett, erőszakos eszközökkel.


Sztálin kezdett átmenni (régies kifejezéssel) a nagyorosz nacionalizmus feltámasztására, Szovjetunió helyett Szovjet-Oroszország elnevezést használta, az orosz történelemből merített és a kommunizmusnak megfelelően piedesztálra emelte őket, nem csak Nagy Pétert, hanem még az 1800-as években élt Nahimov admirálist is, aki a Cári Oroszország hadseregben volt főtiszt.


A nagy szovjet kísérletet feladta Sztálin, eltérítette a projektet, és minimum nagyorosz nacionalizmust, sőt vörös fasizmust csinált belőle.


Ő sem halt természetes halált, a hatalmi harcokból Hruscsov került ki győztesen. Hruscsov az orosz nyelv használt favorizálta még Kijevben is, ugyanakkor olyan átalakításokat tervezett, mint a Krím Ukrán SzSzK-hoz való csatolása, vagy az alkotmánytervezete, mint tagköztársasági haderők, bevezette volna a közvetlen elnökválasztás intézményét, a referendumokat, Alkotmánybíróságot hozott volna létre, gyengítette volna a párt kontrollfunkcióit. Nem véletlen, hogy aztán a színfalak mögött lemondatták a párttársai.


Brezsnyev lett a pártfőtitkár, de attól még a tagköztársaságok is bírtak főtitkárokkal, Petro Seleszt főtitkársága idején megint erőre kapott az ukrán nacionalizmus, amiért 1972-ben leváltották. Olyanokat írogatott és terjesztett, hogy a középkorban is szemben álltak az ukrán kozákok meg parasztok az elnyomó orosz cárokkal ...


Tehát már akkoriban is azon ment a kesergésük, hogy mi volt 1667-ben, és ezért lakolniuk kell az oroszoknak. Nem az 1932 - 33-as kényszerbeszolgáltatások és padlássöprések volt a fő téma, hanem a több száz éve történt dolgok.


Napjaink Ukrajnájában is Nagy Katalin, Nagy Péter, Dosztojevszkij meg Puskin emlékműveit öntik le vörös festékkel, betiltják Csajkovszkijt meg próbálnak kultúrát rabolni.


Az ukránoknak az oroszokkal van bajuk történelmileg, nem a Szovjetunióval.


Ha a Szovjetunió történetét áttanulmányozzuk 1917-től 91-ig, akkor azt látjuk, hogy az egész tákolmány internacionalista projekt volt, nem pedig orosz, sőt az oroszokat próbálták leépíteni.

2023. aug. 26. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/109 Jeffrey Spender ***** válasza:

# Kérdező


A Katyn-i mészárlás csúnyán hangzik, de az a katonatisztek és a politikai vezetés ellen irányult, kábé a Komisszár-paranccsal egyenértékű rendelkezés.


Addig a lembergi pogrom az meg népirtás volt, széles néptömegek ellen irányult, lengyel, és orosz területeket bitorolnak az ukránok.



Már 2010-ben csináltak egy ilyen Ukrán Egység Napját, az akkori ukrán államelnök, Viktor Juscsenkó posztumusz hősként tüntette ki Banderát, mely kitüntetést az unokája vett át. A kitüntetés után számos szervezet, mind a Simon Wiesenthal Központ, mind az Izraeli Kormány is tiltakozott és visszaadták hasonló, korábbi kitüntetésüket.


Azért az elég nagy szó, ha még Izraelt is érzékenyen érinti a téma.


És az elkövetkező évek során Ukrajnában rengeteg szobrot állítottak olyan ukrán nacionalisták tiszteletére, akik feketén - fehéren a németek csatlósai voltak.

2023. aug. 26. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/109 A kérdező kommentje:
Ok, összeirkáltál itt sok mindent, mindezekből milyen, a kérdésem szempontjából releváns következtetést próbálsz levonni?
2023. aug. 26. 19:33
 36/109 anonim ***** válasza:
100%
A népirtást felhozó vagyok. Nem tudom a választ, mi jobbak vagyunk, mint az ukránok, nem vagyunk olyan kegyetlenek, ezért azt mondom, legyen államuk. De az állandó területfoglalásaik (pl. Kárpátalja), a kisebbségek kegyetlen elnyomása, a nácizmusuk (Bandera), a lengyelek kiirtása, az oroszok elleni népirtás, és az, hogy lassan félmillió embert ölettek meg, 10 ezrek nyomorodtak meg azért, hogy 3 faluval esetleg többet tartsanak meg (miközben hatalmas területeket loptak korábban), felveti a kérdést, megérdemlik-e az önálló államot.
2023. aug. 26. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/109 Jeffrey Spender ***** válasza:

# Kérdező


Sokat írtam, elkalandoztam, elugrott belőlem a történész, a lényeg, az ilyen több száz évre visszamenőleg utálunk másokat, az orosz irodalmat is betiltjuk hozzáállás, a lengyelektől való területrablás, és a Szálasi-klón imádása, és a jelenkori politikai kultúrájuk valóban megkérdőjelezik, hogy megérdemlik-e az önálló államiságot, és népként bejegyzést.

2023. aug. 26. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/109 A kérdező kommentje:

37:


Érdekesnek tartom, hogy a többszáz évre visszamenő “utálkozást” az ukránoknak rovod fel, miközben pont te és orosz influenszer-bajtársaid igyekeznek az ukránokat sokszáz évre visszamenőlegesen kirekeszteni a kijevi Rusz örököseinek köréből. Milyen alapon is? Mert ők kisebb létszámúak, így testvéri kötelezettségük igazodni a nagy testvér pánszlávista elképzeléseihez és az orosz vezetésű Russzkimírhez?


Azt is érdekesnek tartom, hogy Bandera szerepét történész létedre igen egyoldalúan látod, holott akkor nyilván tudod, hogy milyen körülmények között volt kénytelen képviselni az ukrán nemzeti ügy gondolatát.


De ennél is érdekesebb, hogy az ukrán nyelv cári oroszországban való tiltása, illetve az orosz területrablás, valamint a jelenkori Putyini Oroszország politikai kultúrája nem ösztönöznek téged hasonlóan szigorú következtetésekre az orosz államiság jogosságát illetően.


Olvasom egy ideje az ukrán-tárgyú hsz-eidet, és azt látom, hogy ahogy az ukránok történelmében minden szálkát észreveszel, úgy az oroszokéban a gerendákon is simán átsiklik a tekinteted.

2023. aug. 26. 20:57
 39/109 Jeffrey Spender ***** válasza:

Nem csak Oroszország és Ukrajna ellentétes előjelű példák.


Anglia, Spanyolország, és Franciaország is ugyanígy nem csak egyetlen államalkotó népből állt, hanem igen sok népcsoportból, mégis sikerült őket változó eredményekkel asszimilálni.


És ők még az oroszoknál is sokkalta rosszabbak voltak.


A bretonok, pikardok, provanszálok, gaszkonyok, baszkok, occitánok nem önként feledték el a saját nyelvüket és beszélnek franciául. Sőt már magukat is franciáknak tartják, nem is emlékeznek, hogy a nagyszüleik még nemzetiségiek voltak. Van erre hivatalos kifejezés, a Vergonha. Az iskolában a tanár a vonalzóval adott körmöst a gyereknek, ha nem franciát, hanem valami nemzetiségi nyelvet, vagy akár nyelvjárást használt, ilyen módszerekkel asszimilálták akkoriban a népeket. A franciák mind a mai napig megtagadják a Regionális és kisebbségi nyelvek európai kartájának a ratifikációját és ezzel együtt az occitán, baszk, korzikai, katalán, és még sorolhatnám nemzetiség elismerését, szerintük Franciaország nemzetállam.


Így kell értékelni a francia emberi jogi nyilatkozatokat és egyezményeket.



Vagy az angolok hozzáállását be kell mutatni, otthon a Brit-szigeteken ?

2023. aug. 26. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/109 A kérdező kommentje:

39:


És a bretonok, pikardok, provanszálok, gaszkonyok, baszkok, occitánok vagy akár a katalánok példájából szerinted okszerűen következik az, hogy az ukránoknak sem jogos az igénye az önálló állami létre? Vagy mit akarsz ezzel mondani?


Ami meg az angolokat illeti: ők 2015-ben megadták a szecesszió lehetőségét a skotoknak, az egy más kérdés, hogy ők nem éltek vele.


Nincs alanyi jog a nagyhatalmi létre, ezt kellene minden Putyinistának megértenie. Ez nem úgy megy, hogy mutogatunk a franciákra meg az amerikaiakra, hogy ha nekik lehetett, akkor nekünk miért nem lehet?


Az oroszoknak fel kéne fognia, hogy először is egy VONZÓ társadalmi-politikai berendezkedést kéne létrehozniuk. Ha ezt megtennék, lehet hogy fegyver nélkül is menne a Russzkimír. Ehelyett mi megy? Egy végletesen polarizált, szinte kasztszerű, feudálkapitalista társadalmi modellt kínálnak fel, és csodálkoznak, hogy a baltiaknak meg az ukránoknak miért vonzóbb ennél az amerikai ajánlat.

2023. aug. 26. 21:19
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!